DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ 27 MART


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ 27 MART

Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By gulcinnnnn

Konu: DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ 27 MART

 • #1
  gulcinnnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Mayıs.2009
  Yer
  İSTANBUL BOSTANCI artık izmir :(
  Mesajlar
  8,706
  @gulcinnnnn


  DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ 27 MART

  Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır.

  27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzen*ler. Tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar.

  Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adamış olan Muhsin Ertuğrul yazdı.

  Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı kesinlikle bilinmi*yor, Araştırmacılar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar. Daha sonraları topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar yılın belirli günlerinde, belirli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir kişi yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zamanla şenlikler geleneğini oluşturdu. Bir süre sonra tiyatroda kişiler ikiye, üçe çıktı. Daha canlı, daha ilgi çeki*ci konular bulundu. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuştu. Tiyatro da meslek haline geldi.

  Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Konusu bakımından harekete, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir.

  Tiyatroda oynayanla izleyen arasında yakın, sıcak bir iletişim vardır. İlk çağlarda oyunun yazılı metni yoktu. Yeteneklerine güvenen oyuncular ortaya çıkıp bir çeşit tuluat yaparlardı. Tuluat; oyuncuların o anda düzenle*dikleri hareketleri, tasarladıkları sözleri söylemeleridir. Tuluat, sahnesiz ve metinsiz bir tiyatro oyunudur.

  Yazılı tiyatro yapıtları çok sonra ortaya çıktı. Bir süre tiyatro sözsüz oynandı. Oyuncular olayları, el, kol, gövde, bacak ya da yüz hareketleriyle anlatırlardı. Bu sözsüz tiyatroya pandomima denir.

  Bizde tiyatro olgusu; çok eskilere dayanan orta oyunu ile onun gölge oyunu biçiminden başlar. Gölge oyunu arkadan ışıklandırılan beyaz bir perde üzerine belli tipteki kuklaların hareket ettirilmesi ve konuşturulması ile yansıyan Karagöz oyunlarıdır.

  Bugün köylerimizde, çok eski geleneklerden kalma bir alışkanlıkla tiyatroya çok benzeyen eğlenceler düzenlenmektedir. Buna oyun çıkarma denir.

  Tiyatro oyunculuğu özel eğitimi gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğre*timi konservatuar denilen okulda yapılır.

  Tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro gösteri sanatı olarak tanımlanır. Belli başlı türleri şunlardır:

  Komedi : Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. Komedinin belli başlı türleri şunlardır :

  a) Vodvil, hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan, içinde şarkılar bulunan hafif güldürüdür.

  b) Fars, olayların aşırı abartıldığı, taklitlerin sık sık tekrar edildiği bir komedi türüdür.

  Trajedi : Konusunu tarih, ya da efsanelerden alan acıklı sahne yapıtı*dır. .

  Dram : Yaşamımızda var olan umudu, sevinci, acıyı, bir arada sunan tiyatro oyunudur. Dram şiir ve düz yazı ile yazılabilir.

  Tiyatrolar; devlet tiyatroları, halk tiyatroları, bulvar tiyatroları, açık hava tiyatroları ve şehir tiyatroları gibi isimlerle anılır.

  Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Yaşamı sergiler. Yaşama sevincini yaratır. Geçmişi, günümüzü, geleceği anlamamıza yardımcı olur. Tiyatro; Sorunlarımıza ışık tutar. Tiyatro, insanlar arasında halkın içinden doğmuş bir sanattır. Tiyatro hep iyiden, güzelden hoştan yana olmuştur.

  Tiyatro insanları eğitir. Eğitirken düşündürür. Tiyatro insanlara bera*ber gülmek, beraber ağlamak, beraber düşünmek gibi insanca duygular aşılar.

  TİYATRO
  Tiyatro gününde yazarlarımızdan Haldun

  Taner’in yayınladığı ulusal bildiri.

  Her gece saat dokuz’da dünyanın dört bir bucağında binlerce perde açılıyor.

  Her gece saat dokuz’da milyonlarca insan ışıklandırılmış bir sahneden kendi dünyasının, kendi sorunlarının yoğunlaştırılmış bir kesitini ilgi ile izli*yor. Oyalanıyor; eğleniyor, heyecanlanıyor, düşünüyor, bilinçleniyor. Her günkü sürgit yaşamının akışı içinde tam fark edemediği, ya da edip de unuttuğu bazı ana sorunları yeni bir gözlükle görmeye başlıyor.

  Tiyatrolar insanlara «Koşun, bana gelin, size ilginç bir şeyler göstere*ceğim» derler. «Gelin, beni izleyin memnun kalacaksınız» derler.

  Bu alışkanlık yüzyıllardır sürüp gidiyor.

  Çünkü; tiyatroda etli canlı oyunculardan, etli canlı seyircilere ve sonra yine o etli canlı seyircilerden etli canlı oyunculara geçen karşılıklı bir elekt*rik alışverişi vardır ki, bu aynı çatı altında aynı anda birbirini tamamlama ve karşılıklı etkileme olayı tiyatroya benzersiz bir toplumsal yaşantı niteliği kazandırır.

  İnsanoğlu doğa karşısındaki korkularından başlayarak yüzyıllar boyunca acılarını, sevinçlerini, ihtiraslarını, düşüncelerini, düşlerini, özlem*lerini, taşlamalarını, dünya görüşlerini, savaşımlarını, her şeyini somutlaştırıp dile getirmiştir.

  Tiyatronun bunca yüzyıllardır varoluşu boşuna değildir, tiyatro, insan mayasının kopmaz bir öğesi, insandan ayrı düşünülemez bir gereksinmesidir. Doğada işlevini bitiren her şeyin varlığını sürdürebildiği görülmemiştir. Tiyatro sürüyorsa, sürecekse her devirde bir işlevi olduğundandır.

  «Tiyatro, iki kalas bir hevestir» sözü boşuna söylenmemiş… Tiyatronun mitolojik piri sayılan Dionisos’tan gelme bir coşkusu vardır. Bu coşku olmadan tiyatro çekici olamaz.

  Her gece saat dokuz’da dünyanın dört bucağında tiyatrocular ne oynar*larsa oynasınlar sahneden salona bu coşkuyu, bu gençliği, bu gücü, bu sağlıklı havayı estirirler.

  Her gece saat dokuz’da on binlerce perde dünya durdukça açılsın, dursun.

  Tiyatro olmasa, insanoğlu çok eksik, çok güdük kalırdı.

  Haldun TANER
  SAHNELER

  Umutlarla sevgiler

  Hayal ile gerçekler

  Dramlar komediler

  izlenir sahnelerde  Sahnede oyuncular

  Alıp bizi götürür

  Güldürür düşündürür

  Düşündürür güldürür.  Orda bir başka yaşam

  Yaşanır çoğu akşam

  Başarılı bölümler

  Alkışlanır her akşam.  Dünyanın her yerinde

  On binlerce sahnede

  Sorunlar mutluluklar

  izlenir sahnelerde.
  GÜZEL SÖZLER

  Tiyatro, adamı insan eden sanattır.

  Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez.

  Tiyatrosuz bir toplum yeni doğmuş bir çocuk sayılır.
  yesile Bunu Beğendi!

 • #2
  Rabia PEKKAN (rpekkan) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Yer
  Antalya
  Mesajlar
  15,760
  @Rabia PEKKAN (rpekkan)


  Çok teşekkürler

 • #3
  gulcinnnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Mayıs.2009
  Yer
  İSTANBUL BOSTANCI artık izmir :(
  Mesajlar
  8,706
  @gulcinnnnn


  rica ederim

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. 8 Mart dünya kadınlar günü faaliyetimiz :) - Kalıplı
   By Cemile ÖZTÜRK in forum Kadınlar Günü Etkinlikleri
   Cevaplar: 7
   Son Mesaj: 11.Mart.2011, 01:35
  2. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.
   By DarkMagic in forum GÜNCEL HABERLER
   Cevaplar: 16
   Son Mesaj: 09.Mart.2011, 09:42
  3. 8 mart dünya kadınlar günü indirimi
   By slnozydn in forum CİLT BAKIM-MAKYAJ
   Cevaplar: 7
   Son Mesaj: 06.Mart.2011, 22:00
  4. 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...
   By Gülşah MUTLU in forum SERBEST KÜRSÜ
   Cevaplar: 9
   Son Mesaj: 08.Mart.2010, 17:13
  5. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
   By Meltem YANIKOĞLU in forum SERBEST KÜRSÜ
   Cevaplar: 5
   Son Mesaj: 08.Mart.2009, 16:32

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş