Hangi davranış ve tutumlar çocuğuma zarar verir?

*Acımak, merhamet göstermek

*Endişeli, kaygılı bakmak

*Sabırsız ve öfkeli görünmek

*Akıcı olmayan konuşmadan ötürü cezalandırma tehdidinde bulunmak, suçlamak.

*Hırpalamak, hor görmek

*Akıcı konuşmadan çok akıcı olmayan konuşma üzerinde odaklanmak

*Akıcı olamayan konuşmayı kesmesini söylemek

*Durup tekrar başlamasını söylemek

*Konuşmaya başlamadan önce düşünmesini önermek

*Onun yerine cevap vermek veya takıldığı yerleri tamamlamak

*Konuşmadan önce derin bir nefes almasını söylemek,

*Zorlandığı sözcükleri kullanmaktan kaçınmasını önermek

*Çocuğun yaşına ve olgunluk düzeyine uygun olmayan beklentiler belirlemek

*”hayır, yapma, dur, yapamazsın...” gibi ifadeleri sıkça kullanmak çocuğa zarar veren davranış ve tutumlardır.

Çocuğuma verebileceğim uygun tepkiler neler olabilir?

*Sabırla onu dinleyin konuşmasını “olay” yapmayın.

*Bazı kelimeleri söyleyememek takılmak ona çok sıkıntı verebilir.Bu durumda hafifçe gülümseyerek “bu kelime uğraştırdı seni” bazen zor oluyor değil mi?” gibi sözler söyleyin.Bu gibi sözlerle onun çabasını fark ettiğinizi ve kekelediği için onu suçlamadığınızı ifade edin.

*”Daha yavaş konuşursan kekelemezsin”, “yüzünü öyle yapma” gibi suçlayıcı etkileri olabilecek olumsuz ifadelerden kaçının.

*Yaşadığı konuşma güçlüğü hakkında duygularını onunla konuşmaktan çekinmeyin.Herkesi bazı güçlükleri olabileceğini ifade edin.Çocuğum üzerindeki baskıyı azaltabilir miyim ?*Çocuğunuz konuşurken dikkatle dinleyin gözleriniz onda olsun, bakışlarınıza endişeli ve gerilimli bir ifade yüklememeye özen gösterin

*Çocuğunuz konuşurken bitirinceye kadar dinleyin, sözünü kesmeyin, bitirdikten sonra acele ile cevap vermeyin. İletişiminiz telaşlı bir hava içinde geçmesin.

*Sürekli soru sormaktan vazgeçin.Sorularınızı evet yada hayırla veya kısa ifadelerle yanıtlanabilir olmasına özen gösterin.kendi arzusuyla konuşmaya başlarsa, ona gerektiği kadar zaman tanıyın.

*Onunla konuşurken kullandığınız ses tonunuza da dikkat edin, bazen kelimelerle ifade etmediğiniz duyguları ses tonumuz ele verir.

*Doğum günü partileri tatiller, bayramlar gibi özel günler için çocuğunuzu önceden hazırlayın örneğin; nereye gidiyoruz, kime gidiyoruz, orada ne kadar kalacağız? Gibi açıklamalarda bulunun bu yaklaşım çocuğun hissedebileceği endişeyi azaltacaktır.

*Gündelik hayatınız çok koşuşmalımı geçiyor? Dinlenmeye yeterli zaman kalmıyor mu? O halde kendinize de zaman ayırın bu durum sizin rahatlamanıza ve kendinizi geliştirmenize fırsat sağlayacaktır.

Çocuğumla alay ediliyorsa ne yapmalıyım?Kardeşleri ve arkadaşları onu ayıplıyor, ondan utanıyor ya da onunla alay ediyor olabilirler. Bu durumda onlarla “ayıplama, utanma, alay etme” konusunda sabırla konuşun. Tüm insanları zayıf ve güçlü yanları olabileceğini açıklayın. Bu konudaki açıklamalarınızı, konuşmalarınızı defalarca tekrar etmeniz gerekebilir; çünkü bundan vazgeçmeleri zaman alacaktır.

Ancak tüm çabanıza rağmen olumsuz tutum ve davranışlar sürüyorsa uzman yardımı almanızın tam zamanıdır.

ÖZETLE

Çocuğun nasıl söylediğinden çok ne söylediğini dikkatle dinleyin, konuşmaya müdahale etmeden göz ilişkisini sürdürün.

Çocukla konuşurken kısa, kurallı ve basit cümleler kullanın, ifadeler açık ve kolay anlaşılır olsun.

Siz konuştuktan sonra, çocuğun size cevap verebileceği yeterli zaman tanıyın.

Çocuğunuzun hangi ortamlarda daha akıcı konuştuğunu gözlemleyerek belirleyin. Bu ortamlar onun kendini daha rahat ve güvenli hissettiği ortamlar olabilir, bu ortamları arttırın.

Onun yaşantısı için süreklilik gösteren, sağlıklı bir program oluşturun, yeterince uyuması, dengeli beslenmesi gibi ihtiyaçlarını gündelik yaşamında dikkatle ele alın.

Çocukta duygusal çatışma ve gerilim yaratan durumları gözleyip belirleyin, mümkün olduğunca bunlardan sakının.

Çocuğunuz akıcı konuşmadığında da akıcı konuştuğundaki gibi davranın. Onu baskı altına almaksızın konuşması için cesaretlendirin. Sakin bir konuşma ve dinleme ortamını sağlamaya çalışın.

.ALINTIDIR.