Asperger Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Asperger sendromu, otizm gurubunun bir bölümünü oluşturur. Genelde belirtiler daha hafif düzeyde yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır. Asperger sendromu bir gelişme bozukluğu olarak kişin hayatını etkileyebilmektedir.

Asperger olan kişiler sıklıkla ortalama veya ortalama üstü zekaya sahip bireylerdir. Bu yüzden de normal okullara gidebilmekte ve eğitimlerini tamamlayabilmektedir. İyi bir eğitim ve destekle ileri düzeylerde eğitim alabilir ve rahatlıkla iş sahibi olabilirler.

Asperger sendromlu çocuklar kardeşleriyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerinde başarısız olabilirler ve genelde tek başına oynama eğilimindedirler. Çoğunda empati eksikliği vardır, örneğin bir başkasının ağlaması durumunda onu teselli edemez ve ağlama davranışına bir anlam veremeyebilir. Asperger sendromlu çocuklarda yüz ifadeleri, göz teması ve iletişimle ilgili sorunlar vardır ve konuştuklarında daha çok resmi bir dil kullanmaya eğilimlidir, argo ya da duygusal tonda konuşamazlar, konuşmalarında vurgu ve tonlama yoktur. Bazen tanımadığı kişilere cevap vermezler veya umursamayor görünebilirler. Alay veya mecazi anlamda söylenen mizahi konuşmaları anlamakta zorlanabilir ve durum karşısında öfkelenebilirler.

Asperger sendromu bazı çocuklarda hafif semptomlara yol açarken bazılarındaysa ciddi belirtiler gösterebilir. Çocuklarda asperger sendromunun bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu yüzden Asperger sendromlu kişilerde birbirlerinden çok farklı semptomlar görülebilir.

Asperger sendromu olan pek çok ünlü vardır, bunlardan biri olan Albert Einstein dokuz yaşına kadar konuşamamıştır. (Aspergerlerde dil geciklemeleri yaygındır.) Benzer şekilde Benjamin Franklin, Mozart, Newton gibi pek çok ünlü isimde de asperger sendromu mevcuttur. Bunların yanı sıra dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan Bill Gates’in de akranlarıyla kurduğu iletişim gibi faktörler sonucu asperger sendromu olduğu düşünülmektedir.

Asperger sendromunun günümüzde kesin bir tedavisi yoktur. Fakat çocukların mümkün olduğu kadar iletişim ve sosyal beceriler gibi alanlarda geliştirilmesi asperger sendromunun belirtilerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Anıl YÜCEL

Özel Eğitim Öğretmeni