Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

Like Tree2Likes

Konu: Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

Hybrid View

  • #1
    gokce038 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    12.May.2009
    Mesajlar
    1,407
    @gokce038







    tarayıcımda sorun olduğu için çalışma sayfalarını yükleyemedim.sorun çözülürse yarın eklerim.
    GÖKÇE ÇİÇEK (MUHTAR) ERGÜN
    OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ

  • #2
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.March.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı gokce038 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tarayıcımda sorun olduğu için çalışma sayfalarını yükleyemedim.sorun çözülürse yarın eklerim.
    Tamam öğretmenim, sabırsızlıkla bekliyoruz. Ben de konunuzun içine çalışma sayfalarını ekleyerek düzenleme yaparım.

  • #3
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.March.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    sayıyorum 1





    SAYIYORUM; 1
    Etkinlik Türü : Hareket, Oyun, Okuma yazmaya hazırlık(Bütünleştirilmiş bireysel etkinlik)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM KAZANIM
    Kazanım 4: Nesneleri sayar. Göstergeleri:
    Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.
    Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. Göstergeleri:
    Nesne/varlıkları miktarına göre ayırt eder, eşleştirir
    MOTOR GELİŞİM KAZANIM
    Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Yönergeler doğrultusunda koşar.
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Göstergeleri:
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. Göstergeleri:
    Sözel yönergeleri yerine getirir.

    MATERYALLER: Müzik CD’Sİ, sınıftaki bloklar, çalışma sayfası, boya kalemleri

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: rakam, 1, tek

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Çocuklardan el ele tutuşarak daire şeklini oluşturmaları istenir. Çocuklara verilen yönergeleri uygulamaları istenir. Çocuklara ;
    • 1 kez el çırp, 1 kez zıpla, 1 kez kollarını yukarı kaldır, 1 kez yere yat, 1 kez ayaklarına dokun, 1 kez elini aç kapa, 1 kez ayağını yere vur, 1 kez gözlerini kapat aç, 1 kez kapının yanına koş ve gel, 1 kez oyuncak merkezinden araba al kapının yanına kadar sür ve gel, kitaplık merkezimden 1 oyuncak al, oyuncağı 1 kez havaya kaldır ve indir gibi yönergeler verilir. Öğretmen çocuklara ilgi sürelerine göre daha fazla yönerge verebilir ya da yönergelerini kısaltabilir.
    • Ardından çocuklara söyleyeceği materyalleri bularak masaya koymaları söylenir. Burada çocukların teker teker isimleri söylenir.
    “Sınıfta bir tane radyo var, bulup masaya koyar mısın Arda?
    Sınıfta bir tane davul var, bulup masaya koyar mısın Armağan?
    Sınıfta bir tane öğretmen sandalyesi var, bulup masaya yaklaştırır mısın Elifnaz?
    Sınıfta bir tane su damacanası var, bulup dokunur musun Zeynep?
    Sınıfta bir tane sepet var, bulup masaya koyar mısın Ecrin?
    Komutlarıyla çocukların bu nesneleri bulmaları istenir. Ardından çocuklara sınıfta başka 1 tane olan nesneleri söylemeleri istenir.
    • Çocuklarla birlikte masalara geçilir. Öğretmen eline 1 tane kalem alır ve çocuklara elinde kaç kalem olduğunu sorar. Çocuklara da önlerindeki boya kalemlerinden ellerine 1 tane almalarını söyler. Öğretmen çocuklara 1 rakamını gösterir ve çocuklara tahtada nasıl yapıldığını anlatır.
    • Çocuklara çalışma sayfaları verilir. Çocukların 1 rakamı ile 1 tane olan nesneleri eşleştirmeleri ve 1 rakamını çizgilerin üstünden giderek tamamlamaları istenir.
    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Öğretmen çocuklara 1 kez yapacağı hareketlerle ilgili komutları verirken yeterince süre tanımalı.
    Öğretmen 1 rakamını göstermeden önce mutlaka somut nesnelerle çalışmalı.
    Çocuklar 1 rakamını yaparken zorlanmamalı.

    DEĞERLENDİRME
    Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir;
    Biraz önce oynadığımız oyunu başka nasıl oynayabiliriz?
    Biraz önceki etkinlikte söylediğim hareketleri 1 kere yapmak hoşunuza gitti mi?
    Bu etkinlikten ne öğrendiniz?
    Bu oyunu başka kimlerle oynayabilirsiniz?
    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Kâğıda 1 rakamı çizilir. Rakamın içi grapon kâğıtları yuvarlanarak doldurulur.
    Kartlarla bir tane nesne olan kartı bulma oyunu oynanabilir.

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. Okuma-yazmaya hazırlık kitabım
      Konu Sahibi fatma1871 Forum EĞİTİCİ OYUNCAK ÖRNEKLERİ
      Cevap: 8
      Son Mesaj : 10.November.2013, 00:56
    2. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
      Konu Sahibi esra1987 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 2
      Son Mesaj : 31.March.2012, 13:13
    3. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
      Konu Sahibi serifetunen Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 13.March.2011, 21:06
    4. okuma-yazmaya hazırlık çalışması
      Konu Sahibi kardelen21 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 3
      Son Mesaj : 25.February.2010, 15:14
    5. okuma yazmaya hazırlık
      Konu Sahibi donat Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 19.December.2009, 18:26

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş