İkinci çocuklar daha isyankar


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

İkinci çocuklar daha isyankar

 • #1
  HALE GAMZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Yer
  İzmir-İstanbul-İspanya-İtalya ( i lerden gidiyorum,hayırdır... :)
  Mesajlar
  31,583
  @HALE GAMZE


  İkinci çocuklar daha isyankar

  İkinci çocukların daha isyankar bir tabiata sahip oldukları bildirildi.

  Child Development dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, genelde ilk doğan çocuk daha uyumlu ve boyun eğen bir mizaca, ikinci çocuk daha bağımsız bir kişiliğe sahip oluyor.

  Yeni araştırmanın, "kuşaklar boyunca ebeveynlerin bu yoldaki gözlemlerine" ve doğum sırasının, "çocuğun kişiliğinin oluşumunda önemli bir rolünün bulunduğu düşüncesine" yeni kanıtlar sağladığı belirtildi.

  Pennsylvania Devlet Üniversitesi, Hawaii Üniversitesi ve Purdue Üniversitesindeki araştırmacılar, ABD'de 7-19 yaş arası 364 çocuk ve genç ile bunların aileleri arasında yaptıkları araştırmada; çocuk ve ebeveynleriyle görüştüler, çocuklardan okul dışındaki faaliyetleriyle ilgili günlük tutmalarını istediler ve testosteron hormonu testi yaptılar.

  Araştırma sonucunda, ikinci çocukların ergenlik dönemlerinde daha maceracı ve bağımsız oldukları, ilk doğanlarda ise bu yönde bir değişim görülmediği, bu çocukların daha muhafazakar oldukları belirlendi.

  DEVRİMCİLER İKİNCİ ÇOCUKLAR ARASINDAN ÇIKIYOR

  Doğum sırasının kişilik üzerindeki etkisi konusundaki ilk ciddi araştırma, 19. yüzyılda, psikiyatrist Alfred Adler tarafından yapılmıştı. Adler, ikincinin gelmesiyle birinci çocuğun "tahtından indirildiğini" öne sürmüştü.

  Daha önce yapılan başka bazı araştırmalar da muhafazakar siyasi liderlerin ilk doğanlar, isyancı ve devrimcilerin ise ikinci çocuklar arasından çıkma ihtimallerinin daha fazla olduğunu iddia etmişti.

  KIZLARLA VAKİT GEÇİRMEK FAYDALI

  Araştırmada ayrıca, kız ve erkek çocukların hayata aynı kişilik özellikleriyle başlamalarına rağmen, erkek çocukların ergenlik yaşlarına geldiklerinde daha soğuk ve daha az hassas hale geldikleri kaydedildi.

  Kız ve erkek çocukların kişiliklerindeki değişimin, nasıl vakit geçirdikleriyle de ilintili olduğunun belirlendiği araştırmada, gerek kız, gerekse erkek çocukların kızlarla vakit geçirmelerinin, erkeklerle vakit geçirmelerine oranla daha fazla yarar sağladığının görüldüğü belirtildi. Buna göre, kızlarla arkadaşlık eden erkek ve kız çocukları daha bağımsız ve maceracı bir kişilik geliştiriyor.

  Kızlarla daha fazla vakit geçiren kız çocukları daha feminen, erkeklerle daha fazla vakit geçiren erkek çocuklar ise daha erkeksi özellikler geliştiriyor.

  Pasific Luhheran Üniversitesi ile Michigan Üniversitesinin 5-18 yaş arasındaki 450 çocukla yaptığı bir başka araştırmada, küçük kızların erkekleri "farklı bir tür" olarak gördüklerini, erkek çocukların da kızları "kedinin köpekten farklı olduğu kadar" kendilerine yabancı saydıkları saptadı.

  Bunun, çocukların karşı cinsle oynama isteksizliğine açıklama getirebileceği belirtiliyor.

  AA.
  81gamze81  Önce Okul Öncesi Ekibi sizlerin de desteğiyle 10 yıldır okul öncesi eğitime destek vermektedir.
  10. yaşımız kutlu olsun!!!


 • #2
  Arz
  Arz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Mart.2009
  Yer
  harikalar diyarı...
  Mesajlar
  7,853
  @Arz


  Bilgilendirme için teşekkürler,ablacım,evet ben buna bir örnek sayılabilirim,
  2.çocuğum ve tek kızım ailede,bağımsız,maceracı kişiliğe sahip olduğum doğrudurama çok isyankar değilimdir,ondan bir tutam varama asla boyun eğen biri de olmadım.
  En güzel şeylerden biri unutmak . Unuttum gitti lafı vardır. Unutulan şey gider hakikaten. Solar, üzerine su serpilmemiş sebzeler gibi porsur. Çocuk gibi kalırsın. Bugünü bilirsin. Bazı şeyleri hatırlayamıyorum, en azından duygusunu. Temize çekmişim defterleri. Temizim. Herkes unutsa, hep yeniden başlansa. Çünkü her şey değişiyor zaten. Unutmamak demode oluyor bir şekilde . . .

 • #3
  bluecars2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  23.Nisan.2009
  Yer
  ELAZIĞ/MERKEZ
  Mesajlar
  1,532
  @bluecars2


  NEDEN BİLMİYORUM AMA BENİM GÖZLEMLEDİĞİM KADARIYLA BÜYÜKLER ÇOK EZİLDİĞİ İÇİN YANİ İLK ÇOCUKLAR BÜTÜN BENLİKLERİ BASTIRILIYOR VE İSYANEDECEK CESARETLERİ OLMUYOR ( MALESEF BEN İLK ÇOCUK KATEGORİSİNDEYİM ) İKİNİC ÇOCUK İLK ÇOCUKTAN YANİ BÜYÜĞÜNDEN BİŞEYLERİ GÖRÜYOR VE ONA BENZEMEMEK İÇİN DAHA SOSYAL GİRŞİMCİ BİR DURUMA GELİYOR.AİLENİN BÜTÜN CAHİL DÖNEMİ İLK ÇOCUĞA RASTLIYOR İKİNCİ ÇOCUKTA DAHA TECRUBELİ OLDUKLARI İÇİN İKİNCİ ÇOCUĞA DAHA ÇOK SÖZ HAKKI VERLİYOR VE İKİNCİ ÇOCUĞUN CEARETİNİ KAMÇILIYOR AİLELER.ENKÜÇÜK ÇOCUK İÇİNSE HİÇ YORUMA GEREKYOK AİLENİN SON FERDİ OLMANIN SALTANATINI YAŞIYORLAR.YAZIK İLK ÇOCUKLARA BEN ÇOK EZİLDİĞİM İÇİN HEP İKİZ ÇOCUĞUM OLSUN İSTİYORUM ÇÜNKÜ İKİZ OLUNCA AİLE AYRIM YAPAMAZ ARADA FARKYOK .HERŞEYİN HAYIRLISI AMA ANNE BABALAR HER NEKADAR AYRIM YAPMIYORUZ DESELER HERŞEYİ MADDİ ŞEYLER SAĞLAMAKLA HALLETTİKLERİNİ DÜŞÜNSELERDE ÇOCUKLAR ARASINDA ÇOK BÜYÜK AYRIMLAR YAPIYORLAR

 • #4
  HALE GAMZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Yer
  İzmir-İstanbul-İspanya-İtalya ( i lerden gidiyorum,hayırdır... :)
  Mesajlar
  31,583
  @HALE GAMZE


  rica ederim arkadaşlar..
  81gamze81  Önce Okul Öncesi Ekibi sizlerin de desteğiyle 10 yıldır okul öncesi eğitime destek vermektedir.
  10. yaşımız kutlu olsun!!!


 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Anne sütü ile beslenen çocuklar daha zeki olur
   By HALE GAMZE in forum SAĞLIK
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 20.Şubat.2011, 16:43
  2. İlk çocuklar daha başarılı
   By HALE GAMZE in forum GÜNCEL HABERLER
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 11.Aralık.2009, 01:20
  3. Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 15.Kasım.2009, 13:45
  4. Aşırı kilolu çocuklar depresyona daha çok giriyor
   By Rabia PEKKAN (rpekkan) in forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 09.Temmuz.2009, 22:29

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş