Sebzenin zehri anne sütüne bile geçiyor


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Sebzenin zehri anne sütüne bile geçiyor

 • #1
  gulcinnnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Mayıs.2009
  Yer
  İSTANBUL BOSTANCI artık izmir :(
  Mesajlar
  8,706
  @gulcinnnnn


  Sebzenin zehri anne sütüne bile geçiyor





  Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, tarımsal ilaç ve hormon kullanımının denetimsiz ve bilinçsiz yapılması nedeniyle Türk tüketicisinin sağlığının büyük bir tehlike altında olduğunu söyledi.

  Çakar anne sütünde bile ilaç kalıntısına rastlandığını söyledi.
  Çakar, Tüketici Hakları Derneği Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de tarım ilaçları ve hormon kullanımı konusunda görüşlerini dile getirdi.

  Türkiye'de tarımsal ilaç ve hormon kullanımının denetimsiz, kontrolsüz, bilinçsiz yapılması nedeniyle Türkiye'de kanser hastalığının adeta patladığını ileri süren Çakar, ''Sayın Tarım Bakanı ile gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanımız, ihraç edilen ürünlerin denetiminin yapılıp yapılmadığını tartışırken, ülkemizde neler olup bittiğini, çevrenin ve Türk tüketicisinin sağlığının ne durumda olduğunu düşünmüyorlar bile'' diye konuştu.

  İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin tüketicisinin sağlığını düşündüğünü ve gerekli denetimi yaptığı belirten Çakar, Türkiye'de isekonuyla ilgili büyük bir denetimsizlik olduğunu ve çiftçilerin tarım ilaçlarını bilinçsiz bir şekilde kullandığını söyledi.

  Türkiye'de bugün 117 çeşit bitki hormonu kullanıldığını, 1400 ayrı markada tarım ilacı satıldığını ve ithal tarım ilaçlarına yılda yaklaşık 150 milyon dolar ödenmekte olduğunu, böceklerde meydana gelen bağışıklık nedeniyle de bu miktarın her geçen gün arttığını belirten Çakar, şunları söyledi:

  ''Her yeni tarım ilacına karşı 2-20 yıl içinde dayanıklılık gelişmiştir. 1946 yılında 11 olan dayanıklı böcek sayısı günümüzde 500'ün üzerine çıkmıştır. Araştırmalara göre, gerek piyasada satılan süt ürünleri ve gerekse insan sütünde pestisit kalıntılarının bulunması, tüketiciler için tehlike ve riskin büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Örneğin, çeşitli araştırmacıların farklı yıllarda yaptıkları taramalara göre, Çukurova Bölgesi gibi yoğun tarım ilacı kullanılan bölgelerde, anne sütünde dikkat çekici ilaç kalıntısı görülmüştür.''

  Tarım ilaçları mevzuatına göre, hasat zamanından belirli bir süre önce kullanımı durdurulmayan tarım ilacı nedeniyle tarım ürünü üzerinde kalan tarım ilacı kalıntısının etkisinin yıkanmakla yok olamayacağının altını çizen Turhan Çakar, söz konusu ilaçların yarardan çok zarar getirdiğini bildirdi.

  Tarımsal ilaçların insan sağlığına, toprağa, doğaya, suya ve diğer canlılara verdiği zararın sayılamayacak kadar çok olduğunu vurgulayan Çakar, konuyla ilgili tüketicilerin bilinci olması gerektiğini ve yetkililerin acil önlemler alması gerektiğini söyledi. Çakar, şöyle devam etti:

  ''Tarım ilaçlarının ve hormonların mevzuata uygun kullanımının sağlanabilmesi için çiftçi eğitilmeli ve çiftçiye hizmet verilmelidir.Çiftçinin tarım ilacı ve hormonu doğru kullanıp kullanmadığı periyodikolarak denetlenmelidir. Mevzuata uygun bir şekilde tarım ilacı ve hormon kullanmayanlara yaptırımlar uygulanmalıdır. Tarım ilacı kullanımı azaltmaya çalışılırken ekolojik tarıma ağırlık verilmelidir.''

  Tüketicilere de çağrıda bulunan Turhan Çakar, ''Tüketicilerimiz birlik olarak Tarım Bakanlığı'na ve Sağlık Bakanlığı'na faks çekerek önlem alınmasını istesinler'' dedi.

  alıntıdır

 • #2
  Emine TURAN TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.Mart.2009
  Yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  28,260
  @Emine TURAN TUNÇ






  ayyy inanmıyorum yaaa en iyisi kendimiz ekip biçelim ve afiyetle yiyelim

 • #3
  gulcinnnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Mayıs.2009
  Yer
  İSTANBUL BOSTANCI artık izmir :(
  Mesajlar
  8,706
  @gulcinnnnn






  aynen canım bahcede taze taze

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. 1 gününüz nasıl geçiyor
   By naz_ente in forum NASIL BİR ÖĞRETMENSİNİZ? Anlatın
   Cevaplar: 7
   Son Mesaj: 04.Aralık.2012, 14:49
  2. Atanamayacağını bile bile insan bu kadar heyecanlanır mı ya?? :)
   By eflatun89 in forum ATAMALAR VE TAYİN İSTEMLERİ
   Cevaplar: 9
   Son Mesaj: 01.Haziran.2011, 11:56
  3. Aşkınız İsminizden Geçiyor..
   By gülcelem in forum SERBEST KÜRSÜ
   Cevaplar: 9
   Son Mesaj: 04.Eylül.2010, 20:53
  4. ANNE SÜTÜNE GEÇEN İLAÇLAR
   By Gülşah MUTLU in forum Bebek Bekliyorum
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 03.Şubat.2010, 02:26
  5. Anne Sütüne Geçen İlaçlar
   By Ayşe Turan BAL in forum ÇOCUK VE BESLENME
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 30.Kasım.2009, 03:02

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş