Çocuğunuz Özür Dilemeyi Öğrensin...


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Çocuğunuz Özür Dilemeyi Öğrensin...

 • #1
  Rabia PEKKAN (rpekkan) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Yer
  Antalya
  Mesajlar
  15,760
  @Rabia PEKKAN (rpekkan)


  Çocuğunuz Özür Dilemeyi Öğrensin...





  3-6 Yaş Dönemi >

  Çocuğunuz Özür Dilemeyi Öğrensin...


  Hepimiz yapmışızdır. Yaptığı hatanın sonrasında çocuğumuzu karşımıza alıp özür dilemesi için ısrar etmişizdir. Peki bu davranışı yapmamız ne kadar doğru? Evet, çocuklarımıza özür dilemeyi öğretmeliyiz ama bunu yaparken unutmamız gereken şeyler olduğunu da bilmeliyiz.

  Uzmanlara göre 7 yaşından önce çocuklar empati kurmakta, karşıdaki kişinin bakış açısını ve duygularını anlamakta zorlanırlar. Yapılan çalışmalar çocukların 2-7 yaş periyodunda "benmerkezci" bir düşünce yapısına sahip olduklarını, bu nedenle olaylara hep kendi açılarından baktıklarını, karşıdaki kişiyi anlamakta zorlandıklarını ortaya koymuştur. Durum böyle olunca çocukların neden özür dilemekte zorlandığını anlamak çok zor olmuyor, ne dersiniz?

  Biz yetişkinler bile çoğu zaman özür dilemekte zorlanırken çocuğumuzdan özür dilemeyi beklemek çok adil bir durum sayılmaz. Özür dilemek ayrıca sorumluluk almayı da beraberinde getirir, çocuk özür dilediği zaman hatasını kabul edip sorumluluğunu üzerine alır. Bunun da çok kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Çocukların, genel itibarıyla 2-7 yaş arası yaptıkları hatayı kabul etmemek ya da bir başkasının üzerine atmak gibi bir huyları vardır. Arkadaşına, aile fertlerinden birinin üzerine, oyuncaklarına ya da cansız veya olmayan nesnelerin üzerine bile atabilirler. Bu da hataları için sorumluluk almak istemediklerinin en açık örneğidir.

  Çocuklara özür dilemeği öğretirken çok dikkatli olmalıyız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yanlışın bilinçli mi yoksa bilinçsizce mi yapılmış olduğudur. Bilinçsizce yani kazara yapıldığını düşündüğünüz olaylarda çocuğu özür dilemeye zorlamak çok da anlamlı olmayacaktır, ancak bilinçli olarak yapılan hatalarda çocuğunuzdan özür dilemesini istemelisiniz, tabii burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da özür dilemenin sadece kuru bir laf olmaktan çıkıp sorumluluk almakla ilişkilendirilmesidir. Yoksa çocuğunuz içine düştüğü durumdan kurtulmak için sık sık "özür dilemeyi" kullanabilir. Yani "özür dilemek" çocuğun elinde silah gibi olur. Çocuğa özür dilemeyi öğretirken, bunun yaptığı hatayı telafi etme davranışı olduğu bilincini de kazandırmak gerekiyor.

  Neler Yapabilirsiniz?

  1. Çocuğunuza örnek olun. Gerektiği durumlarda siz de özür dileyin. Özür dilemenin sadece çocukların işi olduğunu düşünüyorsanız eğer hemen bu konudaki düşüncelerinizi değiştirin ve çocuğunuza uygun bir rol model olun. Ayrıca sinirli bir anınızda gereksiz olarak bağırdığınız çocuğunuza gidip, "Özür dilerim canım, biraz sinirliydim. Bir daha olmayacak." şeklinde açıklama yaparsanız çocuğunuzun da herhangi bir hatasında özür dilediğini ve açıklama yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Kısacası önce işe kendinizden başlayın!!!

  2.Çocuğunuzun pozitif davranışlarına değer verin. Çocuğunuzun sürekli olarak negatif davranışlarına odaklanmanız ve onu özür dilemeye zorlamanız, bir süre sonra çocuğunuzun demoralize olmasına ve olumlu davranışlarını sonlandırmasına neden olacaktır. Bunu önlemek için olabildiğince çok pozitif davranışlara odaklanın ve çocuğunuzun özür dilemesini gerçekten çok gerekli olduğu durumlarda isteyin.

  3. Affedin. Çocuğunuz sizden özür dilediği zaman bu özrü kabul edin. Bu çocuğunuza özür dilemenin gücünü gösterdiği kadar affetmenin de çok önemli bir şey olduğunu ona gösterecektir.

  4. Çocuğunuzun kardeşleriyle ya da arkadaşlarıyla arasında bir sorunu olduğunda ona karşı tarafı anlaması ve kendi davranışları için sorumluluk alması için tavsiyelerde ve yönlendirmelerde bulunun. Çocuğunuzun özür dilemesini sağlayın.

  5. Çocuğunuzu asla özür dilemesi için zorlamayın. Ona karşı tarafın hissettiklerini anlatın ve sadece bunu anlaması sağlayın.

  alıntı

 • #2
  ARMAĞANZEYNEP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Eylül.2009
  Mesajlar
  4
  @ARMAĞANZEYNEP






  BUNLAR ÇOK FAYDALI BİLGİLER TEŞEKKÜRLER PAYLAŞIMIN İÇİN.

 • #3
  Kübra AKÇİMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2009
  Yer
  umut şehrii
  Mesajlar
  16,879
  @Kübra AKÇİMEN






  paylaşım için teşkkürler

 • #4
  Cemile ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Mart.2009
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  32,894
  @Cemile ÖZTÜRK






  teşekkürler paylaşım için
  c i m i



  "Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye sordular. Ben de onlara "Mutlu olmak istiyorum" diye cevap verdim.
  Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, asıl onların hayatı anlamadıklarını söyledim. "

  John Lennon

 • #5
  lucifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.Temmuz.2009
  Mesajlar
  1,377
  @lucifer






  teşekkürler cnm
  yAlnıZlIk pAyLaŞıLmAz pAyLaŞıLıRsA YAlNıZlıK OlMaZ.. Özdemir ASAF

 • #6
  Rabia PEKKAN (rpekkan) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Yer
  Antalya
  Mesajlar
  15,760
  @Rabia PEKKAN (rpekkan)






  Rica ederim arkadaşlar

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. ÖZÜR GRUBU MALATYA'YA ÖZÜR GRUBU TAYİN İSTEYEÇEKLER
   By evrensel38 in forum ATAMALAR VE TAYİN İSTEMLERİ
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 26.Mayıs.2013, 18:49
  2. Çocuğum Okumayı Öğrensin mi?
   By Ayşe Turan BAL in forum MAKALE-ARAŞTIRMA ve BİLİMSEL YAZILAR
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 09.Ocak.2010, 03:37
  3. Çocuğunuz Sinirli mi?
   By Ayşe Turan BAL in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 26.Aralık.2009, 02:23
  4. Çocuğunuz iştahsızsa!
   By Ayşe Turan BAL in forum ÇOCUK VE BESLENME
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 30.Kasım.2009, 00:51
  5. Çocuğunuz Yeni Bir Dil Öğrensin!
   By Rabia PEKKAN (rpekkan) in forum Dil Gelişimi
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 27.Temmuz.2009, 19:34

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş