Okul öncesi çocuklar ilk kez akıllı tahta ile tanışacak


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Okul öncesi çocuklar ilk kez akıllı tahta ile tanışacak

 • #1
  BURCU-BAŞKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Haziran.2009
  Nereden
  İZMRRR
  Mesajlar
  6,266
  @BURCU-BAŞKAL  Okul öncesi çocuklar ilk kez akıllı tahta ile tanışacak

  Öğrenciler, üç ay süren yaz tatilinin ardından yeni eğitim-öğretim yılına başladı. Kimi öğrenciler ilk kez okula gelmenin heyecanını, kimi öğrenciler de uzun bir tatilin ardından okula dönmenin sevincini yaşıyor. Yeni eğitim-öğretim dönemi, ilk defa okula başlayacak çocuklar, öğretmenleri ve veliler için ayrı bir heyecana sebep oluyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın, minik öğrencilerin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya koyduğu 'uyum programı' bu yıl da devam ediyor. Uyum programıyla okul öncesi çağındaki çocukların ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin okula uyum sağlaması, kayıt sorunlarının giderilmesi, öğrenme ortamını tanıması, kuralları öğrenmesi, ortamı sevmesi ve okula iyi bir başlangıç yapması amaçlanıyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı, bir taraftan öğrencilere ücretsiz kitap verirken, diğer taraftan da okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl zorunlu okul öncesi eğitim kapsamına alınacak 14 ille birlikte okul öncesi eğitimin zorunlu olmadığı sadece 10 il kalmış olacak. MEB, ayrıca, elektronik yayıncılık ve FATİH Projesi'yle ilgili çalışmaları da son aşamaya getirmiş durumda. Okulların açılması, okula yeni başlayacak çocuklar kadar veliler için de ayrı bir heyecana sebep oluyor. Velileri, bayram tatili nedeniyle son haftaya bıraktıkları okul alışverişi telaşı sardı. Çarşı ve pazarlarda okul öncesi ürün adı altında raflarda yerini alan çok sayıda kitap velilerin kafalarını karıştırıyor. Uzmanlar, okula başlayacak çocukların yıl boyunca kullanacakları okul öncesi eğitim setlerinin müfredata uyumlu ve yaş seviyelerine uygun olacak şekilde dikkatli seçilmesi konusunda uyarıyor.

  Okula yardımcı yayınlar alanında seçkin bir konuma sahip olan Zambak Yayınları okul öncesi çağındaki çocukların da elektronik eğitimine destek için çalışmalara başladı. Zambak Yayınları, okul öncesi çocukların elektronik yayınlara kolay alışmasını sağlayacak, 'Hücreleme Yöntemine Göre Okul Öncesi Eğitim Seti’ni geliştirdi. Eğitim seti, 5-6 yaş grubundaki çocuklara hitap ediyor. Haftalık fasiküller şeklinde hazırlanan set, 28 kitapçıktan oluşuyor. Her kitapçıkta ayrı hediyesi olan eğitim seti, akıllı tahtaya uyumlu ilk okul öncesi eğitim seti olma özelliğini taşıyor.

  Bu sette, değerler eğitimine sistemli bir şekilde yer veriliyor. Orijinal hikâyeler, şarkılar ve videoların yer aldığı 'Hücreleme Yöntemine Göre Okul Öncesi Eğitim Seti' resimlemesi, tasarımı, zengin içeriği, baskısı ve kalitesiyle bir Zambak Yayınları klasiği olma özelliğine sahip. Okul öncesi dönemin, çocuğun eğitim hayatına iyi bir başlangıç yapması için dikkat edilmesi gereken bir dönem olduğunu belirten Zambak, Coşku ve Değer Yayınları Okul Öncesi Müdürü İbrahim Ceylan, “Bir gömleğin düğmelerini iliklerken, ilk düğmesi nasıl iliklenirse, sonraki düğmeleri de öyle iliklenir. İlk düğme doğru iliklenmişse sonrakiler de doğru iliklenir. İlk düğme yanlış iliklenirse sonraki düğmeler de yanlış iliklenir. Okul öncesi eğitimle çocuklarımızın yaşamının ilk düğmesi iliklenmektedir.” dedi. Ceylan, zeka ve kişilik gelişiminin yüzde 70’inin 0-6 yaş arasında tamamlandığını ifade ederek, öğrenme becerilerinin geliştiği bu dönemin çok önemli olduğunu kaydetti. Ceylan, şöyle dedi:

  "Beton yığını evlerin arasında, araçlarla dolu yollarda ve aile içinde çocuklarımız, gün boyunca aile bireyleri dışında kimseyi görmüyor. Bu durum, çocuklarımızın aynı hareketleri tekrarlayan bir robot gibi yetişmesine sebebiyet veriyor. Hâlbuki bu dönem çocukları, sosyal ortamlarda bulunmak, ev dışında gezmek, oyun oynamak, dolaşmak, arkadaş edinmek, kumla oynamak ve toza girmek, kısacası çocukluğunu doyasıya yaşamak istiyor. Ancak bunu yapmak için özellikle şehirlerde yaşayan çocuklarımız gerekli ortamı bulamayabiliyor. Çocuklarımız, alanında ilk ve özgün bir çalışmanın ürünü olan resimli, animasyonlu ve videolu eğitim desteği veren Hücreleme Yöntemine Göre Okul Öncesi Eğitim Seti ile gerçek dünyayı daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar.”

  Cihan Haber Ajansı

 • #2
  Meryem DURMUŞ (ermer) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Mart.2009
  Nereden
  BOLU-SAMSUN-ELAZIĞ ŞİMDİ DE ÜNYE :)))
  Mesajlar
  9,925
  @Meryem DURMUŞ (ermer)  teşekkürler canım
  <CENTER>
  </CENTER>

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Öğretmenler: Akıllı olan tahta değil biziz
   Konu Sahibi BURCU-BAŞKAL Forum GÜNCEL HABERLER
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 17.Eylül.2011, 20:07
  2. Bakan Ömer Dinçer: Bütün okullara 'akıllı tahta' girecek
   Konu Sahibi Cemile ÖZTÜRK Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 11.Ağustos.2011, 13:28
  3. okul öncesi sergilerinde kullanılan çocuklar:))
   Konu Sahibi miniş dehalar Forum PROJE-GRUP ETKİNLİKLERİ
   Cevap: 7
   Son Mesaj : 30.Kasım.2010, 10:33
  4. Okul Öncesi Eğitimde Çocuklar Ne Tip Becerileri Kazanır?
   Konu Sahibi Ülkü DUYSAK Forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 22.Nisan.2010, 02:00
  5. Okul Öncesi Çağdaki Üstün Yetenekli Çocuklar
   Konu Sahibi Arz Forum MAKALE-ARAŞTIRMA ve BİLİMSEL YAZILAR
   Cevap: 10
   Son Mesaj : 26.Ağustos.2009, 22:02

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş