Aikido ve Çocuk

Çocuklarınızın Aikido İle Uğraşması İçin On İyi Neden

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman neden Aikido çocuklar için iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar?

1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatamazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları “Power Ranger Sendromu”ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar.

2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.

3. Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir.

4. Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Bir şey yaratmak isteyenlerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir.

5. Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir.

6. Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay abzorbe olmasını, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.

7. Başka sporlarda başarıya yardım eder.

8. Herkes aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikido’da başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır. Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz?

9. Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir.

10. Aikido çocukları yorar. Böylelikle Cumartesi akşamları erken yatarlar!

Aikido Nedir?

Aikido, felsefesi ve teknikleriyle maceralı bir yolculuktur. Aikido günlük yaşamla bir bütün olarak algılanmaya başlandığı anda Aikido’da seyahate başlanmış demektir .

Aikido, Morihei Ueshiba tarafından geliştirilmiş bir Japon savaş sanatıdır. Yalnızca bu sanatın fiziksel yönünü incelersek Jiu-Jitsu‘dan alınma bazı eklemsel kilitlemeler ve fırlatmalar, Ken-jutsu’dan alınma bazı tekniklerin ön plana çıktığını görürüz. Aikido'da yumruk veya tekme atma yoktur. Bunun yerine, karşıdaki insanın enerjisini kontrol ederek, sizin sahip olduğunuz enerji ile birleştirip, kendi kuvvetinizden daha büyük kuvvet elde etmek temel prensiptir.

Aikido, bunun yanı sıra durağan bir sanat değildir, hareket ve hareketin dinamiği üzerinde düşündüren, yönlendiren ve bunlar üzerinde durulmasına büyük önem veren bir sanattır.

Karşılıklı birbirini tutma, kavrama, tartma, boğuşma, itiş-kakış gibi eylemlerin Aikido'da yeri yoktur. Karate ile arasındaki fark çok daha belirgindir. Karate hareketlerinde genellikle tekme ya da yumrukla yapılan düz bir hat üzerinde yer alan sert hareketler hakimdir. Esnek vücut hareketleri enderdir. Aikido'da bunun tam tersi doğrusal hareketler seyrek olup Aikido tekniklerinin özü dairesel ve küresel hareketlerde yatar.


.ALINTIDIR.