Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yaptığı açıklamada, ÖSYM'nin bir kuruluş yasası bulunmadığını belirterek, bu konudaki taleplerini YÖK'e ilettiklerini bildirdi.

Kuruma belirli kadrolar ile personele özlük haklarının verilmesini talep ettiklerini ifade eden Yarımağan, "Şu anda bizim personelin hem özlük hakları yetersiz hem ücretleri" dedi.

2010'da uygulanmaya başlanacak yeni sınav sisteminin iki aşamalı ve ikinci aşamasının da toplam beş oturumdan oluşacağı anımsatılarak, bunun personel ihtiyacını artırıp artırmayacağı sorusu üzerine Yarımağan, şöyle konuştu:
"Bunun üstesinden gelebiliriz ama asıl sorun bu değil. Bizim en çok soru hazırlama biriminde ihtiyacımız var. Yeni eleman almamız lazım ama alamıyoruz. Doğru dürüst kadro verilmiyor. Verilen kadrolara da KPSS ile hiçbir görüşme yapmadan, başvuranların puan yüksekliğine göre alın" diyorlar. Biz de bunu pek içimize sindiremiyoruz çünkü bu güvenlik gerektiren bir konu. Kişilerle mülakat yapmadan, görmeden, konuşmadan gelmelerini pek istemiyoruz."

Yarımağan, kurumun soru hazırlama biriminde şu anda yaklaşık 60 kişinin görev yaptığını, 20 kadar elemana daha ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Yarımağan, ÖSYM'nin, aday sayısı fazla olan birçok sınav gerçekleştirdiğini, ayrıca kurumlar için de sınavlar düzenlediğini belirterek, "Zaten durmadan bize yeni yeni sınavlar geliyor. Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sisteminin iki aşamalı olması aslında dört yeni sınav demek. Dört yeni sınav olunca da tabii bizim iş yükümüz artıyor" diye konuştu.

(alıntı haber)