Oyun Etkinlik Planları - Sayfa 2


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Oyun Etkinlik Planları

Like Tree4Likes

Konu: Oyun Etkinlik Planları

Hybrid View

  • #1
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.March.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    22.11.2012

    PLANLARIM, ÖĞRETMENLERİN YAPTIKLARI ÖZGÜN PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTADIR.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.




    ETKİNLİK ADI: POSTACI AMCA OYUNU:


    ETKİNLİK TÜRÜ: OYUN

    Yaş Grubu (Ay) : 48-66 (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)


    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:

    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:

    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    DA Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:

    Sözel yönergeleri yerine getirir.

    SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.

    SDA Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir.
    Göstergeleri:

    Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
    Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.


    MATERYALLER:
    Postacı çantası ve şapkası, mektup zarfları

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Zarf, mektup


    ÖĞRENME SÜRECİ

    Masalardaki zarflardan farklı özellikleri olan zarflar seçilir. ‘’Bu zarfı kim getirmişti, hatırlıyor musunuz?, diye sorulur. Postacı çantası olarak kabul edilen bir çantanın içine zarflar konur. Öğretmen, çocuklardan birini postacı olarak seçmek için gözlerini kapatıp kendi çevresinde döner ve parmağı ile bir çocuğu işaret eder. Parmak kimi gösteriyorsa o çocuk postacı olur. Çantayı omzuna takar. “Postacı Amca” şarkısı, söylenmeye başlanır. Çocuk, şarkı bitinceye kadar zarfları sahiplerine doğru olarak dağıtabilirse, bir başka postacıyı yine gözlerini kapatıp çevresinde dönerek seçer. Şarkı bitinceye kadar mektupları dağıtamamışsa mektupların sahipleri bulunur, yeni mektuplar alınır ve tekrar postacı olur.

    POSTACI AMCA
    Postacı amca geliyor.
    Bize mektup veriyor. (2 )
    Sağ ol postacı amca sen.
    Ah ne sevindim,
    Bir bilsen.

    Yılbaşı, bayram demeden,
    Bize mektup veriyor.
    Sağ ol postacı amca sen.
    Ah ne sevindim,
    Bir bilsen.

    Salih Akkaş


    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    Posta Güvercini” şarkısının notaları Salih Akkaş’ın müzik kitabından flütle çalınır, çocuklar dinler. Daha sonra, sözler birlikte söylenir.
    **https://www.okuloncesi.net/etkinlik-...html#post20645 LİNKİNDEKİ 'ZARFLAR' ETKİNLİK PLANI UYGULANABİLİR.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Bütn çocukların postacı rolü üslenmesi için yüreklendirilmelidirler. Ancak duygusal zekaya sahip çocuklar rol almak istemezlerse ısrarcı olunmamalı, kediliğinden görev alması sağlanmalıdır.


    VELİ KATILIMI:
    • Bugün okula farklı özellikte zarflar, kâğıtlar götürürsem, Renk, Boyut, Boş-Dolu, Kullanılmış-Kullanılmamış özelliklerine göre önce gruplandıracağız. Sonra sıralama oyunlarını oynayacağız. Postacı şapkası ve çantası bulabilir miyiz? Postacıları özel bir giysi giydikleri için tanıyabildiğimizi evde konuşalım.
    • ’Ne Kayıp?” oyununu altı zarf kullanarak oynayacağız. Evde benimle oynar mısınız? Ben masadan bir zarf alacağım; siz gözünüzü açınca hangi zarfın kaybolmuş olduğunu bilmeye çalışacaksınız. Bilemezseniz ben o zarfla ilgili belirli özellikleri söyleyerek size ipuçları vereceğim. Sonra ben ebe olacağım.

  • #2
    sonhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.November.2012
    Mesajlar
    183
    @sonhan







    teşekkürler

  • #3
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.March.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    04.12.2012

    PLANLARIMI YAPARKEN GEREK DÜZENLEME, GEREKSE TÜRKÇE ETKİNLİKLERİNDE BİZLERE KATKIDA BULUNARAK EMEKLERİNİ ESİRGEMEYEN ÜLKÜ DUYSAK ÖĞRETMENİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.





    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLIYORUM.


    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.


    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz İSTERSENİZ 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.


    BU ETKİNLİK PLANI FARKLILIKLARA SAYGI TEMASI İÇİNDİR.



    ETKİNLİK ADI: FARKLILIKLARIM


    Etkinlik Türü: SANAT, OYUN (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş grubu(ay): 36-66 ay


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:

    Nesneleri toplar.
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
    Kalemi doğru tutar.
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.

    SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.

    SDA Kazanım 14: Sanat eserlerinin değerini fark eder.
    Göstergeleri:

    Sanat eserlerinde gördüklerini ve işittiklerini söyler.

    BA Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:

    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

    Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    Göstergeleri:

    Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler.
    İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler.
    Gerçek durumu inceler.
    Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.

    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:

    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.


    Materyaller:
    Boş sürpriz yumurta kutuları, fon kâğıtlar, ipler, kumaş parçaları, düğmeler, pul ve boncuklar, göz ve dudak, halka küpeler, kurdele, saç için örgü yapılmış yün, pullu mendil, tuvalet kâğıdı rulosu gibi...


    'ırklar' ppt sunum

    https://www.okuloncesi.net/dosya/upl...9bc57c4dde.rar




    Sözcükler ve Kavramlar:
    İyilik, renk, ırk, ten rengi, Farklılıklarım, eşsiz, özel.

    ÖĞRENME SÜRECİ

    • Çocuklar, getirdikleri patatesi ya da boş sürpriz yumurta kutusunu alır; fon kâğıtlar, ipler, kumaş parçaları, düğmeler, pul ve boncuklar, göz ve dudak, halka küpeler, kurdele, saç için örgü yapılmış yün, pullu mendil, tuvalet kâğıdı rulosu gibi malzemeleri kullanarak farklı ten renginde insan figürlü kuklalar yaparlar.
    NOT: Dünya çocukları mandalası yapılacaksa, “ Bir Dünya Bırakın” adlı şarkılı oyunun ardından geçiş yapılması uygun olur.

    Çocuklar, bitirdikleri kuklaları sıra ile arkadaşlarına tanıtırlar. Örneğin; “Çinli bir çocuk yaptım.”,“Zenci bir çocuk yaptım.”, “Kızak kayan Eskimo yaptım.” gibi.


    “KİMİN KUKLASI?” OYUNU: Çocuklar el ele tutuşarak halka oluştururlar. Öğretmen yere büyük bir daire çizer. Çocuklardan birisini ebe seçer. Çocukların hepsi düdükle verilen komutla daire içine girerler.
    • Öğretmen, ebenin daire içinden üç arkadaşını seçip dışarı çıkarmasını ister.
    • Dairedeki çocuklar, dışarı çıkan arkadaşlarının yaptıkları kuklalardan birini seçer. Bu kuklaya ait belirli özellikleri aralarında tartışırlar.
    • Çocuklar içeriye çağrılırlar. Parmak kaldıran çocuğun yanına giderler. Üç çocuk, bu çocuğa hep bir ağızdan: ‘’Kimin kuklası? diye sorar. Çocuklar ipuçları verir. Kendi kuklası olduğunu bilirse, alkışlanır. Bilen çocuk iki puan kazanır. Kazandığı puanı tahtaya yazar. Oyun yeni ebelerin dışarı çıkarılması ile devam eder.

    DEĞERLENDİRME: • Etkinliğin sonunda, ikiz kardeşlerin bile birbirlerinden farklı yönleri olduğu söylenir. Farklılıklarımız ne olursa olsun, birlikte yaşamak için herkesin birbirine bağlı olmaması gerektiği belirtilir.
    —Hepiniz birbirinizden özel ve eşsizisiniz, denir ve okuma yazma alıştırmaları hazırlıklarına geçilir.



    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    • Çocuklar, şimdi de kendilerinin birer kukla olmalarını isterler. Ritimli müzik eşliğinde kuklalarla oynarlar. Sonra kuklalar sıra ile kendi özelliklerini anlatırlar. Nasıl hareket edebildiklerini gösterirler. Ne giydiklerini, neden yapılmış olduklarını açıklarlar.
    • Etkinliğin sonunda, birbirimizin davranışlarını kabul etmenin iyi ilişkiler kurmada ve ‘’iyilik’’ için gerekli olduğu söylenir.


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    Sanat etkinliğinde; materyalleri sanat merkezinden kendilerinin almalarına,
    'iyilik' konusunun sık sık hatırlatılmasına dikkat edilmelidir.

  • #4
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.March.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    05.12.2012

    PLANLARIMI YAPARKEN GEREK DÜZENLEME, GEREKSE TÜRKÇE ETKİNLİKLERİNDE BİZLERE KATKIDA BULUNARAK EMEKLERİNİ ESİRGEMEYEN ÜLKÜ DUYSAK ÖĞRETMENİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.





    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLIYORUM.



    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.

    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz İSTERSENİZ 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.



    BU ETKİNLİK PLANI FARKLILIKLARA SAYGI TEMASI İÇİNDİR.

    ETKİNLİK ADI: FARKLILIKLARIM


    Etkinlik Türü: OYUN, OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMALARI (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş grubu(ay): 36-66 ay


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ


    BA Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

    Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler.
    İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler.
    Gerçek durumu inceler.
    Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.

    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    BA Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:
    İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.
    Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.


    PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:

    Nesneleri toplar.
    Kalemi doğru tutar.
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.


    Materyaller: Sanat etkinliğinde yapılan kuklalar, A4 dosya kağıtları, kalemler, boyalar ve çocukların tercih edecekleri diğer materyaller.


    NOT: STAJYERİMİN YÜZ KALIBI GETİREREK ÇOCUKLARA DAĞITMASI, PLANDA FARKLILIK YARATMIŞTIR. DOLAYISI İLE PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:

    Nesneleri toplar.
    Kalemi doğru tutar.
    Kalem kontrolünü sağlar.
    Çizgileri istenilen nitelikte çizer.

    ULAŞILAMAMIŞTIR.

    EĞİTİMCİLERE NOT: YAPILANDIRILMIŞ ETKİNLİKLERİN KAZANILMASI İSTENİLEN GÖSTERGELERE ULAŞMAYI ENGELLEDİĞİNİN AÇIK BİR ÖRNEĞİNİ VERMEYE ÇALIŞTIM. UMARIM BU GELİŞİM BASAMAĞINI DİKKATE ALIRSINIZ.










    KELİME: Ten, Farklılıklarım, özel, eşsiz.

    • “KİMİN KUKLASI?” OYUNU: Çocuklar el ele tutuşarak halka oluştururlar. Öğretmen yere büyük bir daire çizer. Çocuklardan birisini ebe seçer. Çocukların hepsi düdükle verilen komutla daire içine girerler.
    • Öğretmen, ebenin daire içinden üç arkadaşını seçip dışarı çıkarmasını ister.
    • Dairedeki çocuklar, dışarı çıkan arkadaşlarının yaptıkları kuklalardan birini seçer. Bu kuklaya ait belirli özellikleri aralarında tartışırlar.
    • Çocuklar içeriye çağrılırlar. Parmak kaldıran çocuğun yanına giderler. Üç çocuk, bu çocuğa hep bir ağızdan: ‘’Kimin kuklası? diye sorar. Çocuklar ipuçları verir. Kendi kuklası olduğunu bilirse, alkışlanır. Bilen çocuk iki puan kazanır. Kazandığı puanı tahtaya yazar. ( yaş grubu küçük ise sayı yazma yerine çentik atar ya da aynı sayı kadar oyuncakla eşleştirir) Oyun yeni ebelerin dışarı çıkarılması ile devam eder.

    • Etkinliğin sonunda, çocuklar kuklalarını toplar, eve götürmek için çantalarına yerleştirirler ya da kukla merkezine koyup bir başka gün kullanabilecekleri belirtilir. Ardından çocukları yanına toplayan öğretmen; ikiz kardeşlerin bile birbirlerinden farklı yönleri olduğu söylenir. Farklılıklarımız ne olursa olsun, birlikte yaşamak için herkesin birbirine bağlı olmaması gerektiği belirtilir.

    Hepiniz birbirinizden özel ve eşsizisiniz, denir ve okuma yazma alıştırmaları hazırlıklarına geçilir.


    • Çocuklar yerlerine oturmadan, bir tane dosya kâğıdı ve kalem kutularını alırlar.
    • Öğretmen soldan sağa doğru (çember yönü takip edilerek) dört daire çizmelerini ister. (ya da kavanoz kapakları verilir, kapağı kalıp olarak kullanarak daire çizerler.)

    • 1. daireyi zenci çocuk başı (kahverengi) , 2. daireyi esmer çocuk (açık kahverengi), 3. daireyi sarışın çocuk, 4. daireyi beyaz çocuk yaparak tamamlamaları istenir.
    • Çocukların yaptıkları şekilleri soldan sağa doğru altına sayı yazarak okumalarını ister.
    • Kâğıdın arkasını çevirmeleri, buraya kendilerini eşsiz kılan özelliklerini çizmeleri istenir. Çocukların resim yaparlarken yanlarına gidilir. Eserleri hakkında duygu ve düşünceleri alınır.
    —Hangi yönden eşsizsin?
    —Arkadaşın hangi yönden biricik ve özel acaba?


    Genel Değerlendirme:

    Çocuk açısından:
    Çocuklar çorapların benzerlik ve farklılıklarını açıklayabildiler mi?
    Kendilerinin farklı özelliklerini kabul edebildiler mi?
    Başkalarının farklı özelliklerini kabul edebildiler mi?
    Olay ya da varlıkların özelliklerini söyleyebildiler mi?
    Materyaller, etkinlikler için uygun muydu?
    Etkinlik çocukların ilgisini çekti mi?


    Öğretmen açısından:
    Hazırlıklar tamdı/yetersizdi.
    Zevkli geçti /sıkıcıydı.

    Etkinlik açısından:
    Etkinlikler arasında bütünlük vardı /yoktu.
    Aksaklıklar yaşadı /yaşanmadı.
    Aksaklık nedenleri:
    Yapılan değişiklik /değişiklik yapılmadı.
    Etkinlikler arasındaki geçişler uygun muydu?


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    *Daire çizimlerini yaparlarken kalemi istenilen nitelikte tutuyor olmalarına,
    * Çizim yönünü uygun yapıp yapmadıklarına,
    * Farklı ırklardan yüzler çizip çizmediklerine dikkat edilir.

    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    • Çocuklar, şimdi de kendilerinin birer kukla olmalarını isterler. Ritimli müzik eşliğinde kuklalarla oynarlar. Sonra kuklalar sıra ile kendi özelliklerini anlatırlar. Nasıl hareket edebildiklerini gösterirler. Ne giydiklerini, neden yapılmış olduklarını açıklarlar.
    • Etkinliğin sonunda, birbirimizin davranışlarını kabul etmenin iyi ilişkiler kurmada ve ‘’iyilik’’ için gerekli olduğu söylenir.

  • #5
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.May.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    böl ,paylaş





    Oyun, Sanat, Fen, Türkçe Etkinliği (Bütünleştirilmiş)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...3ffddf7c15.doc

  • #6
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.May.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    seni tutabilir miyim?





    Oyun-Müzik Etkinlikleri

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...47efeaea74.doc

  • #7
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.May.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    tertipli çocuğum





    Etkinlik Türü: Oyun –Müzik-Türkçe Etkinlikleri (Bütünleştirilmiş)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...58c979fd27.doc

  • #8
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.May.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    balonlu dans





    Etkinlik Türü: Matematik, Müzik, Oyun Etkinliği (Bütünleştirilmiş)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...c7079c021f.doc

  • #9
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.May.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    daireler ülkesi





    Etkinlik Türü : Oyun-Türkçe- Matematik Etkinliği (Bütünleştirilmiş)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...4550e9bb2d.doc

  • #10
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.May.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    engelleri aşabilir misin?





    Etkinlik Türü: Matematik - Oyun Etkinliği (Büyük grup)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...078266a8db.doc

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. Türkçe Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 47
      Son Mesaj : 29.March.2016, 16:45
    2. Müzik Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 12
      Son Mesaj : 16.March.2016, 00:55
    3. Drama Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 28
      Son Mesaj : 12.March.2015, 00:23
    4. Fen Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 18
      Son Mesaj : 09.December.2012, 00:40
    5. Hareket Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 2
      Son Mesaj : 03.December.2012, 18:28

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş