Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

Like Tree2Likes

Konu: Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinlik Planları

Konulanmış Görüntüleme

  1. #5
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.March.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca



    ETKİNLİK ADI:EN UZUN KİM ATLAYACAK?





    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    09.11.2012

    PLANLARIM, ÖĞRETMENLERİN YAPTIKLARI ÖZGÜN PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTADIR.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.




    ETKİNLİK ADI:EN UZUN KİM ATLAYACAK?


    Etkinlik Türü: SANAT / OKUMA/YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİKLERİ / HAREKET

    Yaş Grubu : 48 – 66 Ay


    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Nesneleri toplar.
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    Malzemelere elleriyle şekil verir.
    Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
    Kalemi doğru tutar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.

    SDA Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
    Göstergeleri:
    Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar.
    Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.


    BA Kazanım 11: Nesneleri ölçer.
    Göstergeleri:
    Ölçme sonucunu tahmin eder.
    Standart olmayan birimlerle ölçer.
    Ölçme sonucunu söyler.
    Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği sonuçlarla karşılaştırır.
    Standart ölçme araçlarını söyler.




    SDA Kazanım 6:Kendisinin ve başkalarının haklarını korur.
    Göstergeleri:
    Haklarını söyler.
    Başkalarının hakları olduğunu söyler.
    Haksızlığa uğradığında tepki verir.
    Başkalarına haksızlık yapıldığında tepki verir.



    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Kahvaltı sırasında öğretmen masaları hazırlar. Sınıfa geçen çocuklara masaları tanıtır. İsteklerine göre masalara geçerek çalışırlar. Çabuk bitirme durumunda başka masaya geçerek, bir etk daha yapabilecekleri, bugün en fazla kimin çalışabileceği söylenerek, çocuklar çabuk ve çok iş yapma için teşvik edilir.
    • 1. grup: Uzunluk ölçmeye yarayan aletleri kullanarak, özgün ürünleri istedikleri malzeme ile yaparlar.
    • 2. grup: Ellerinin izini çizerek, çizgi ile karışı gösterme çizgisini cetvel kullanarak yaparlar.
    • 3. grup: Sulu boya ile parmak baskısı çalışırlar.


    Çevre toplanarak, etkinlik bitirilir. Minderlere otururlar.


    1. Nesnelerin uzunluklarını nelerle ölçeriz? yanıtlardan sonra ‘Cetvel, İp Uzun ‘ tekerlemeleri söylenir.

    • El ile, karış ile, adım ve ayak ile ölçüm yapılır mı?

    2. En fazla etkinliği kim yaptı?
    En çabuk kim yaptı?
    Kim 1 etkinlik yaptı?
    Yavaş yapma nedenine olabilir?
    Bundan sonra zamanı daha iyi kullanabilmek için nasıl önlemler almayı düşünüyorsunuz?

    —EL ÖLÇMELERİ: -Şimdi hepimiz ellerimize bakalım. Bugün ellerimizi ölçmek için kullanacağız.
    —Şimdi size kağıtlar vereceğim. Bu kağıtta masa, kitap, sandalye ve kapı resmi var. Bunları ellerinizle ölçün.

    — Sınıf kapımızın ENİNİ, masamızı, sandalyemizin BACAKLARININ YÜKSEKLİĞİNİ, bu kitabın BOYUNU ölçelim. Bakalım hepimizin ölçüsü aynı mı olacak? (En, boy, yükseklik ölçerken birbirlerini uyarırlar.)

    • Çocuklar ölçüm yaparken, öğretmen yazı tahtasına aşağıdaki grafiği hazırlarlar.
    • Çocuk, kaç karış ölçmüşse, bu grafiğin üzerinde kendi isminin olduğu bölümü kullanarak çeltik atar, ya da sayıyı yazar.
    • Ellerindeki ölçüm sonuçları ile tahtaya yazdıklarını karşılaştırırlar.
    —Karış, ayak ile de ölçebilir miyiz? Hadi ölçelim. (M.E.B yay İstanbul-1983–Dr. Elaine KŞİSEL- Dr. Serap Mektav YILDIRIM Bilişsel Etkinlik kit S 100-102.)

    * Herkesin ölçüsü aynı mı?
    * Neden farklılık oluştu? Evet. Ellerimizin büyüklüğü farklı. En doğru ölçüyü hangi araçla alabiliriz? Şimdi bir de metre ile ölçelim.

    ** Acaba hepimizin atacağı adımlar da farklı mı? Bunu öğrenmek için bir oyun oynayalım.

    **Yere bir başlama çizgisi çizelim. Sıra ile atlayalım. Atladığımız yere de bir çizgi çizelim. Mesafeyi bloklar kullanarak ölçelim. Yine tahtaya blok sayısını yazalım. ( Hazırlanan grafiğe çizilen nesne şekilleri silinir. Bu defa her çocuk kaç blok boyu atlamışsa o kadar sayıda çentik atar, ya da sayıyı yazar.)

    DEĞERLENDİRME:
    Herkesin ölçüsü aynı mı? Neden?
    Daha kısa atlayanların, uzun atlayamama/ atlama sebebi ne olabilir?
    Çözüm nasıl bulabiliriz?


    • Aldım, Verdim tekerlemesi ile çocuklar 2 grup oluşturur. Yere çizgi çizilir. Çekişme oyunu oynanır.

    • Oyun sonunda yenilgiyi kabul etmeleri, diğer grubu tebrik etmeleri, yenen grubun yenilen grubu teselli etmeleri yönünde çalışmalar yapılarak, birbirlerinin duygularını anlamaya çalışmaları sağlanır.)


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
    Birbirlerini haklarına saygılı olmaları için gerekli tedbirler alınmalı.


    VELİ KATILIMI:'Evde çıkarttığınız ayak izinizle halının boyunu ölçünüz. Kaç ayak ölçtüyseniz, o kadar kareyi tarayınız.' alıştırmasında destek olmaları istenir.


    Plan: Emel ÖZDEMİR
    09.11.2012
    Konu Emel Hoca tarafından (15.November.2012 Saat 16:32 ) değiştirilmiştir.

YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

Benzer Konular

  1. Okuma-yazmaya hazırlık kitabım
    Konu Sahibi fatma1871 Forum EĞİTİCİ OYUNCAK ÖRNEKLERİ
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 10.November.2013, 00:56
  2. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
    Konu Sahibi esra1987 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.March.2012, 13:13
  3. okuma yazmaya hazırlık çalışmaları
    Konu Sahibi serifetunen Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.March.2011, 21:06
  4. okuma-yazmaya hazırlık çalışması
    Konu Sahibi kardelen21 Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.February.2010, 15:14
  5. okuma yazmaya hazırlık
    Konu Sahibi donat Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.December.2009, 18:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Facebook ile Baglan Giriş