Hamilelikte 17 Yasak

   
  

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Hamilelikte 17 Yasak

 • #1
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Yer
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL


  Hamilelikte 17 Yasak

  Hamilelikte 17 Yasak

  Hamilelik süreci, kendinize her zamankinden daha çok özen göstermeniz gereken bir dönemdir. Zira, birçok tehlike hamileliliğinizi ve dolayısıyla bebeğinizi riske edebilir. Söz konusu doğacak bebeğiniz olunca bu tehlikelere karşı gardınızı almalısınız. Örnek mi? Beslenmeden, sigara ve ilaç kullanımına; temizlik ürünlerinden teknoloji ürünlerine kadar birçok dış etkene dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki, bebeğinizin sağlıklı gelişimi bu konudaki bilinç düzeyinize bağlı...


  Anne adaylarını mutlulukla sonlanacağı ümit edilen uzun bir süreç bekler: 9 ay 10 gün... Bu süreçte, anne adaylarının daha dikkatli ve özenli olması gerekirken, bazı şeylerden de uzak durması şarttır. Çünkü hamilelikte karşılaşılacak olası tehlikeler, bebeğin sağlıklı gelişimini etkiler. Bu tehlikeler beslenmeden, sigara ve ilaç kullanımına; maruz kalınan kimyasallardan, kullanılan teknoloji cihazlarına kadar uzanır.


  İlk olarak hangi yiyeceklerden uzak durmanız konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca bu dönemde kesinlikle sigara ve içki kullanmamalısınız. Saçlarınızın dip boyaya ihtiyacı mı var? Artık bir süre böyle idare edeceksiniz. “Peki, evin temizliği ne olacak?” diye düşünebilirsiniz. Varsın pırıl pırıl olmasın. Nasılsa biraz görmezden gelmenin hiç kimseye zararı olmaz.


  Hayatımızın vazgeçilmezleri olan teknoloji cihazları da hamilelikte uzak durulması gereken cinsten... İlk akla gelenlerse, bilgisayar ve cep telefonları... Gündelik hayatımızda içli dışlı olduğumuz bu cihazlar, acaba hamilelikte zarar veriyor mu? Peki ya, diğer yasaklar neler? Bunun için yazımızı okumanızı öneririz. İşte hamilelikte uzak durulması gerekenler...


  1-Pastörize olmamış besinler
  Bu dönemde bazı gıdalardan uzak durmakta fayda var. Özellikle küflü ve pastorize edilmemiş peynirlerden uzak durmalısınız. Pastorize edilmemiş yumuşak peynirlerde listeria adlı tehlikeli bir bakteri bulunuyor. Bu bakteri, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açıyor.
  2-Çiğ etler
  Diğer bir yasaklı besin de az pişmiş ya da çiğ et. İçerdiği zararlı bakteriler toksoplazma denen bir rahatsızlığa sebep oluyor. Rahatsızlıkla aynı adı taşıyan parazit ile hamileliğin ilk döneminde enfekte olan bebekler, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Diğer yandan bu parazit, bebeğin beyninde bazı hasarlara yol açabiliyor; düşüklere neden olabiliyor.
  3-Deniz ürünleri
  Ayrıca bu dönemde midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerini tüketmemek gerekiyor. Çünkü çiğ deniz ürünleri, zehirlenmeye sebep olabiliyor. Yine tavuk eti de zehirlenme riski taşıdığından dışarıda yememeniz öneriliyor.
  4-Yumurta
  Bazı besinleri de belli kurallar çerçevesinde tüketmelisiniz. Örneğin yumurtanın iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Aksi halde, çiğ ve az pişmiş yumurta, şiddetli besin zehirlenmesine neden olan salmonella’nın kaynağı olabilir. Salmonella, genelde ishal, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir ve besin zehirlemelerine yol açabilir.
  5-Kafeinli içecekler
  Diğer yandan çay, kahve ve kafeinli içecekleri fazla olmamak kaydıyla tüketmelisiniz. Çünkü yüksek seviyelerde kafein, erken doğum ve düşüğe neden olabiliyor. Çaysa, vücudun demir emilimini azaltıyor. Bu da kansızlığa yol açıyor.
  6-Diyet ürünleri
  Ayrıca bu dönemde kilo alma kaygısı tüm kadınların ortak derdi! Ancak bu uğurda diyet ürünleri ve tatlandırıcılar kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu ürünler, bebeğinize zarar veren çeşitli katkı maddeleri içeriyor.
  7-Sigara
  Sigara ve içki yasakların en başta gelenleri... Sigara, en başta bebeğin doğum kilosunun düşük olmasına yol açıyor ve günde dört taneden fazla içilen sigara, bebekte sakatlıklara neden oluyor. Ayrıca mümkün olduğu kadar sigara içilen ortamda bulunmamalı. Çünkü soluduğunuz hava, doğrudan bebeğinizi etkiliyor.
  8-İçki
  İçki ise, bebekte anomaliye yol açıyor. Ancak haftada iki gün birer kadeh kırmızı şarap içilebilir. Çünkü sadece onun kan yapıcı ve hücre yenileyici özelliği bulunuyor.
  9-Saç boyası
  Saç boyası kesinlikle uzak durulacak kimyasalların başında geliyor. Çünkü içindeki malzemeler saç derisinden bebeğe geçiyor. Saç boyasında kullanılan oreal adlı maddenin solunması bile zarar verebiliyor.
  10-Kozmetik ürünler
  Bu dönemde normal saç şampuanınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Selülit kremleri, gözaltı ve vücut kremleri gibi kozmetik malzemeyi, doğala yakın maddelerden üretilenlerden seçmelisiniz. Bunun için bitkisel bazlı ürünleri kullanabilirsiniz. Güneşe çıktığınızda koruyucu krem sürmenizde yarar var.
  11-Epilasyon
  Hamilelikte artan hormonlar yüzünden vücudun her bölgesinde tüylenme artışı oluyor. Bu da lazerle epilasyona gereksinimi artırıyor. Fakat ilk üç ay epilasyon bebek için sakıncalı. Dördüncü aydan itibaren ise, karın civarı hariç diğer bölgelere epilasyon uygulanabiliyor.
  12-Temizlik malzemeleri
  Temizlik malzemeleri de yasaklar listesindeki yerini alıyor. Koku veren temizlik malzemelerinden uzak durmalısınız. Özellikle çamaşır suyu, tuz ruhu, klorak gibi maddeler içerdiği kimyasallar nedeniyle çok tehlikeli. Hiç kullanmamak en doğru yaklaşım, ancak zorunluluk halinde fazla solumaktan ve elinizle temasından kaçının. Ayrıca leke çıkarıcı sprey ve benzeri ürünlerden uzak durmalısınız.
  13-İlaç
  Gündelik hayatımızda kullanmak durumunda olduğumuz kimi maddeler de, hamilelikte risk taşıyor. Bunun en basit örneği, ilaç. Doktora danışmadan asla ilaç kullanmayın. Başınız ağrıdığında hemen ilaca sarılmayın; çünkü aspirin bile zararlı, düşük riskine yol açabiliyor.
  Teknoloji cihazlarına dikkat!
  Gündelik hayatımıza yadsınamayacak kolaylıklar getiren teknolojinin diğer bir yüzü de insan sağlığını ne kadar etkiledikleri. Çoğu zaman aldırmadığımız bu durum, hamilelik döneminde değişiveriyor. Anne adayı önceden kullandığı modern alışkanlıkların bebeğine etkileri konusunda endişeye kapılabiliyor. Bu konuda öncelikle akla gelenler bilgisayarlar ve cep telefonları. Yine binalara girişte, havaalanı giriş- çıkışlarında yer alan güvenlik sistemleri, evlerde yaygın olarak kullanılan mikro- dalga fırınlar ve diğer bazı “teknoloji harikaları”nın muhtemel zararları konusunda herhangi bir kanıt olmasa da şüpheler bulunuyor.
  14- Bilgisayar
  Bilgisayar başında çalışıyorsanız, koruyucu ekran kullanmalısınız. Çünkü yaydığı zararlı ışınlar, bebekte anomali yaratabiliyor. Ayrıca ekrandan bir kol boyu yani yaklaşık 50 santimetre kadar mesafe bırakarak çalışmalısınız.
  Bilgisayar ile çalışırken fizyolojik ve psikolojik etkilerine karşın, çalışma saatlerine dikkat etmeli ve sık molalar vermelisiniz. Bunun için 2 saatte bir 15 dakika ara vermek yeterli. Molalar esnasında ayağa kalkıp biraz dolaşabilirsiniz ya da küçük egzersizler yapabilirsiniz. Bu amaçla yapılan baş ve boyun hareketleri ile omuzlar ve ayakları çevirmek dolaşımı hızlandırıyor.
  15- Cep telefonları
  Cep telefonları ise, radyasyon yaydığı kanıtlanmasa da dikkat edilmeli. Herhangi bir olası zarara karşı bazı kurallara uymanız gerekiyor. Bu kuralların en önemlileri arasında cep telefonuyla gereksiz yere uzun konuşmamak, cep telefonunu kalbin üzerinde bulundurmamak ve gebelik döneminde telefonu karın bölgesinden uzak bir yerde bulundurmak şart.
  16- Mikrodalga fırınlar
  Mikrodalga fırınlar da gebelikte mümkün olduğunca uzak durulması gerekenlerden. Bugüne kadar gebelik durumunda kullanıldığında bebeğe zarar verebileceğine dair bir bulguya rastlanmış olmasa da, güvenli bir şekilde kullanılması için bazı kriterlere dikkat etmeli. Kullanım kılavuzundaki önerilere tümüyle uygulamalı. Fırını çalıştırmadan önce kapağın kapalı olduğunu kontrol edin. Boşken çalıştırmayın. İçini sık sık temizleyin. Fırın çalışırken yüzünüzü fırın kapağına yaklaştırmayın. Tamirini de yetkili kişiler tarafından yaptırın.
  17- Güvenlik cihazları
  Gelelim güvenlik kontrollerine... İnsanların yoğun olarak girip çıktığı kapalı alanlarda kullanılan metal dedektörleri (el cihazları veya kapı şeklinde olanlar) ve çanta arama cihazları (X.ray) yaygın olarak kullanılıyor. Anne adayları bu durumda güvenlik görevlisine gebe olduklarını belirtebilir ve klasik üst arama yöntemleriyle aranmayı talep edebilirler. Çoğu güvenlik kontrol noktasında bu amaca yönelik olarak bayan görevliler de bulunduruluyor.
  Bunlar da “yasak”
  İlk üç ay küvete girmeden duş alarak yıkanın.
  İlk üç ay uzun seyahatlere çıkmayın.
  Hamam ve saunaya gitmeyin.
  Solaryuma girmeyin.
  Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
  İlk üç ay cinsel yaşamı askıya alın; sonraki aylar belli aralıklarla devam edebilir.
  Vajinal mantara karşı sentetik yerine pamuklu iç çamaşırı giyin.
  Elektrikli battaniye kullanmayın.
  Kurşun gibi metallere kesinlikle dokunmayın.
  Böcek ve fare ilaçlarından uzak durun.


  .ALINTIDIR.

 • #2
  Handan Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mart.2009
  Yer
  Kayseri
  Mesajlar
  19,316
  @Handan Hoca


  Çok teşekkürler Ayşe.


 • #3
  DarkMagic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.Ağustos.2010
  Mesajlar
  3,636
  @DarkMagic


  Hamilelikten önce mutlaka doktora gidin diş ve midenizi kontrol ettirin.Hamilelik öncesi almanız gereken besinleri doktorunuzdan öğrenin.

  Teşekkürler hocam.
  Bazen birisine güveneceğim zaman, Geçmişteki hayal kırıklıklarım ensemden tutar ve kulağıma fısıldar;
  "Ne Çabuk Unuttun''

 • #4
  Gülşah MUTLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mart.2009
  Yer
  Tekirdağ ve İstanbul=)
  Mesajlar
  32,039
  @Gülşah MUTLU


  hamilelikte annelerin dişleri mahvoluyor
  teşekkürler canım bilgiler için..
  6. yaşımız kutlu olsun!!!
  Ögretmen, insan davranislarini ve yeteneklerini gelistiren bir davranis mühendisidir.


  10.Yıl
  Önce Okul Öncesi

  #DİRENKPSS2015

 • #5
  elif.sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Ocak.2010
  Mesajlar
  1,918
  @elif.sahin


  aaa kendime çoook iyi bakmısım sanırım dişlerim çok saglıklı hiç curugum yokkkkk

 • #6
  d kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.Nisan.2009
  Yer
  KASTAMONU
  Mesajlar
  8,423
  @d kara


  MALESEF HAMİLELİĞİM SIRASINDA ÜÇ TANE DİŞİM GİTTİ...DİŞ AĞRISINA DAYANAMADIM VE ÇEKTİRDİM YAZIK YAZIK... ASLINDA HAMİLELİKTE DİŞ ÇEKTİRMEK YASAK AMA O AĞRIYA DAYANMAK ÇOK ZORDU... ZORLA GİDİP ÇEK DEDİM DOKTORA
  BEN BİR DELİYİM


  ANLAMAYANA AZ GELİRİM,ANLAYANA ÇOK

 • #7
  elif.sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Ocak.2010
  Mesajlar
  1,918
  @elif.sahin


  DİLEK HOCAM ÇOK SUKUR ENİM ÖYLE HİÇ BİR SIKINTIM OLMADI
  SANIRIM ÇOKFAZLA SUT TUKETTİĞİ İÇİNDİ

 • #8
  d kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.Nisan.2009
  Yer
  KASTAMONU
  Mesajlar
  8,423
  @d kara


  DİŞ AĞRISI DIŞINDA HAMİLELİKTE HİÇ BİR SORUN YAŞAMADIM ŞÜKÜR...VALLA SON GÜNE KADAR YÜRÜYÜŞLERE ÇIKTIM ,HEP HAREKET ETTİM,HER İŞİMİ KENDİM YAPTIM..


  PAZAR GÜNÜYDÜ TEMİZLİK YAPTIM TOPTAN VE PAZRTESİ DOĞUMA GİTTİM ....


  HAMİLELİKTE 13 KİLO ALDIM ...


  SİZ PEKİ???
  BEN BİR DELİYİM


  ANLAMAYANA AZ GELİRİM,ANLAYANA ÇOK

 • #9
  elif.sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Ocak.2010
  Mesajlar
  1,918
  @elif.sahin


  BENDE 14 KİLO ALDIM BENDE ÇOK SPOR YAPTIM HOCAM
  AMA BENİM BEBİŞ ÇOK KUÇUKTU 2-85Kg dı
  çoook çirkindi okadar çabuk toparlamıstıkı ben dahil herkez çok sasırmıstı

 • #10
  d kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.Nisan.2009
  Yer
  KASTAMONU
  Mesajlar
  8,423
  @d kara


  SERENAY 3.300 DOĞDU...VE ÇOK KISA SÜRE İÇİNDE ÇOK GÜZEL KİLO ALDI.. ANNE SÜTÜ ÇOK YARIYORDU ÇÜNKÜ AMA 5.AYDAN SONRA MALESEF SÜTÜM KESİLMEYE BAŞLADI BENİM...

  SPOR HER DAİM ŞART ...YÜRÜYÜŞLER ŞART...


  BEN DOĞUM SONRASI ALDIM KİLO
  BEN BİR DELİYİM


  ANLAMAYANA AZ GELİRİM,ANLAYANA ÇOK

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Hamilelikte Saç Bakımı
   By Ayşe Turan BAL in forum CİLT BAKIM-MAKYAJ
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 28.Nisan.2010, 15:48
  2. Hamilelikte c vitamini
   By Ayşe Turan BAL in forum Bebek Bekliyorum
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 20.Ocak.2010, 01:10
  3. Hamilelikte tatil
   By Ayşe Turan BAL in forum Bebek Bekliyorum
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 20.Ocak.2010, 01:07
  4. Üç cep telefonuna yasak!
   By Gülşah MUTLU in forum CEP TELEFONLARI
   Cevaplar: 4
   Son Mesaj: 07.Aralık.2009, 15:14
  5. Hamilelikte Beslenme
   By Emine TURAN TUNÇ in forum Bebek Bekliyorum
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 31.Mayıs.2009, 11:58

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş