günlük eğitim planı

   
  

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

günlük eğitim planı

Like Tree3Beğeni
 • 1 Post By hicran1629
 • 1 Post By goncafiliz
 • 1 Post By hicran1629

Konu: günlük eğitim planı

 • #1
  hicran1629 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2013
  Mesajlar
  12
  @hicran1629


  günlük eğitim planı

  etkinlikleri nasıl bütünleştirebilirim
  goncafiliz Bunu Beğendi!

 • #2
  goncafiliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  23.Haziran.2009
  Yer
  adana
  Mesajlar
  6,083
  @goncafiliz


  Bütünleştirilmiş etkinlik, aynı etkinlik zamanında birden fazla kazanımın farklı etkinlik türleri birleştirilerek ele alınmasıdır.

  Öğrenme bir bütündür. Bütünleştirilmiş etkinlikler doğal öğrenme ortamı sağlayarak çocukların Türkçeyi fenden, matematiği alan gezisinden ayırt etmeden öğrenmelerini sağlar. Bu şekilde, oyun - Türkçe, fen – matematik, sanat – okuma yazmaya hazırlık, oyun – hareket, drama – alan gezisi, sanat - fen, sanat – Türkçe ve okuma yazmaya hazırlık gibi birleşimler söz konusu olabilir.

  Program açısından; bütünleştirilmiş etkinlikte gereksiz tekrarlara yer yoktur, bu sayede zaman daha verimli kullanılabilir. İçerik sistematik bir şekilde verileceğinden öğrenme daha etkilidir. İhmal edilen ya da zayıf kalan kavramlar ve kazanımlar bu sayede işe koşulabilir.

  Eğitimci açısından; bütünleştirilmiş etkinlikler, eğitimcilerin kendileri için anlamlı bir etkinlik havuzu oluşturarak özgün programlarını oluşturmaları, geliştirmeleri ve uygulamaları için bir fırsattır. Bu anlamda üretkenliği teşvik eden bir yöntemdir. Eğitimcilerin kendi hedeflerini seçmeleri ve öğrenci gruplarının potansiyelini gerçekçi biçimde değerlendirebilmesi bu sayede daha mümkündür. Bu yöntemin bir diğer avantajı da meslektaşlar arası işbirliğine elverişli olmasıdır.

  Çocuklar açısından; eğitim daha eğlenceli ve çekici hâle gelmektedir. Çünkü bu yöntem çocuklara bağımsız ya da ortaklaşa üretimde bulunma fırsatı verir. Öğrenme motivasyonu artan çocuğun sınıf içi katılımı ve verimliliği artacaktır.(alıntıdır)

  bütünleştirme aslına zaten kullanageldiğimiz fakat yeni programımızla birlikte daha iyi anladığımız ve bir düzene oturttuğumuz bir yöntem. size örnek üzerinden anlatayım: (örnek etkinlik alıntıdır.)
  örneğin çocuklara "elips" kavramını vereceksiniz. vermek istediğimiz kavrama yönelik sınıfta yapılan küçük değişiklikler onların ilgisini bu yöne çekecek ve öğrenme için gerekli farkındalığı yaratacaktır. fen merkezine koyacağınız limon yumurta buna örnek olabilir. ya da yere çizilen kocaman bir elips dikkatlerini bu yöne çekecektir. ardından şekil üzerinde sorular sorulup eski bilgiler kontrol edilir ve yenileri kazandırılır. çevrede bu şekle benzeyen nesneler sorulabilir. ardından elips ve diğer şekillerde hazırlanmış üzerine sayılar yazılmış kartlar sınıf içine yerleştirilerek bulmaları için çocuklar yönlendirilir. bulunan kartlar renk şekil ve sayı bakımından birlikte sınıflndırılabilir. ardından bu şekillerden elips olanlar yere belli aralıklarla koyularak çocuklar gruplandırılır. her grup sırayla elipslere vücudunun bir yeri değecek şekilde dokunurlar. (twister tarzı bir oyun) en çok renge dokunan grup tebrik dilip alkışlanır. etkinlikler konuya uygun bir şarkı ile yerdeki şekiller toplanır ve ardından şekillerle ilgili şarkı sınııfça tekrar edilir..

  bu örnekte farkettiyseniz çocukların nesne ya da varlıkları gözlemleme, nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırma, nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirme, geometrik şekilleri tanıma nesneleri sayma ve varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplama nesneleri sayma ve varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplama müzik ve ritim eşliğinde hareket etme kazanımlarına yönelik etkinliklere yer verildi. etkinlikler birbirine bağlıydı ve geçişler çok rahattı. bu örnekle okuma yazmaya hazırlık, oyun ve müzik etkinliğini bütünleştirdik. istersek bu etkinliğe sanat ta ekleyebilirdik.

  bütünleştirmede önemli olan etkinliklerin birbirinden ayrılmayacak şekilde içiçe geçmesi ve geçişlerde kopukluk olmaması. bir de plana önceden tam olarak vakıf olmak ve gerekli hazırlıkları yapmak. umarım faydalı olmuştur..
  Emel Hoca Bunu Beğendi!
  Rabbim...

  Benliğimin gururundan uzak eyle beni...

  AMIN...

 • #3
  hicran1629 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2013
  Mesajlar
  12
  @hicran1629


  çok teşekkürler
  goncafiliz Bunu Beğendi!

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Okul Öncesi Tam Günlük Eğitim Akışı ve Günlük Eğitim Planı
   By Musa BAL in forum Yayınevleri Günlük ve Aylık Planları
   Cevaplar: 7
   Son Mesaj: 23.Mart.2016, 18:47
  2. Okul Öncesi Eğitimde Yarım Günlük Eğitim Planı Akışı
   By Meltem YANIKOĞLU in forum ANASINIFI GÜNLÜK EĞİTİM PLAN AKIŞI
   Cevaplar: 20
   Son Mesaj: 02.Ekim.2013, 09:48
  3. günlük eğitim planı
   By yakupberkay in forum ANASINIFI GÜNLÜK EĞİTİM PLAN AKIŞI
   Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 05.Eylül.2013, 21:21
  4. Anasınıfı Tam Gün Günlük Eğitim Planı Akışı
   By Meltem YANIKOĞLU in forum ANASINIFI GÜNLÜK EĞİTİM PLAN AKIŞI
   Cevaplar: 5
   Son Mesaj: 13.Ağustos.2012, 18:08
  5. özel eğitim günlük planı
   By elifnazlı in forum PLAN ve FORM İSTEKLERİ
   Cevaplar: 11
   Son Mesaj: 19.Eylül.2011, 22:26

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş