Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Renkli Etkinlikler


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Renkli Etkinlikler

 • #1
  Arz
  Arz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Mart.2009
  Nereden
  harikalar diyarı...
  Mesajlar
  7,853
  @Arz  Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Renkli Etkinlikler

  Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Renkli Etkinlikler

  Çocuklarımız bizim için çok önemlidir.Her fırsatta onları ne çok sevdiğimizi ve hayatımızı onlara adadığımızı söyleriz.Ama çocuklarımıza olan davranışımızla bunu gösteremeyiz.Tüm aile bir arada oturur ve televizyon izleriz.Bir arada olduğumuz içinde çocuğumuzla güzel ve dolu dolu vakit geçirdiğimizi zannederiz.Oysa bilmeyiz ki çocuğumuza 24 saatimizi de ayırsak aslında ona hiç vakit ayırmamış da sayılabiliriz.Önemli olan çok vakit geçirmek değil KALİTELİ vakit geçirmektir.

  Peki evde çocuğumuzla Kaliteli vakit geçirmek için neler yapabiliriz.Öncelikle gerçekten kaliteli vakit geçirebilmek için o anda aklımızın başka bir işte olmaması lazım,eğer yemek yapmak gibi başka bir işteyse aklımız.Çocuğumuzla ilgileniyormuş gibi yapmaktansa önce dürüst olup,çocuğumuza su anda yemek yapmak zorundayım ama bana biraz izin verirsen yemeği yaptıktan hemen sonra senin yanına geleceğim ve bak o zaman ne çok eğleneceğiz diyebilmeliyiz.İşlerimizi bitirdikten hemen sonra çocuğumuzun yanına gidip,bak gördün mü?İşim bitti ve hemen senin yanına geldim diye onun güvenini sağlamalıyız.evde yapacağımız etkinliklerde anne ve baba olarak birlikte hareket etmek ve çocuğumuzun yanında olmak çok önemlidir
  Peki evde yapacağımız etkinlikleri nasıl renkli ve öğretici bir hale dönüştürebiliriz.Bu aslında çok basit.

  • Çocuğumuzla resim yapabilirsiniz .ama resim diyince aklınıza çocuğunuzun eline boya kalemlerini verip onu uzaktan izlemek gelmesin.Duvarları resim kağıtlarıyla kaplayın (Yerlere gazete kağıtları serin ) ve başlayın birlikte duvarları boyamaya.Piyasada satılan bir çok değişik boya kalemleri var.Her farklı boya, farklı bir keyiftir.Parmak boyalarını,yüz boyalarını deneyin.

  • Değişik sulu boya çalışmaları yapın.Birkaç tane bardağın içene su koyup ,bardakları yan yana dizin ve sulu boyalarla renk çalışması yapın.Her bardakta farklı renkler deneyin.Boyaları karıştırın bakalım hangi renkler oluşacak.

  • Sulu boyalarla baskı çalışması yapın ama kendinizi patates baskısıyla sınırlamayın.Mandalina, limon, pırasa aklınıza ne gelirse,çocuğunuz neyin baskısını yapmak isterse onu yapın.

  • Çocuğunuza kitaplar okuyun ama okuduğunuz kitaba kendi doğaçlamamızı mutlaka ekleyin.Kitabın belirgin noktalarında durun ve çocuğunuza sorular sorun, acaba şimdi ne olacak.Kitabı onun tamamlamasına izin verin Bırakın masal onun istediği gibi olsun.Fakat dikkat edin de hep çocuğunuza soru sormayın.Anne ve babası olarak sizde birbirinize masaldan sorular sorun ki.çocuğunuz kendini bir sınavda hissetmesin..Kitabı bitirdikten sonra aklınızda kalanlarla canlandırma yapın.

  • Mutfağa ailecek girin ve güzel yemekleri çocuğunuzla birlikte yapın.Ona da sorumluluklar verin.Sofrayı kurmakta ,yemekleri yapmakta size yardım etsin.

  • Ailecek balkona çıkın ve gökyüzüne bakın. Yıldızlar hakkında konuşun, kendinize yıldızlar seçin,yıldızların birbirine olan uzaklıkları hakkında konuşun.

  • Evinizdeki takvimi birlikte işaretleyin. Bugün ayın kaçı olduğunu bulmasına izin verin.Dün neler yaptığını ve yarın neler yapmak istediğini ona mutlaka sorun.

  • Çocuğunuzla birlikte şarkılar söyleyin, ritim aletleri kullanarak müzikler yapın.

  • Onun yaş seviyesine uygun olan yapbozları birlikte yapın.

  • Çeşitli boyutlarda mıknatıslar alın, önce mıknatısı ona tanıtın sonrada mıknatısla oyunlar bulun.Örneğin yerlere mıknatısın çekebileceği ve çekemeyeceği nesneler koyun ve önce neleri çekebileceğini tahmin edin.Sonra çocuğunuzun denemesini sağlayın.Mıknatısla daha farklı oyunlarda bulunabilir mesela masanın altına ve üstüne birer mıknatıs koyun. Alttaki mıknatıs yardımıyla, üstteki mıknatısı hareket ettirin.

  • Gazeteleri buruşturarak kartopları oluşturun.Tüm aile bireyleri kartoplarını oluşturduktan sonra onları birbirinize atmaya başlayın.Emin olun çok eğleneceksiniz.Etkinlik bitiminde mutlaka evi hep birlikte toplayın.

  Evde çocuğunuzla yaptığınız etkinliklerde, çocuğunuzun yeni şeyler öğrendiğini ve onunla ilgilendiğinizde ne kadar mutlu olduğunu göreceksiniz.Bu mutluluk her şeye değer.Sizlere iyi eğlenceler diliyorum.

  kaynak:asliöğretmen.com
  En güzel şeylerden biri unutmak . Unuttum gitti lafı vardır. Unutulan şey gider hakikaten. Solar, üzerine su serpilmemiş sebzeler gibi porsur. Çocuk gibi kalırsın. Bugünü bilirsin. Bazı şeyleri hatırlayamıyorum, en azından duygusunu. Temize çekmişim defterleri. Temizim. Herkes unutsa, hep yeniden başlansa. Çünkü her şey değişiyor zaten. Unutmamak demode oluyor bir şekilde . . .

 • #2
  Cemile ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Mart.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  32,893
  @Cemile ÖZTÜRK  çok teşekkürler yararlı bir paylaşım.
  c i m i  "Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye sordular. Ben de onlara "Mutlu olmak istiyorum" diye cevap verdim.
  Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, asıl onların hayatı anlamadıklarını söyledim. "

  John Lennon

 • #3
  Gülşah MUTLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mart.2009
  Nereden
  Tekirdağ ve İstanbul=)
  Mesajlar
  32,039
  @Gülşah MUTLU  sana çok çok teşekkürler canım..
  6. yaşımız kutlu olsun!!!
  Ögretmen, insan davranislarini ve yeteneklerini gelistiren bir davranis mühendisidir.


  10.Yıl
  Önce Okul Öncesi

  #DİRENKPSS2015

 • #4
  Arz
  Arz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Mart.2009
  Nereden
  harikalar diyarı...
  Mesajlar
  7,853
  @Arz  Rica ettim arkadaşlarım.
  En güzel şeylerden biri unutmak . Unuttum gitti lafı vardır. Unutulan şey gider hakikaten. Solar, üzerine su serpilmemiş sebzeler gibi porsur. Çocuk gibi kalırsın. Bugünü bilirsin. Bazı şeyleri hatırlayamıyorum, en azından duygusunu. Temize çekmişim defterleri. Temizim. Herkes unutsa, hep yeniden başlansa. Çünkü her şey değişiyor zaten. Unutmamak demode oluyor bir şekilde . . .

 • #5
  efu
  efu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  43
  @efu  Arz hanım teşekkur ederim paylaşımınız için. bişi sormak istiyorum bu kaliteli zaman geçirmek çocukla en sağlıklı nekadar zamandır yani demek istediğim çocuk bu durmuyor doymakta bilmiyor. yazdıklarınızın bir kısmı yaptıklarımdı bir kısmını sayenizde öğrenmiş oldum .Ben bütün günüm onunla oynamakla geçiyorda maalesef : ( ama mutlu olmuyor yinede bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinicem . teşekkur ederim şimdiden ..

 • #6
  d kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.Nisan.2009
  Nereden
  KASTAMONU
  Mesajlar
  8,423
  @d kara  çok tşk Arz hocam..
  BEN BİR DELİYİM


  ANLAMAYANA AZ GELİRİM,ANLAYANA ÇOK

 • #7
  HALE GAMZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Nereden
  İzmir-İstanbul-İspanya-İtalya ( i lerden gidiyorum,hayırdır... :)
  Mesajlar
  31,583
  @HALE GAMZE  Alıntı efu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arz hanım teşekkur ederim paylaşımınız için. bişi sormak istiyorum bu kaliteli zaman geçirmek çocukla en sağlıklı nekadar zamandır yani demek istediğim çocuk bu durmuyor doymakta bilmiyor. yazdıklarınızın bir kısmı yaptıklarımdı bir kısmını sayenizde öğrenmiş oldum .Ben bütün günüm onunla oynamakla geçiyorda maalesef : ( ama mutlu olmuyor yinede bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinicem . teşekkur ederim şimdiden ..
  kaliteli zaman gecirmek bütün gününüzü ona ayırmak değil tabikide.
  gecirdiğiniz zaman diliminde sadece onunla ilgilenerek,ona değer verdiğinizi kanıtlamaktır. onun fikirlerini önemseyerek karar vermesini sağlamak.
  tabiki sizinde kendnize göre işleriniz olacak bu süre içersinde onunda kendi basına zaman gecirmesi gerektiğini anlatmak.sizin görevlerinizin olduğu gibi onunda yasına göre görevlerinin olduğunu vurgulayın.sözlerinizde,davranışlarınızda tutarlı davranın.(anne-babalar birbirleriyle tutarlı olmadıkları zamanlarda cocuklar ebeveynlerini çok iyi kullanırlar.)
  sevginizi söylemekten cekinmeyin yada göstermekten.
  ama yasına göre.toplum içinde hala bebekmiş gibi sevgi gösterilerinde bulunmaktan kaçının.zaten kimse bundan hoşlanmaz.

  her istediğini yerine getirmekle sadece doyumsuz ve herseyden çok cabuk sıkılan bir birey yetiştirirsiniz.hayır kelimesini kullanmayı öğrenin.
  ama o anki hayır daha sonra evet olacaksa hayır derken nedenlerini ve sonuclarını onada anlatın.
  cocuklar kuralların neden koyulduğunu öğrendiklerinde ve bu kurallar koyulurken karar verme süresine ortak edildiklerinde o kralları daha cok cabuk benimsiyorlar ve daha cok kurallara uyuyorlar...

  tavrınız net,tutarlı ve cocuğunu önce dinleyen,yargılamayan veli olmaya calışın.
  o zaman sizde o da daha mutlu olursunuz.
  gecirdiğiniz tüm zamanlar kaliteli olur.


  umarım yararı dokunur..
  81gamze81  Önce Okul Öncesi Ekibi sizlerin de desteğiyle 10 yıldır okul öncesi eğitime destek vermektedir.
  10. yaşımız kutlu olsun!!!


 • #8
  efu
  efu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2010
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  43
  @efu  Verdiğiniz değerli bilgiler içn çok teşekkur ederim gamze hanımm. ikigündür aslında buraya üye oldumdan beri oğlum biraz daha farklı oldu . sizlerden öğrendiklerimi onunla yapıyoruzz çok ama çok hoşuna gitti yapmaması gereken şeyleri şimdi kendi erteliyor ( bilgisayarda çok durmak gibi ) ki bunu defalarca çok durmasının zararlı oldunu söledim haldee demek iyi anlatamamışım şimdi daha iyi anladı hepinize tekrardan teşekkur ederim . Bende sizin sıkı bir öğrenciniz oldumm bundan böylee Saygılarımla ...

 • #9
  papatyabahçesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.Ekim.2009
  Mesajlar
  3,209
  @papatyabahçesi  paylaşım için teşekkürler canım

 • #10
  bayanboncuk83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Nisan.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  2,421
  @bayanboncuk83  Çok teşekkürler, bende bunu velilerime dağıtacağım ki çocuklarıyla güzel ve kaliteli vakit geçirsinler,,, Bunun farkına varsınlar,,,

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Çocuklarınızla Beraber Yapabileceğiniz Çevre Etkinlikler
   Konu Sahibi Arz Forum Yapabileceğinız Etkinlikler
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 02.Mayıs.2010, 06:25
  2. Çocuğunuzla farklı etkinlikler...
   Konu Sahibi Arz Forum Yapabileceğinız Etkinlikler
   Cevap: 7
   Son Mesaj : 02.Mayıs.2010, 06:23
  3. renkli kartonlarla yapabileceğiniz güzel etkinlikler
   Konu Sahibi deniz kabugu Forum KAĞIT İŞLERİ-KATLAMA
   Cevap: 4
   Son Mesaj : 17.Ocak.2010, 16:21
  4. Evde Yapabileceğiniz Pratik Saç Maskeleri...
   Konu Sahibi anaokulu89 Forum CİLT BAKIM-MAKYAJ
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 09.Ocak.2010, 20:40
  5. Cevap: 0
   Son Mesaj : 30.Kasım.2009, 22:48

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş