AEK Nasıl Bir Kulüptür?

AEK Athens FC ya da kısaca AEK, Yuanistan’ın 1. Futbol Ligi ya da başka bir ifadeyle Süper Ligi’nde mücadele etmekte olan bir futbol kulübüdür. AEK, 1924 yılında temsil ettiği Atina şehrinde kurulmuştur. 91 yıllık bir futbol mazisine sahip olan Atina temsilcisi, maçlarını 69,638 koltuk kapasitesine sahip Atina Olimpiyat Stadı’nda oynamaktadır. Kulübün sahibi Dimitris Melissanidis’dir. Kulübün sahibi olan Melissanidis, kulübün başkanlığına Vaggelis Aslanidis’i, teknik direktörlüğüne ise, Traianos Dellas’ı getirmiştir. Kulüp Yunanistan futbolunun en değerli 4 kulübünden biri olarak kabul edilmektedir. 1924 yılında kurulan AEK, Yunan mültecileri tarafından Türk Yunan Savaşı sırasında kurulmuş ve kurulduğu günden günümüze dek Yunanistan’ın en başarılı futbol ekiplerinden birine dönüşmeyi başarmıştır. AEK, Yunanistan sınırları içinde toplam 29 kez kupa sevinci yaşarken UEFA organizasyonların herhangi bir kupa kaldırma başarısı gösterememiştir.

Elde edilen 29 ulusak organizasyon zaferinden 11 Yunanistan Süper Ligi zaferidir. Bu 11 Yunanistan Ligi şampiyonluğunun dişinde 14 kez de Yunanistan Kupası’nı kazanma başarısı gösteren AEK, ayrıca 3 kez Süper Kupa, 1 kez de Lig Kupası zaferi elde ederek Yunanistan’da hatırı sayılır bir başarı elde etmiştir. UEFA’nın Lisans verdiği Yunan kulüplerinden biri olmayı başaran AEK, uzun yıllar çok defa UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi turnuvalarında yer almayı başarmıştır. AEK, bir zamanların Olimpiacos, Panathinaikos ve PAOK ile beraber Yunanistan’ın en güçlü ekibi iken, 2013 yılında kulüp Süper Lig’den küme düşmüş ve bu tarihinde ilk kez başına gelen bir olay olarak kayıtlara geçmiştir. 2013’e kadar daha önce hiç küme düşmemiş olan AEK, küme düşmesinin ardından hızlı bir toparlanma evresine girmiş ve tekrar Yunanistan 1. Ligi olan Süper Lig’e yükselme hakkı elde etmiştir.

AEK, Yunanistan adına tescil edilmiş olsa da aslında bir Türk topraklarında kurulmuş takım olma özelliğine sahiptir. Kulüp Taksim merkezli kurulmuş ancak sonrasında kulübün merkezi Yunanistan’a taşınmıştır. Kulüp 1. Dünya Savaşı’nda önce Selanik ve sonrasında da Atina’ya taşınmıştır. Bu anlamda kulüp aslında bir Osmanlı kulübü olarak da kabul edilmektedir. Kulüp herhangi bir Avrupa kupası zaferi yaşamasa da 1977 yılında UEFA Kupası’nda yarıfinal görmeyi başarmış ancak yarıfinalde İtalya’nın Juventus takımına elenmekten kurtulamamıştır. AEK, altın dönemini 1990’larda geçirmiş ve bu dönem kulüp 1992, 1993 ve 1994 yıllarında 3 yıl üst üste Süper Lig şampiyonluğu yaşamıştır. Ayrıca 1990’da Yunanistan Kupası finalinde Olmipiacos’u 3-2 yendikleri maç halen AEK taraftarlarının aklından silinmiş değildir. 2002 yılında ise UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmiş olan AEK, Roma, Real Madrid ve Genk karşısında sergilediği futbolla adeta taraftarlarını büyülemeyi başarmıştır.

Yazar: R. Emir Karasu