Down Sendromlu Çocuklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Down sendromu bir hastalık değildir sadece genetik bir farklılıktr. Down sendromu konusundaki en büyük sıkıntımız Down sendromlu çocuğu olan ailelerin bu alanda yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Bu nedenle ailelerin bu konuda kendilerini geliştirmeleri hem çocuklarını daha iyi anlamalarını hemde çok daha iyi bir eğitim alabilmeleri açısından son derece önemlidir.
Şunu asla unutmayın ki down sendromunun kaynağı kesinlikle anne veya baba değildir. Bu konuda suçlu aramak veya suçlamayı dahi düşünmek yanlıştır. Down sendromunun oluşumuna dair ortaya atılan annenin yaşı, radyasyon, uyuşturucu kullanımı gibi faktörlerin hiç biri kesinlik kazanmamış tezlerdir. Nedeni hakkında henüz kesin bir bilgi yoktur. Dünyanın her yerinde olduğu gibi down sendromlular sonradan ortaya çıkan kişiler değildir ve insanoğlunun oluşumundan itibaren var oldukları bilinen genetik farklılıklara sahip kişilerdir.
Down sendromlu çocukların görüntüleri diğer çocuklardan biraz daha farklı olabilir tıpkı bazılarının sarı saçlı, mavi gözlü olması gibi down sendromlularda genetik bir farklılığa sahiptir. Down sendromlularda kendilerine özgü kişilikleri, düşünceleri ve yetenekleri olan çocuklardır. Tıpkı diğer çocuklar gibi onlarda farklı özelliklere sahip bir birey olarak büyüyecek ve toplumun bir parçası olacaktır.
Down sendromlu çocuklarda tıpkı diğer çocuklar gibi aileleriyle birlikte olmaktan, çevreyi keşfetmekten, gülmekten, oynamaktan hoşlanırlar. Kişisel gelişimleri açısından sosyal çevrede yer almaları ve desteklenmeleri gelişimleri açısından son derece yararlıdır.
Down sendromlu çocuklar gelişimi biraz daha yavaş olabilir ve birçok şeyi diğer çocuklara oranla biraz daha geç öğrenebilirler ancak bu hiçbir zaman öğrenemeyecekleri anlamına gelmez, iyi bir aile yardımı ve eğitimle sonunda her şeyi öğrenebileceğinden şüpheniz olmasın.
Down sendromlu çocuklar fırsat verildiğinde birçok işi rahatlıkla başarabilirler ancak gelişimlerinin geç olması sebebiyle kesinlikle diğer çocuklarla kıyaslanmamalıdır.
Down sendromlu çocuklar için oyun onların gelişimi açısından çok önemli bir konudur, çevreyle iletişim kurması sosyal gelişimi açısından oyun oynama konusunda teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Çevrede down sendromlu çocuğunuzla iletişime geçebilecek, birlikte oyun oynayabileceği arkadaşlar bulmanız bu beceleri kazandırabilmek açısından son derece önemlidir.
Her çocuk gibi down sendromlu çocuklara sevgiyle yaklaşmanız onlar için çok önemlidir. Eğitimlerinde baskıcı olmanız ve zorlamamanız down sendromlu çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle eğitimlerini gereğinden fazla ön plana çıkarmamalı ve baskı yapmamalısınız.
Down sendromlu çocukların bir çoğunda kalp problemleri vardır. Bunun yanı sıra mide, bağırsak ve görme sorunları da olabilir. Bunların erken teşhisi ve erken tedavisi konusunda kesinlikle geç kalınmamalıdır.Çünkü bunlar down sendromlu çocukların hem eğitiminde, hemde gelişimlerinde hayat şartlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Anıl YÜCEL
Özel Eğitim Öğretmeni