Çocukların Yaşadıkları Çevreyle Olan İlişkileri


Çocuğun gelişiminde yaşadığı çevre çok önemli bir role sahip. Çocuklar yaşadıkları çevrede ne kadar çok şey görür ve deneyimleyebilirlerse o kadar çok şey öğrenirler. Elbette ki çocuğunuza sunacağınız çevrenin mümkün olduğunca çok unsurlu olmasını ve bu unsurların çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkilemesini sağlamak sizlerin elinde.

Uzmanlar 0-6 yaş periyodundaki çocuklar için “yaşadığı ortam onların okuludur” tanımlamasını yapıyorlar. Çünkü bu yaşlardaki çocuklar okuyup yazamadıkları için sadece çevrelerinde olan şeyleri öğrenebilir, anlayabilir ve deneyimleyebilir. Bu nedenle ilk altı yıl çocukların çevresiyle olan ilişkilerini maksimum seviyede tutmak ve bu ilişkinin olumlu yönde olmasını takip etmek ailenin en önemli sorumluluklarından biridir.

Neler Yapabilirsiniz?

?Çocuğunuza oyun oynayabilmesi için bir mekan hazırlayın, bu mekanın kendi odasında olmasına özen gösterin.

? Çocuğunuzun farklı gelişim özelliklerine (dil gelişimi, zeka gelişimi...) göre oyuncaklar almaya çalışın.

? Çocuğunuzun öğrenme tarzına uygun materyaller edinmeye çalışın, örneğin çocuğunuz duyarak öğrenmeye yatkınsa ona eğitici kasetler alın, görerek öğrenmeye yatkınsa resimli kitaplar edinin.

?Çocuğunuz oyun oynarken ona eşlik etmekten çekinmeyin, oyun esnasında ona çeşitli sorular sorarak oyunu ve olayları daha iyi anlamasını sağlayın.

? Çocuğunuzun odasında oyuncakları ve malzemelerini koyabilmesi için gerekli depo yerleri, dolaplar ve raflar oluşturmaya çalışın.

? Hazırladığınız bu saklama yerlerine çeşitli işaretler ve şekiller yapıştırarak malzemelerin ve oyuncakların yerlerini belirlemeye çalışın. Böyle yaptığınızda çocuğunuz oyuncaklarını toplamak konusunda zorlanmayacak ve sorumluluğunu kolayca yerine getirecektir.

? Çocuğunuza farklı materyallerden yapılmış oyuncaklar ve malzemeler almaya çalışın. (Kumaş, hamur, toprak...) Böylece çocuğunuz farklı materyalleri deneme ve öğrenme imkanına sahip olacaktır.

? Çocuğunuzun güvenliğine uygun materyal seçimi yapın. İçeriğinde çocuğunuzun sağlığını etkileyecek herhangi bir maddenin kullanılmadığına dikkat edin. Bugün bir çok ülkede kabul gören “CE” amblemli çocuk oyuncaklarını almaya özen gösterin. Çünkü bu amblem çocuğunuzun sağlığını etkileyen hiçbir maddenin o oyuncağın yapımında kullanılmadığını gösterir.

? Çocuğunuzun odasında gerekli düzenlemeyi yaparken yerleşimin çocuğunuz için herhangi bir tehlike unsuru içermediğine dikkat edin. Çok yüksek dolaplar ve raflar kullanmaktan kaçının. Yüksek dolaplar ve raflar çocuğunuz için hem kullanışsız hem de tehlikeli olabilir.

Çevrenin çocuğun davranışlarına etkisi:

Çocuklar zengin imkanlara sahip bir çevrede çok daha fazla unsuru tanıyabilecekleri için gelişimleri de diğer çocuklara oranla daha iyi olacaktır. Zengin çevre pahalı oyuncaklar ya da malzemelerden oluşmuş çevre anlamına gelmez, zengin çevre çocuğa deneyimlemesi için bir çok olanak sunan çevredir. Maddi imkanlarınızın iyi olmaması , burada kastedilen çevreyi oluşturmanıza engel değildir. Çocuğunuza evinizde var olan farklı nesneleri tanıtarak ve bu nesneleri denemesini sağlayarak da çocuğunuz için gerekli olan “zengin çevreyi” oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuz farklı unsurların bulunduğu bu çevrede yaratıcılığını geliştirmek, farklı maddelerin kullanımı öğrenmek , gerekli neden-sonuç ilişkilerini kurmak ve problem çözebilmek gibi gelişimini olumlu yöne etkileyecek bir çok aktiviteyi gerçekleştirir. Ancak çeşitli unsurların bulunmadığı bir çevrede çocuklar istedikleri gibi oynayamayacak ve gelişimlerini tamamlayamayacaklardır. Bunun sonucunda da farklı şeylere yöneleceklerdir, örneğin televizyonlar ve bilgisayarlar gibi. Bu olumsuz sonuçları engellemek sizlerin elinde, yapmanız gereken tek şey ise en iyisi için imkanlarınızı zorlamak...
alıntı