Cilt çatlakları önlenebilir mi?


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Cilt çatlakları önlenebilir mi?

Like Tree1Likes
 • 1 Post By Rabia PEKKAN (rpekkan)

Konu: Cilt çatlakları önlenebilir mi?

 • #1
  Rabia PEKKAN (rpekkan) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  15,760
  @Rabia PEKKAN (rpekkan)  Cilt çatlakları önlenebilir mi?

  Neredeyse her 3 kadından birinin sahip olduğu cilt çatlakları özellikle sık kilo alıp vermeler ve gebelik sırasında ortaya çıkıyor.

  Her kadın pürüzsüz bir cilde, estetik bir vücuda sahip olmak istiyor. Ancak çeşitli etkenlerle cilt sağlığını kaybedebiliyor, cilt dokusu zayıf düşebiliyor. Cilt dokusu zayıf düştüğünde ortaya çıkan başlıca sorunlardan biri de cilt çatlakları.

  Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluşuyor. Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla sedefli beyaz bir renge dönüşüyor. En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik gibi durumlar neden oluyor. Peki, bu çatlaklar neden her hamile kadında ya da her kilo alıp-vermiş kadında görülmüyor? İşte bu konuda pek eşit değiliz. Cilt yapımız çatlakların oluşma olasılığında çok etkili; kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız olabiliyor. Örneğin, çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın.

  Cilt, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşmaktadır: Epiderm, derm ve hipoderm. Derm, gerçek bir yorganı andırır. İçerdiği lifler sayesinde, cildin temel çatısını oluşturur. Demet şeklindeki kollajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Daha ince olan elastin lifleri, kollajen lifleriyle birlikte gerçek bir ağ oluşturur ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynar. Eğer kollajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılır ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alır, cilt çatlakları oluşur.

  Çatlaklara engel olunabilir mi?
  Çatlaklara engel olabilmek için karın, göğüs ve bacakları esnemeye alıştırmak gerekir. Çeşitli losyon ve yağlar cildin esnemesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu bölgelere masaj yapılması kan dolaşımını hızlandıracağından çatlaklara karşı koruyucu olacaktır. Cildinizi hafifçe kızarıncaya kadar minik uyarıcı çimdiklerle yoğurabilirsiniz. Buna ek olarak masaj, soğuk – sıcak su ile şok duşu ve düzenli egzersiz yapmak cilt ve kasların oksijenle beslenmesi ve hücrelerin güçlenmesi açısından önemlidir. Güçlü hücreler çatlamazlar. Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir faktördür.

  Herkeste çatlak görülür mü?
  Hayır. Çünkü çatlakların oluşumunda kalıtımın da rolü vardır. Dokuları zayıf olanlarda, kilo alıp verme sırasında bu çatlaklara daha sık rastlanır. Açık tenli kişilerde de esmer olanlara kıyasla daha çok çatlama görülür. Çatlakların önlenmesinde kiloyu korumanın ve bakımın büyük etkisi vardır.

  Çizgiler belirdikten sonra ne yapılabilir?
  Ciltteki çatlamalara engel olan her türlü önlem, oluşan izlerin de aynı şekilde solmasına yardımcı olur. Ancak tam anlamıyla kaybolmaları imkansızdır. Özellikle hamilelik döneminde vücudun hızla büyüyen bölgelerini cilt bakım kremleriyle beslemek hem cildi dinlendirecektir, hem de çatlakların oluşmasını engellemede yardımcı olacaktır. Çatlakların oluştuğu bölgelerde cildi germeye yönelik tedavi ve bakımlar da çizgilerin belirginliğini kaybetmelerine yardımcı olur.

  Korunmak için neler yapmalı?
  Ne yazık ki, oluşan çatlakları yok edecek mucize bir reçete yok; kalıcılar. Ama, oluşumlarını ısrarlı bir bakımla engellemek mümkün. İşte tavsiyelerim:

  * Cildinizi her gün bir kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek, hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır.

  * Bol, bol su için.

  * A, E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.

  * Spor yapın.

  * Kısa süreler içinde kilo alıp vermemeye çalışın.

  * Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.

  * Çatlakların tedavisi daha erken dönemlerde iken bir dereceye kadar mümkün olduğundan bu dönemleri kaçırmadan uzman dermatoloğunuzla görüşmeniz daha doğru olacaktır, ancak çok ileri aşamalardaki çatlaklar yani beyaz renkte ve dikey çatlakların ne yazık ki daha çok etkin bir tedavi şekilleri bulunamamıştır, mekanik dermabrazyon, kriyoterapy veya lazer tedavi sonuçları ise hala o kadar yüz güldürücü değildir, ancak bazen bir dereceye kadar bölgedeki yoğunluk ve belirginliği kaybettirelebilir. Yapılan tedavi sonuçlarının sizi hayal kırıklığına uğratmamak için tabi ki doğru kişilere baş vurmanız lazım.

  Hamilelik döneminde daha sık rastlanır!
  İnsan cildi çok esnektir. Ancak cilt kendi kapasitesinin üzerinde esnerse, o zaman cilt altındaki kolajen lifler yırtılır. Cilt çatlakları özellikle genç kızlarda buluğ çağında, vücutları aniden kadınsı değişimler gösterdiğinde ve aynı şekilde vücut geliştirme sporu yapan erkeklerde görülür. Cildin alt dokusunun yırtıldığı yerde kırmızı – mavimsi çizgiler oluşur. Bu çizgilerin oluşmasına en uygun yer; karındır. Bu çatlakların göğüs ve bacaklarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Aşırı kilo alımı bu çatlakların en önemli sebeplerindendir. Özellikle hamilelik döneminde bu tip çatlaklara daha sık rastlanır. Göğüslerde süt toplanması, göğüslerin büyümesine ve ağırlaşmasına yol açarken, göğüs kenarlarında da çatlamalar görülebilir. İlk başlarda belirgin olan bu çizgiler zaman içinde solar, gümüş beyazımsı bir renk alır. Ancak kişi eski kilosuna dönse bile bu çizgiler hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmaz. Hamilelik döneminde ciltte gerilme olan bölgeleri koruyucu ürünlerle nemlendirmek ve esnemeye hazırlamak çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir.

  Hamilelik döneminde uygulayacağınız doğru bakımlar çatlakların sayısını minimalize etmenizi ve daha sonra bu konuda çok fazla çaba serf etmemenizi sağlayacaktır. Kozmetik ürünlerin doğru seçimi ve hamilelik süresince düzenli bir şekilde uygulayacağınız bu ürünler sayesinde çatlakları oluşabilecek minimal dereceye indirmek mümkün, tabi bu doğru karar ancak doğru bir fizik muayene ve cilt tipi tespit edildikten sonra yapılır.

  Çatlakların tıbbi tedavilerinde hangi yöntemler uygulanıyor?
  Çatlakları yüzde 100 geçirecek herhangi bir yöntemin olmaması ile birlikte en çok kullanılan yöntemler lazer ve karboksiterapi yöntemleridir, lazer için ayda bir ortalama 3-5 seanstan sonra çatlaklarda yüzde 60, yüzde 100 başarı elde edebilirken, karboksiterapi yöntemleri sayesinde ortalama 8- 10 seanslık uygulamalardan sonra hem cilt kalitesinde genel düzelme ve toparlanma ve hem çatlaklarda yine yüzde 60- yüzde 100 başarı elde edilebilir.

  Dr. Melisa Eczacıbaşı
  alıntı
  Meltemlice likes this.

 • #2
  Meltemlice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Temmuz.2016
  Mesajlar
  11
  @Meltemlice  Çatlak Önleyici Solüsyon

  "Bu yazımızda size çatlak önleyici bakımı anlatacağız bakım iki aşamadan oluşuyor, evvela su bazlı bir vitamin solüsyonu ardına çatlak bakım yağı uygulamasıyla son bulacak. İki aşamalı olmasının temel nedeni vitaminlerin bir kısmının suda çözünüyor olması. Bu bakımın çatlak kremlerinden kat kat üstün olmasını sağlayan şeyse yoğun oranlı vitamin kulanımıdır. Sonuçta kremlerin %60-70'i sudan oluşuyor ve verdiğimiz tariflerdeki oranların 10 da biri kadar ürünlerde kullanılmıyor. İşte çatlak önleyici b ve c vitaminleri içeren solüsyon tarifi.

  Malzemeler:

  1 yemek kaşığı Lavanta suyu
  1 çay kaşığının dörtte biri B3 vitamini (niacinamid)-toz halde
  1 çay kaşığının dörtte biri B5 vitamini (d-panthenol)-likit bal kıvamında bir sıvı
  1 çay kaşığının dörtte biri C vitamini (l-ascorbic acid) toz halde
  1 çay kaşığının dörtte biri çinko oksit- toz halde

  Bahsedilen oranlarda vitaminleri ve çinko oksiti karıştırın. Karışımı direkt çatlak olan bölgelere uygulayın, Eğer çatlak alanı geniş ve solüsyon az gelirse bire bir arttırabilirsiniz. Solüsyonu her kullanım öncesi hazırlayın. Özlellikle c vitamini çabuk bozulur bir kere hazırlayayım kullanırım gibi bir düşünceye kapılmayın.

  Çatlak Önleyici Bakım Yağı


  Solisyonu hazırlayıp uyguladıktan 5 dakiak sonra aşağıda tarifini verdiğimiz yağı sürüp işlemi bitireceksiniz. Çatlakların oluşma nedeni olan kollajen ve elastin sentezini arttıracak bu yağ karışımı sayesinde çatlakların oluşumu minimize olacak. Tabi öncesi yapılan vitamin bakımı da önemli.

  Malzemeler

  50 gr kakao yağı
  50 gr shea butter
  50 gr hindistan cevizi yağı
  30 ml avokado yağı
  30 ml jojoba yağı
  20 ml hodan yağı
  10 ml lavanta yağı
  10 ml e vitamini

  Kakao, shea ve hindistan cevizi yağlarını benmari usulü eritin, eriyen yağı soğuması için 1 saat kadar bekletin, daha sonra sırasıyla avokado yağı, jojoba yağı hodan yağı ve e vitamini ilave edip iyice karıştırın. Karıştırma işi bittiğinde en son olarak lavanta yağını ilave edip, karışımı boş bir kavonoza doldurun ve donması için buzdolabında bırakın. 30 dakika sonra çatlak bakım yağınız hazır. Karışıma 10 ml skualen de ilave edebilirsiniz bu tercihe kalmış bir durum ama skualen de çatlaklara karşı oldukça faydalı bir yağlı maddedir.Yağı sabah akşam çatlak oluşması muhtemel bölgelere ve çatlaklara uygulayın.

  Aslında bu karışımın içerisine e vitaminiye birlikte 10 ml a vitamini de ilave edebilirsiniz.

  Önce vitaminli solüsyon ardına 5 dakika sonra bakım yağıyla yapacağınız bu bakım cildinizde çatlak oluşumunu önleyecek yegane yöntemdir. Bunları uygulayıp çatlak oluşma ihtimali azdır. Çünkü çatlağı önleyebilecek temel vitamin ve mineralleri kullanarak bakım yaptınız. Ha unutmadan hyaluronic acid alabilirsiniz bu bakımı daha da kuvvetlendirmek için. 20 ml 20 lira gibi rakamlara satılıyor piyasada."

  Alıntı.
  Konu Seher TAVLI tarafından (16.Temmuz.2016 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: İzinsiz reklam.

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. evimizin çatlakları :(
   Konu Sahibi aytmen Forum SERBEST KÜRSÜ
   Cevap: 11
   Son Mesaj : 10.Aralık.2011, 00:59
  2. 4. Cilt bakımı,cilt nasıl temizlenir? tonik nasıl kullanılır?
   Konu Sahibi Emel Hoca Forum CİLT BAKIM-MAKYAJ
   Cevap: 4
   Son Mesaj : 13.Mayıs.2011, 00:11
  3. İyi Bir Cilt Diyeti
   Konu Sahibi Meryem DURMUŞ (ermer) Forum CİLT BAKIM-MAKYAJ
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 20.Haziran.2010, 01:08
  4. Kanserlerin yüzde 40'ı önlenebilir
   Konu Sahibi Emine TURAN TUNÇ Forum SAĞLIK
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 06.Şubat.2010, 13:14
  5. Cilt çatlakları önlenebilir mi?
   Konu Sahibi Handan Hoca Forum SAĞLIK
   Cevap: 4
   Son Mesaj : 26.Temmuz.2009, 11:32

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş