Bebeğinize Jimlastik Yaptırın!


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Bebeğinize Jimlastik Yaptırın!

 • #1
  Sevim ERGENE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Nisan.2009
  Yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  6,952
  @Sevim ERGENE


  Bebeğinize Jimlastik Yaptırın!

  Bebeğinize Jimlastik Yaptırın!

  Doğduğu anda minicik olan bebeğiniz, çok kısa bir süre içinde büyümeye, başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlıyor.


  Zaman zaman büyüyeceğine dahi inanamadığınız bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. İşte bu süreçte ve ileride bebeğinizin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesinin bir yolu da düzenli yapılan jimnastikten geçiyor. Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, “Bebek jimnastiğinin önemi” hakkında bilinmeyenleri anlattı.

  Bebeklik döneminde başlanan jimnastik, hem bedensel hem de zihinsel gelişime olumlu etki yapıyor. Egzersiz yapan bebeklerin yaşıtlarına göre oturma, kas gelişimi, el becerileri daha erken ve güçlü oluyor. Jimnastik, oturma ve yürüme arasındaki koordinasyonu da sağlıyor. Oturma, bebeğin ayakta durmasını ve yürümesini de hızlandırdığı için, jimnastik yapan bebekler yaşıtlarına göre daha erken yürüyor.

  Egzersizin bebeklere sağladığı yararlar bununla sınırlı değil. Çünkü jimnastik yapan bebeklerde;

  ■Bedensel ve zihinsel gelişim hızlanıyor.
  ■Jimnastik sırasında bebeğin eklem ve kasları gelişiyor.
  ■Anne ile bebek arasındaki psikolojik gelişime olumlu etki yapıyor.
  ■Jimnastik, bebeğin cesaretlendirilmesi sosyal gelişiminin ilerlemesine de yardımcı oluyor.
  ■Bebeğin kendine güveni ve becerileri artıyor.
  ■Bebeklik döneminde başlanan egzersizler kas gücü ve kas gelişimi sağladığı için, çocukluk çağında spora yöneliş ve sporu yaşam biçimi olarak benimseyen bireyler yetişiyor
  ■Spor yapan ya da egzersiz yapan çocukların okul döneminde kendine güvenleri ve okul başarıları artıyor.
  ■Çocukların vücut yapıları daha sağlam ve şekilli oluyor.
  ■Çocukların sırada otururken oturuş pozisyon bozukluğu olmuyor.
  ■Kasları önceden güçlendiği için güçlü olan kaslar, eklemleri ve kemikleri destekliyor. Bu çocuklarda skolyoz ve kifoz (omurga şekil bozuklukları) ya da eklem deformiteleri daha az görülüyor.
  Jimnastik hareketleri için her gün 5-10 dakika zaman ayırmak çok önemli. Günde 4-5 kez yapıldığında yararlı olur.

  Bebeği rahatlatmak için banyodan ve uykudan önce yapılan egzersizler, banyodan sonra sağlıklı bir uykuya yardımcı olur. Jimnastiğin yapıldığı zeminin, banyo havlusu ya da battaniye serilmiş düzgün bir alan olması gerekir. Jimnastik sırasında bebeğin çıplak olması ya da üzerinde rahatsızlık vermeyecek hafif bir giysi (zıbın vs..) bulunması çok önemlidir.

  Ortam ısısı da iyi ayarlanmalı. Sıcaklığın 22 ila 24 derece olması yeterlidir. Egzersiz programına bebeği yoracak, vücudun tüm eklem ve kaslarını çalıştıran, ağır ve zor hareketlerle başlanmamalıdır. Yaklaşık iki hafta hafif hareketlerle devam edilerek, yavaş yavaş kas ve eklemleri çalıştıracak egzersizler yaptırılmalıdır.

  Bebeği İlk Kaldırışa Dikkat!

  Bebeği sırt üstü yatırıp, elleriyle baş parmağınızı tutmanızı sağlayın. Bu sırada kendi parmaklarınızı da onun bileklerini kavrayacak şekilde tutun ve bebeğin kollarını önce sağ sonra sol kol olmak üzere tek tek yavaş yavaş geriye yukarı kaldırın. Egzersize bu hareketlerle başlamak uygundur. Eğer kollar karşılıklı uyum içinde olmazsa, bu hareket biraz zorlayıcı olabilir.

  Bebeği yüzükoyun yatırıp baş kısmı size dönük ve baş parmağınız bebeğin avucunun içinde olacak şekilde bileklerinden kavrayın. Yavaş yavaş çok az olmak üzere ilk kaldırışı yapın. İlk kaldırışın zorlamadan yapılmasına özen gösterilmelidir. Daha sonraki kaldırışlarında bebeğin kasları ve başı, kendi isteği ve hareketi doğrultusunda, yetişkin yardımıyla yapılabilir. Özellikle bebeklerin baş kontrolü 2-3. aydan sonra başlar. Bu egzersizlerin uygulanması ile olası sinir sistemi gelişim geriliği de erken saptanabilir.

  Bebeğin avuç içinden ve el bileğinden tutarak, sağ kolu sol tarafa, sol kolu sağ tarafa çaprazlama şekilde germe hareketi yapın. Bebeklerin boyun ve kol kaslarını çalıştırmak için paraşüt refleksi denilen hareketleri yaptırın. Her kolu kendi tarafında yana ve yukarı doğru açın sonra tam tersi istikamette tekrarlayın.

  Bebekler için ilk 6 ayda en önemli noktalar, ileride ayakta durma, oturma ve başını tutması için kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bunun için bacaklarını karnına doğru bastırarak aşağı doğru tekrar germe hareketi yaptırın.

  Bu hareket 5- 10 kez tekrarlanabilir. Diğer hareket de bacakların aynı anda yapılabildiği gibi tek taraflı olarak birinin karna doğru itilmesi diğerinin uzatılmasıdır. Bu hareket de günde 4-5 kez yapılabilir.

  Bebekler 6. aydan sonra destekli ya da desteksiz oturabilir. Ancak egzersiz yaptırılan bebeklerde bu biraz daha erken olarak 5. ayda gerçekleşebilir. Genelde düzenli olarak egzersiz yaptırılan bebekler, 6-7. ayda desteksiz oturmaya başlar. Egzersizlerin annenin rahat ve sakin olduğu bir zamanda, hafif müzik eşliğinde yaptırılması idealdir.

  alıntı...
  ÖNCE OKUL ÖNCESİ 9 YAŞINDA!

 • #2
  Kübra AKÇİMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2009
  Yer
  umut şehrii
  Mesajlar
  16,879
  @Kübra AKÇİMEN


  paylaşım için teşekkürlerr

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Bebeğinize bal yedirmeyin
   By Ezgikyc in forum ÇOCUK VE BESLENME
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 20.Kasım.2011, 22:09
  2. Çocuklarınıza okul öncesi sağlık taraması yaptırın
   By BURCU-BAŞKAL in forum ÇOCUK SAĞLIĞI
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 24.Eylül.2011, 18:50
  3. Bebeğinize Nasıl Davranmalısınız?
   By Ayşe Turan BAL in forum Bebek Bekliyorum
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 27.Ocak.2010, 23:14
  4. Çocuklarınıza spor yaptırın
   By Ayşe Turan BAL in forum ÇOCUK VE SPOR
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 30.Kasım.2009, 02:43
  5. Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 03.Ağustos.2009, 09:23

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş