Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı'na (ÜDS) başvurular yarın sona erecek.

ÜDS, Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere üç ayrı alanda, yılda iki kez mart ve ekimde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van ile Lefkoşa ve Bişkek'de merkezi olarak gerçekleştiriliyor.

Adaylar, 4 Ekim 2009'da yapılacak sınav için başvurularını yarına kadar yapabilecek. Sınava katılmak isteyen adaylar, "2009-ÜDS Sonbahar Dönemi Kılavuzu" ile "Aday Bilgi Formu"na, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Ayrıca kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

ÜDS'de 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları başarılı olacak. Yabancı dil koşulunu karşılamak için, doktora adayları ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da ÜDS'ye girmeleri ve 100 üzerinden 55 veya daha fazla puan almaları gerekiyor.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda (DUS) mesleki bilgi sınavına girebilmek için mesleki yabancı dil sınavında 100 üzerinden en az 50 puan alma şartı aranıyor. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nda (KPDS) veya ÜDS'de 50 ve üzeri puan alanlar da başarılı kabul edilecek.

Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (YDUS) da KPDS veya ÜDS'den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar katılabilecek.

ÜDS sonuçları, yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilecek. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için ÜDS sınav sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekiyor.

AA

(25 Ağustos tarihli haber)