Sağlıklı bebek kampanyası bebeklerin hayatını kurtarıyor
Bebek bekleyen anne adayları, cep telefonlarına gelen hamilelik tavsiyeleri sayesinde artık hem kendilerine ve hem de bebeklerine daha iyi bakacaklar.

Yahoo'da yer alan habere göre, sağlık eğitimi programından oluşan text4baby olarak isimlendirilen ürün, Amerika'da hamile kadınların cep telefonlarına gönderilecek. Amerika'da yaşayanların yüzde 90'ı cep telefonuna sahip oldukları için tavsiye içeren mesajlar, etkili bir şekilde dağıtılıyor.

Araştırmacılar, özellikle düşük gelir grubundaki insanların sağlıkları için bu mesajlara ulaşmalarının şart olduğunu söyledi. Afrika, Latin Amerika ve Hindistan gibi ülkelerdeki çalışmalar, periyodik olarak gönderilen bu mesajların hamilelerde sigara içme ya da diğer zararlı alışkanlıkları azalttığını gösterdi.

Annelerin "BABY" yazarak bu hizmeti veren telefon şirketine mesaj atmaları halinde, bebeklerinin doğum tarihlerine kadar düzenli olarak haftalık tavsiye mesajları alacağı bildirildi. Hükümet ve kâr amacı gütmeyen sağlık uzmanları tarafından dikkatlice incelenen mesajlar, beslenme, bağışıklık ve doğum kusurlarını önleme gibi konuları kapsıyor. Ayrıca, mesajlar bebeğin ilk doğumgününe kadar gönderilecek.

Kampanya, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası yetkilileri tarafından bu sabah duyuruldu. Hükümet yetkilileri kampanyayı yaptıkları konuşmalarla ve reklam malzemeleriyle kamuoyuna açıkladı.

Organizatörler, bu çabaların yetersiz beslenme, aşırı stres, sigara ve alkol kullanımı nedeniyle meydana gelen erken doğumları önleyeceğini umuyor. Sağlıklı Anne, Sağlıklı Bebekler Koalisyonu'na göre, Amerika'da her yıl yaklaşık 500 bin bebek erken doğuyor ve bunların 28 bini hayatını kaybediyor. (Kaynak: www.populergazete.com)