Etkinlik ve Dosya Arama Motoru (Aradığınız etkinliği alttaki boşluğa yazıp "Ara" butonuna basınız.)


Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Önce Okul Öncesi Ekibi Forum Sitesi - Biz Bu İşi Biliyoruz > ÖĞRETMENLER BÖLÜMÜ > TUTULMASI GEREKEN DOSYA EVRAK VE TUTANAKLAR > TOPLANTI RAPOR VE TUTANAKLARI
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Like Tree6Beğeni
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-09-2015   #1
ÜYE
 
pembe panter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2009
Üye No: 7129
Mesajlar: 739
Konular: 100
REP Puanı : 20
Alınan Beğeniler:116
Beğendiklerim:18
Ettiği Teşekkür:292
Aldığı Teşekkür:556

Standart Okul öncesi İlçe Zümre Toplantı Tutanağı Sene başı 2015 -20162015–2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜLŞEHİR İLÇESİ SENE BAŞI
OKUL ÖNCESİ ZÜMRE TOPLANTI TUTANAĞI
Toplantı Tarihi : 09/09/2015
Toplantı Yeri : Atatürk İlkokulu
Toplantı Saati : 14.00

GÜNDEM MADDELERİ
1. Açılış ve yoklama.
2. Zümre başkanının belirlenmesi.
3. Türk milli eğitiminin genel amaçlarının okunması.
4. Okul öncesi yönetmeliğindeki değişikliklerin incelenmesi.
5. Atatürkçülük ile ilgili kazanım ve göstergelerin aylık ve günlük planlarda yer verilmesi.
6. Aylık ve günlük planlar.
7. Ders işlenişinde kullanılacak yöntem ve tekniklerin belirlenmesi.
8. Okulöncesi Eğitime katılım
9. Anasınıfı malzeme ve materyallerindeki yeterlilikler
10. Pamuk şekerim kitabının incelenmesi
11. Gezi gözlem
12. Belirli gün ve haftaların kutlanması
13. Bakıcı hususunun görüşülmesi
14. Başarıların arttırılması için alınacak tedbirlerin görüşülmesi.
15. Yıl içerisinde yapılacak sosyal faaliyetlerin tespitinin yapılması.
16. Dilek ve temenniler.


GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ VE ALINAN KARARLAR

1. Açılış ve yoklama.
Toplantı, Atatürk İlkokulunda saat 14:00'de, Okulöncesi öğretmenlerinin katılımı ile açıldı.
2. Zümre başkanının belirlenmesi.
Sevim Erdoğan ÖZ İlkokulu Anasınıfı Öğretmeni ................., başkanlığa aday olduğunu söyledi. Başka aday çıkmadı ve oy çoğunluğu ile .............................., zümre başkanı seçildi.

3. Türk milli eğitiminin genel amaçlarının okunması.
................, Türk milli eğitiminin genel amaçlarını okudu. Birlikte değerlendirmeler yapıldı.

4. Okul öncesi yönetmeliğindeki değişikliklerin incelenmesi.
Birleştirilmiş İlköğretim ve Okulöncesi Yönetmeliğinin değişen MADDE 1 – 26/7/2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Okul öncesi eğitim kurumlarında;
b) Bir gruptaki çocuk sayısının 10’dan az, 20’den fazla olmaması esastır. Ancak talep olması ve okulun imkânlarının yeterli olması hâlinde çocuk sayısı artırılabilir. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azami çocuk sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Eğitim ve öğretim yılı içinde çocuk sayısı 10’un altına düşen gruplar öncelikli olarak diğer gruplarla birleştirilir. Bunun mümkün olmaması durumunda bu gruplar eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar eğitimine devam eder.
........... "Bir gruptaki çocuk sayısının 10’dan az, 20’den fazla olmaması esastır. Ancak talep olması ve okulun imkânlarının yeterli olması hâlinde çocuk sayısı artırılabilir. " İbaresinde artırılabilecek öğrenci sayısına ilişkin olarak bir limit verilmediğinden dolayı öğrenci sayılarının, okul idaresi tarafından gereğinden fazla artırılabileceğini ve bunun da eğitim kalitesini düşürebileceğini söyledi.

5. Atatürkçülük ile ilgili kazanım ve göstergelerin aylık ve günlük planlarda yer verilmesi.
........, Atatürkçülük ile ilgili kazanım ve göstergelere aylık planda ve günlük planlarda sık sık yer verilmesi gerektiği söylendi. Çocuklarda Atatürk sevgisi ve bilgisi oluşturabilmek için bu konuda hazırlanan filmlerin seyrettirilmesi, inceleme gezilerinin düzenlenmesi ve okul içinde yapılan törenlere katılınması kararlaştırıldı. Sınıf içerisindeki Atatürk köşelerinin çocukların yaptıkları etkinliklerle hazırlanması kararlaştırıldı.

6. Aylık ve günlük planlar.
............; günlük planların aylık planlardaki amaç ve kazanımlara uygun olarak hazırlanması gerektiğini söyledi.
................; Belirli gün ve haftaların günlük planlarda yer verilmesine özen gösterilmesi, değişik etkinliklerle belirli gün ve haftaların süslenmesi gerektiğini söyledi.
................; Aylık ve günlük planlar hazırlanırken öğretmenlerin kendi sınıf koşullarını, çalıştıkları okulun ve İlçenin imkanlarını ve öğrencilerin gelişimsel özelliklerini göz önünde bulundurmalarının yerinde olacağını söyledi.
................; Planları sınıf koşullarına göre hazırladıklarını söyledi. Söylenenlerin tümünün planların yapılması ve uygulanmasında kural olarak uyulması kararlaştırıldı.

7. Ders işlenişinde kullanılacak yöntem ve tekniklerin belirlenmesi.
..................; Aylık ve günlük planlarda belirtilen kavramların çocuklara kazandırabilmek için sınıf ortamının bu anlamda düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Yaparak yaşayarak eğitimin okul öncesi çocuklarda kalıcı eğitimi sağladığını, etkinliklerin planlamasında bu konuya dikkat edilmesini söyledi.
................; Kazanım ve göstergelere ulaşabilmek için deney, inceleme gezileri, gözlem, drama, hikâye çalışmaları, müzik etkinlikleri, sanat etkinlikleri, pandomim gibi çocukların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri yöntemlerin kullanımına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
..................; Öğrenci merkezli eğitime önem verilmesi, yapılan etkinliklerin çocuklara hem davranış kazandırmaya yönelik hem de ilköğretime hazırlar nitelikte olması gerektiğini ve ayrıca
göstererek yaptırma tekniğini de sık kullanıldığını, okul öncesi dönemde bazı çalışmalarda etkili olduğunu söyledi.

8. Okulöncesi Eğitime katılım
................., İlçede bulunan ailelerin maddi durumlarının genel olarak zayıf olduğunu ve anasınıfının da genel itibari ile masraflı bir eğitim sınıfı olduğu için bazı öğrenci velilerinin çocuklarını maddi külfet sebebi ile anasınıfına göndermek istemediğini belirtti.

9. Anasınıfı malzeme ve materyallerindeki yeterlilikler
.................................................. ................................, Okullarındaki anasınıfı öğretmenleri, sınıf içinde materyal, oyuncak ve hatta malzeme dolaplarının yetersiz olduğunu, düşük sınıf aidatlarının bu ihtiyaçları karşılayamadığını söylediler.

10. Pamuk şekerim kitabının incelenmesi
...............Okulöncesi eğitiminde yardımcı kaynak kitap kullanılmasının yasak olduğunu fakat Milli Eğitim Bakanlığının gönderdiği "Pamuk Şekerim" isimli kitabın da içerik olarak zayıf olduğunu ve hatta öğrenci sayıları göz önüne alındığında kitapların öğrenci sayısına yetersiz oranda gönderildiğini söyledi. Diğer öğretmenler de bu konuda hem fikir olduklarını belirttiler.
11. Gezi gözlem
..................., Okul ve sınıf imkanları ölçüsünde, öğrencilerin çevreyi tanıma, meslekler konusunda yerinde görerek bilgi sahibi olma, sosyal becerilerini geliştirme, soru sorma, gözlem yapma, düşünme becerilerini geliştirme, merak duygusunu uyarma vb özelliklerini geliştirmeleri açısından gezilere sık sık yer verilmesi ve gezi dönüşlerinde de yapılan gezi ile ilgili değerlendirme yapılmasının çok faydalı olduğuna dikkat çekti. Sınıfların, velilerin ve okulların imkanları göz önünde bulundurularak imkanlar ölçüsünde gezi gözlem çalışmalarına yer verilmesi kararlaştırıldı.

12. Belirli gün ve haftaların kutlanması
.................., Belirli gün ve haftaların zaten sınıf içerisinde gerektiği şekilde ve çocukların ilgisini çekecek şekilde kutlandığını fakat sadece sınıf içinde değil aynı zamanda okul genelinde kutlanan özel günlere anasınıfı öğrencilerini de katmanın faydalı olacağını söyledi. Okul genelinde düzenlenen özel gün ve kutlamalarda da anasınıfı öğrencilerine görev verildiğinde, kendini topluluk karşısında ifade eden küçük yaş çocuklarının kendilerine olan güvenlerinin pekiştiğini söyledi.
Okul genelinde kutlanan belirli gün ve haftalar ile ilgili etkinliklere de mümkün mertebe, anasınıfı öğrencilerine de küçük sorumluluklar ve görevler verilerek çocukların katılımlarının sağlanması kararlaştırıldı.
13. Bakıcı hususunun görüşülmesi
....................., özellikle İlkokul bünyelerinde bulunan anasınıflarında, öğrencilerin tuvalete gidiş gelişlerinde anasınıfı öğretmeninin hem tuvalette hem de sınıfta aynı anda bulunamamasından dolayı bütün öğrencilerin gözetim altında tutulamadığını ve bu durumun öğrencilerin güvenliğini tehlikeye attığını belirtti. İlçedeki anasınıflarının ne yazık ki bakıcı tutacak maddi yeterliliğe sahip olmadığını, okul hizmetlilerinin ise anasınıflarını genel olarak temizlemek istemediklerini ve temizlik yapan hizmetlilerin ise anasınıfı temizliğine gereken titizliği göstermediğini ve bu durumun sıkıntı oluşturduğunu ve bağışıklık sistemi henüz yeteri kadar gelişmemiş olan küçük yaş çocuklarının sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.
İlkokul bünyesinde bulunan anasınıflarındaki öğrencilerin tuvalete gidiş gelişlerine ve sınıf temizliğine yardımcı olması için öğrenci velilerden yardım istenerek "gönüllü anne" uygulamasının başlatılması kararlaştırıldı.
14. Başarıların arttırılması için alınacak tedbirlerin görüşülmesi.
................... ; Okul öncesinde başarının artmasının yalnızca okulda yapılan eğitimle sağlanamayacağını,ailenin de bu eğitime dahil edilmesi gerektiğini ve bu doğrultuda aile katılım çalışmalarında öncelikle ailelerden sene başında ihtiyaç belirleme anketinin yapılmasını söyledi.
Aile katılımının okul öncesi eğitimde çok önemli olduğunu, okul panosuna ailelerin dikkatini çeken afişlerin asılması, hazırlanan broşür ve notlar evlere gönderilerek velilerin daha çok bilgi edineceğini söyledi. Sık sık veli toplantıları yapılarak Aile eğitimine önem verilmesi kararlaştırıldı.
........................, Okulöncesi eğitiminde farklı yaş gruplarının da aynı sınıfta eğitim görmesinin eğitim kalitesini olumsuz etkilediğini, İlçedeki Anaokulunda her yaş grubu için ayrı sınıflar olduğunu ve ilkokullardaki anasınıflarında da bu kural uygulandığında, öğretmenin sadece tek bir yaş grubuna göre eğitim ortamı hazırlayarak öğrencilere daha faydalı olabileceğini söyledi. İlkokul bünyelerinde bulunan ve birden fazla şubesi bulunan anasınıflarında, imkanlar doğrultusunda beş yaş grubu için ayrı bir sınıf ve altı yaş grubu için de farklı bir sınıf oluşturulması kararlaştırıldı.


15. Yıl içerisinde yapılacak sosyal faaliyetlerin tespitinin yapılması.
................; yıl içerisindeki faaliyetlerin hepsine mümkün olduğu kadar katılınması gerektiğini, özellikle okul öncesini yaygınlaştıracak faaliyetlere daha özenle hazırlanılması gerektiğini ve ayrıca Okul öncesi sınıflarının bayramlara katılmasının yasal sorumluluğunun olmadığını yalnız okullarda yapılan törenlere katılabileceklerini ve sınıf içerisinde de aynı coşkuyla kutlayabileceklerini söyledi.


16. Dilek ve temenniler.
Zümre başkanı ....................., 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılının tüm öğretmenler ve öğrenciler için hayırlı, verimli ve başarılı bir yıl olması temennisi ile toplantıyı sonlandırdı.


2015–2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜLŞEHİR İLÇESİ SENE BAŞI
OKUL ÖNCESİ ZÜMRE TOPLANTISI İMZA LİSTESİ

1. İsim, Soyadı Okulun ismi, İmza
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Birşeyler yapmak lazım,
Birşeyler yapmalıyım,
Benim bir şeyler yapmam lazım,
Ne olduğunu bilmiyorum ama yapmalıyım,
Dur...galiba biliyorum,
Evet evet, tabi yaaa...neden olmasın?
pembe panter isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
pembe panter Kullanıcına Teşekkür Eden Üyelerimiz
Seher TAVLI (02-07-2016)
Sponsor Linkler

etkinlik cdleri
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
3 yaş zümre toplantı tutanağı arzu_41 TUTULMASI GEREKEN DOSYA EVRAK VE TUTANAKLAR 0 02-16-2014 07:12
Anasınıfı Sene Başı Zümre Toplantı Tutanağı Zerrin KORKMAZ TOPLANTI RAPOR VE TUTANAKLARI 0 08-28-2013 05:12
Okul Öncesi Zümre Toplantısı Tutanağı Zerrin KORKMAZ TOPLANTI RAPOR VE TUTANAKLARI 0 08-28-2013 04:49
Okul Öncesi 1.Dönem (Senebaşı) Zümre Toplantı Tutanağı Zerrin KORKMAZ TOPLANTI RAPOR VE TUTANAKLARI 0 08-28-2013 04:43
Okul Öncesi İlçe Zümre Öğretmenler Toplantısı Zerrin KORKMAZ TOPLANTI RAPOR VE TUTANAKLARI 0 08-28-2013 04:40


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:54.

İLETİŞİM

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424