Sağlıklı atıştırmanın önemi

Hızlı büyüme çağında vücudu ihtiyacı olduğu kadar sık ve iyi beslenmek gerek. Çocukların mideleri küçük olduğundan büyük porsiyonlu yemekler yiyemezler, bu yüzden ihtiyaçları olan tüm besinleri ana öğünlerde alamayabilirler. Sağlıklı atıştırmalıklar bu dengeyi kurmada, eksik kalan besinleri tamamlamada önemli rol oynarlar.

Atıştırmalık “kötü” ya da “sağlıksız” algılanmamalı, ana öğünler kadar sağlıklı ve lezzetli olmalı. Paketli, işlenmiş bir ürüne yönelmek yerine ev yapımı, daha taze ve sağlıklı atıştırmalıklar yapmaya özen gösterilmeli ve genel beslenme planının bir parçası olarak değerlendirilmeli. Ara öğünlerin besleyici değeri, tıpkı ana öğünlerde olduğu şekilde takip edilmeli.

Sağlıklı atıştırmalıklar, ayrıca çocukların sağlıklı yeme ve düzenli saatlerde beslenme alışkanlıkları kazanmasında önemli bir rol oynarlar. Genel olarak beslenme uzmanları 3 ana ve 2 ara öğün tavsiye ederler. Sağlıklı yemeklerin lezzetli olabileceğini öğrenmek için atıştırmalıklar çok iyi bir araçtır.

Ara öğünlerde sağlıklı dip soslarla sunulan bir çiğ sebze-meyve tabağı genelde nedense bir seçenek olarak görülmez. Örneğin kereviz sapı, havuç ve biberleri batırmak için proteinli ve lifli, nohuttan yapılan humus harika bir seçenektir. Üzüm, elma ve çilekler yoğurtla harika gider. İçine tatlandırmak için biraz da bal eklenebilir.

Biraz yaratıcılıkla, sağlıklı atıştırmalıklar günlük alınması gerken besin değerlerinin bir kısmını alabilmek için harika kaynaklara dönüşebilir.

Çocuğunuzu sağlıklı atıştırmalıklara yönlendirmek için;

- Çocuğunuz okula gidiyorsa kantinden abur cubur alması için para vermek yerine sağlıklı bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz.
- Evde sık sık börek, kek, kurabiye yapmayın. Arada bir tam tahıllı ya da kepekli un tercih ederek sağlıklı bir versiyonunu hazırlamaya özen gösterin.
- Eve abur cubur almayın. Kuru meyveler ve fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar almayı tercih edin.
- Meyvelerin bir kısmını yıkanmış olarak çocuğunuzun erişebileceği bir yerde bulundurun. Acıktığında ilk olarak bunu görmesini sağlayın.


.alıntıdır.