İyi Bir Aşkın Adımları


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

İyi Bir Aşkın Adımları

 • #1
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Nereden
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL  İyi Bir Aşkın Adımları

  İyi Bir Aşkın Adımları

  Aşkın her aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı ilkeler vardır. Mutlu bir aşkın başlangıcı için, doğru kişinin bulunması oldukça önem taşır. Çoğu aşkta, her iki taraf birbirini yeterince tanımaz ve buna gerek duymaz. Onlar için aşk her şeydir ve her şeyin üstünde aşk vardır.


  Aşk olduktan sonra her şeyin üstenden kolayca geleceklerine inanırlar. Ayrıca aşkı başlatmadan önce birbirilerini tanımak istememelerinin temel gerekçesini de şöyle açıklamaktadırlar: Nasıl olsa aşkı yaşadığımız süre içinde birbirilerini yeterince tanırız.


  Oysa böyle bir düşünceyle hareket etmek ciddi bir yanılgıdır; çünkü aşk başladıktan sonra kişiler birbirlerini tanıma şanslarını yitirirler. Aşk sürecinde, her iki âşık da kendi yaşamını bir diğerine göre ayarlar ve âşıklar kendi yaşamlarını değil birbirlerinin yaşamlarını yaşar.


  Aşka dayalı beraberliklerde yapılan hatalar, çoğu zaman görülmez veya görmezden gelinir. Her iki taraf da evlilikten sonra birbirilerini değiştireceklerine inanır. Oysa böyle bir değişim oldukça zordur ve çoğu zaman bu yöndeki beklentiler hayal kırıklığı ile sonuçlanır.


  Beraberlik başlarken, kişiler birbirlerine âşık olmaya çalışmak yerine birbirilerini tanımaya çalışmalı; eğer aralarında kişilik uyumu varsa zaten aşk da kendiliğinden gelir. Eğer uyum görülmezse, beraberlik sonlandırılmalıdır.


  Yapılan araştırmalar, kişilikleri birbirine benzeyen çiftlerin daha uzun beraberlikler yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca kültürel benzerlik de önemli bir etkendir. Farklı kültürlere sahip kişiler aşkın büyülü havasındayken fazla sorun yaşamazlar; ancak evlilikten sonra kültürel ve kişilik farklılıkları ciddi çatışmalara yol açabilir. Örneğin, her iki çiftin inatçı olması durumunda aşırı sorunlar yaşanabilir veya dini değerler farklı olursa sonuç yine olumsuz olur.


  Tanıma sürecinde, belirtilen saatte randevu yerine gelinmemesi, verilen sözlerin yerine getirilmemesi, yalan söylenmesi, çelişkili davranışlarda bulunulması vb. durumlar ortaya çıktığında bu ilişkiden kaçınılmalıdır. Çünkü ilişkinin başlangıcında bu olumsuzlukların orta çıkması, sonraki zamanlarda daha da kötü durumların ortaya çıkmasının habercisidir.


  Tanıma sürecinde her ki taraf, dünyayı algılayış biçimlerini, siyasi ideolojilerini, dini inançlarını, yaşamdan beklentilerini gizlememelidir. Eğer gizlemeye çalışırlarsa, sonradan mutlaka ortaya çıkar ve ilişkinin bozulmasına yol açabilir.


  Çetin ÖZBEY

  .ALINTIDIR.

 • #2
  burcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.Mart.2009
  Mesajlar
  1,313
  @burcu  Güzel bir yazı...Katılıyorum..
  Olayları yönetemediğim için kendimi yönetiyorum. (Montaigne)

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Aşkın Büyüklüğü
   Konu Sahibi @asi@kız@ Forum AŞK&SEVGİ
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 04.Ocak.2011, 16:10
  2. Aşkın Kokusu!
   Konu Sahibi Ayşe Turan BAL Forum AŞK&SEVGİ
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 26.Şubat.2010, 00:43
  3. Aşkın Görevi!
   Konu Sahibi Ayşe Turan BAL Forum AŞK&SEVGİ
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 26.Aralık.2009, 23:06
  4. Aşkın Seremonileri
   Konu Sahibi şeker öğretmen Forum AŞK&SEVGİ
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 29.Kasım.2009, 02:41
  5. Aşkın Çeşitleri
   Konu Sahibi Ayşe Turan BAL Forum AŞK&SEVGİ
   Cevap: 3
   Son Mesaj : 28.Kasım.2009, 21:37

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş