Öğretmen Maaşlarına Yeni Düzenleme


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Öğretmen Maaşlarına Yeni Düzenleme

 • #1
  Zerrin KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mart.2009
  Nereden
  Kütahya/Emet
  Mesajlar
  9,934
  @Zerrin KORKMAZ  Öğretmen Maaşlarına Yeni Düzenleme

  Milli Eğitim Bakanlığı, üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamlayarak Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

  Buna göre, mesleğe aynı basamaktan başlayacak öğretmenler basamak atlamak için sınava girecek. Ücretler, sorumluluk ve statüleri aldıkları puana göre artacak

  Milli Eğitim Bakanlığı 'öğretmenlik' mesleğini daha kaliteli ve saygın hale getirmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamladı. Bakan Ömer Dinçer ve kurmaylarının onayından da geçen strateji planı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

  YENİ BİR DÜZENLEMEYE GİDİLECEK

  Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeye göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği yaparak üniversitelerdeki eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama dersleri artıyor. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40- 50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

  SINAV NOTUNA GÖRE ÜCRETLER BELİRLENECEK

  Öğretmenlerin tümü aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecek. Performans ve akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre görevde yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Statüsü yükseltilmiş öğretmenler belli bir zaman aralığıyla sınava tabi tutulacak ve bulunduğu statüyü koruması için bu sınavdan geçerli not alması gerekecek. Aksi halde öğretmenin bulunduğu statü, performansına ve sınav notuna göre bir alt konuma düşürülecek.

  SADECE ALAN SORULARI

  Bakanlık, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda da (KPSS) değişikliğe gidilmesi için çalışmalar yapıyor. Halen KPSS'de öğretmenler branşı dışındaki konularda da soru çözerken yeni düzenlemeyle sadece alanlarıyla ilgili soru yanıtlayacaklar. Bu konuda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Yeni sistemin hayata geçmesiyle öğretmenler üç aşamalı KPSS ile karşılaşacak. Öğretmen adaylarının çözeceği testlerde soruların yüzde 30'u genel kültür ve yetenek, yüzde 30'u eğitim bilimleri, yüzde 40'ı branş bilgisinden oluşacak.

  E-KONFERANSLA HİZMET İÇİ EĞİTİM

  Öğretmenlerin yeni eğitim modelinde doğabilecek sıkıntıları, verilecek hizmet içi eğitimlerle giderilecek. Bu kapsamda Bakanlık öğretmeni eğitim için öğretmen evlerinde ve otellerde toplamak yerine internet alt yapısı olan e-Konferans salonlarını kullanacak. Öte yandan öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak.

  DEVLET SMS İLE BİLGİLENDİRECEK

  Özel okullarda uygulanan, velileri SMS'le bilgilendirme sistemi bu yıl devlet okullarında da hayata geçirilecek. Bakanlığın çalışmasına göre, öğrencinin ders notları, devamsızlığı, veli toplantıları veya öğretmeni öğrenci hakkında velisiyle konuşmak isterse o öğrencinin velisini haberdar etmek için cep telefonuna 'SMS' atılacak. Bu sayede veliler öğrencilerin durumlarını sürekli takip edecek.
  ÖNCE OKUL ÖNCESİ 7 YAŞINDA!

  İyi İnsan;
  Aklından hiç kötülük geçirmeyen, saf insan değildir.
  İyi İnsan;
  Her şeyin farkında olup, iyiliği tercih edendir.

 • #2
  kırkpare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Kasım.2009
  Mesajlar
  434
  @kırkpare  bence iyi öğretmenlik bu sınavlardan yüksek puan almak olmamalı ,
  iyi ve çalışkan başarılı öğretmen böyle ödüllendirilmemeli ,öğrencisi sınavlarda önemli dereceler alan öğretmen ödüllendirilmeli

  bu sefer öğretmenler yarına yeni şeyler ne verebilirim değilde, sınav için hangi konuya çalışsam da yüksek not alsam maaşım artsa deyip ders çalışacaklar

 • #3
  dahiler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.Mayıs.2012
  Nereden
  İzmir and İstanbul
  Mesajlar
  45
  @dahiler  yok yok bakanımız "sınava karşı"ymışşşşşşşşş
  dersaneleri kapatacaklarmışşşşşşşş
  Sanırım bizler de dersaneye gitmeye devam etmek zorunda kalacağız Evettt yeni bir sektör daha, hayırlı olsun hepimize!!!!!
  "Bir yıllık bir hedefiniz varsa, pirinç ekin. 10 yıllık bir hedefiniz varsa ağaç dikin ama 100 yıllık bir hedefiniz varsa insan eğitin."

 • #4
  nese87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  486
  @nese87  çok kötü bu işler sınavla olmuyo 15 yıllık öğretmenin teorik bilgileri azalabilir ama deneyimi yeni öğretmenle bir olmaz böyle bi sınavla para hiç ölçülmez ne kadar kötü az alan kötü öğretmen yetersizmi sayılacak yazık

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. 4+4+4'e yeni düzenleme
   Konu Sahibi Zerrin KORKMAZ Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 28.Şubat.2012, 01:07
  2. ‘Ruh sağlığı’na yeni düzenleme
   Konu Sahibi BURCU-BAŞKAL Forum SAĞLIK
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 10.Ekim.2011, 16:55
  3. 4/B'li personelin yer değişikliği için 3 yeni düzenleme
   Konu Sahibi Meryem DURMUŞ (ermer) Forum GÜNCEL HABERLER
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 13.Haziran.2011, 12:39
  4. Katkı kredi borçları geri ödemelerinde yeni düzenleme
   Konu Sahibi Zerrin KORKMAZ Forum YÖNETMELİK,YÖNERGE, KANUN,TÜZÜK vb DUYURULARI
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 06.Şubat.2011, 10:10
  5. Haftalık ders saatlerine yeni düzenleme
   Konu Sahibi BURCU-BAŞKAL Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 3
   Son Mesaj : 24.Temmuz.2010, 22:33

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş