Hamilelikte reflüye dikkat!

"Az ve sık yemek yemeliler, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalılar"

Kadın Hastalıkarı ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tolga Ecemiş, hamilelikle reflü problemi olan anne adaylarının, az ve sık yemek yemesi, baharatlı yiyeceklerden uzak durması ve sigarayı bırakması tavsiyesinde bulundu.
Op. Dr. Ecemiş, hamilelikte yaşanan en sık rahatsızlıklardan birinin reflü olduğuna dikkat çekti. Ecemiş, gerekli önlemler alındığında hamilelik dönemi reflüsünün daha hafif atlatılabileceğini kaydetti. Hamilelik dönemi ve doğum sonrasında reflüden kurtulmak için kolay uygulanabilir tedavi yöntemleri bulunduğunu belirten Ecemiş, "Bunlardan en önemlisi, yemek alışkanlıklarında bir takım değişiklikler yapmak." dedi.
Reflü'yü, asitik madde içeriğinin bir zorlama olmaksızın yemek borusuna kaçması olarak tanımlayan Ecemiş, "Reflü aslında sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Temel yakınmalar olan göğüste yanma ve ağza acı-ekşi su gelme hissi ortaya çıkar. Ama az sayıda insan bu belirtiyle ilgili olarak tıbbi yardım arama ihtiyacı duyar." diye konuştu.

Hamilelikte reflü gelişimini tetikleyecek birçok neden olduğunu kaydeden Ecemiş, şöyle devam etti: "Reflü, hamilelerin neredeyse tamamında görülür. Reflü birçok nedenle ortaya çıkabilir ama ana neden, yemek borusuyla mide arasındaki kapakçık basıncının azalmasıdır. Kadın üreme hormonları olan progesteron ve östrojen, yemek borusunun ucundaki kapakçığın basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Hamilelikte reflü görülme nedeni özellikle hamilelik sırasında artan progesteron hormonudur. Hamilelik ilerledikçe karın içi basıncın artması ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı da yakınmaları artırır. Hamilelerin çoğu yakınmalarını ilk veya ikinci üç ayda yaşar. Son üç ayında olan hamilelerin yüzde 80'inde bu sorun görülür."
Reflünün, tedavisi olan bir hastalık olduğunun altın çizen Ecemiş, "Hemilelikte reflü problemi olan anne adaylarının az ve sık yemek yemesi, diyette yağ içeriğini azaltması, baharatlı yiyeceklerden uzak durması ve sigarayı bırakması faydalı olur. Bol sıvı alımının öğün aralarında tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir. Böylelikle mide içi basınç çok artmayıp kapakçığa daha az basınç yüklenmiş olur. Çikolata, asitli içecekler, dometesli ürünler reflüyü tetikleyebilir." dedi.

Cihan

.ALINTIDIR.