Kullandıktan sonra iyi süzün, güneşten koruyun

Yemeklik sıvı yağların kızartmada kullanıldıktan sonra iyi süzülmesi, hava kalmayacak şekilde şişeye doldurulması ve güneş ışığından korunması gerekiyor.

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Başoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yemeklik sıvı yağların Türkiye'de petrol fiyatlarının bile üzerinde olduğunu söyledi.

Bu yüzden dar ve orta gelirli ailelerin mutfakta en pahalı ürünler arasında yer alan yağı, idareli kullanmaya çalıştığını ifade eden Başoğlu, sıvı yağda tasarruf denilince ilk akla kızartma yağlarının birkaç kez kullanılmasının geldiğini bildirdi.

Başoğlu, yapılan araştırmalara göre kızartma yağlarının en kötü ihtimalle en fazla 5 kez kullanılabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bilim adamları 3 ve 5 kez arasında görüş bildiriyor. Kızartma yağlarının birkaç kez kullanılması için bazı kurallara uyulması gerekiyor. Öncelikle sıvı yağların baş düşmanı havadaki oksijen ve güneş ışınlarıdır. Bu yüzden kızartma yağlarını saklarken öncelikle iyi süzülmesi gerekiyor. Yağ, şişeye içinde hava kalmayacak şekilde doldurulmalı ve güneş ışığından korunmalıdır. Yağı, güneş ışığından korumak için en iyi yer buz dolaplarıdır.''

Birçok kadının kızartma yağlarını bir tasın içine aldığını belirten Başoğlu, ''Bunu da mutfağın güneş ışığı alan bir yerine koyuyor. Yani yağda zararlı bileşiklerin oluşması için her şey yapılıyor. Kızartma yağlarında kurallara uyulmazsa kanserojen maddeler oluşuyor'' dedi.

Başoğlu, bu konuda yapılan uyarılara rağmen halen birçok bakkalda sıvı yağların camların önüne konulduğunu ifade ederek, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalan bu yağlarda da zararlı bileşiklerin oluşabileceğini sözlerine ekledi.

AA