çoookkk acill vize ödevii


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

çoookkk acill vize ödevii

Like Tree1Likes
 • 1 Post By BURCU-BAŞKAL

Konu: çoookkk acill vize ödevii

 • #1
  semihakkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Kasım.2011
  Mesajlar
  4
  @semihakkaya  çoookkk acill vize ödevii

  Arkadaşlar altı şapkalı düşünme tekniği ile ilgili uygulama örnekleri lazım .. yardımlarınızı bekliyorum....

 • #2
  Meltem YANIKOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.Mart.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  16,374
  @Meltem YANIKOĞLU  Sanal Tartışma Senaryosu;  Alıntıdır.

 • #3
  BURCU-BAŞKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Haziran.2009
  Nereden
  İZMRRR
  Mesajlar
  6,266
  @BURCU-BAŞKAL  Altı Şapkalı Düşünme Tekniği

  İnanılmaz bir hızla değişen dünyamızda yeniliklere ve yeni teknolojilere ayak uydurmak, bireyler için toplum içerisinde iyi bir yer edinebilmek ve iş yaşamında başarılı olmak, kurumlar için ise, küresel rekabet ortamında yok olup gitmemek açısından son derece büyük önem taşıyor. “Bilgi Çağı” olarak da adlandırılan günümüzde yeni teknolojileri kullanabilmek bilgi birikimini gerektiriyor. Ne var ki, bir fark yaratabilmenin, “kazanan” bireyler ve kurumlar olabilmenin yolu da bilgiyi nasıl kullanacağımızdan geçiyor.

  İşte bugünkü konumuzda bunu nasıl başaracağımız konusunda ufkunuzu genişletmeye çalışacağım. Bu konuda dünyanın en yaratıcı düşünürü olarak kabul edilen ve altı şapkalı düşünme tekniği ile tanınan Edward de Bono ; Bilginin tek başına, bir düşünme süreciyle desteklenmediği zaman herhangi bir değeri olmayacağını belirtmiş, zekâ katsayısı yüksek insanların aynı zamanda iyi birer düşünür oldukları yönündeki savın geçerli olmadığına dikkati çekmiştir. Günümüzde insanların çeşitli yetkinliklere sahip olduğunu, bilgiye rahatlıkla erişebildiğini, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanabildiğini söyleyen dünyaca ünlü düşünür sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadığımız teknoloji çağında bilgiye erişmek artık zor değil. Ama önemli olan; elimizdeki bilgileri nasıl topladığımız ve üstün bir değer yaratabilmek adına bu bilgileri nasıl kullandığımızdır. Bugünün dünyasında en temel varlıklar; nakit, yetkinlikler ve yaratıcılıktır. Altı Şapkalı Düşünme Tekniği sayesinde, bu varlıkları fark yaratabilmek için kullanabiliriz.“

  Hadi gelin, bu dersten sonraki tüm toplantılarımızda altı değişik şapka takarak daha iyi bir diyalog kuralım aramızda. Hangi renk şapkayı takıyorsak onun ruhuna uygun konuşalım. Böylece kendimizi daha açık anlatırız şimdi kendi kendinize “ Ne demek altı renkli şapka takmak ? ” diye soruyor musunuz ?

  Edward de Bono’nun Altı Şapkalı Düşünme Tekniği’nin temelinde, düşüncelerimizi altı farklı bakışı simgeleyen farklı renklerdeki şapkaları takarak ortaya koymak ve yaratıcılığımızı geliştirmek yatıyor. Bono bu şapkaları ve işlevleri şöyle özetliyor:

  Beyaz Şapka

  Beyaz tarafsız ve objektifdir.Bu şapka objektif olgular ve rakamlarla ilgilidir. Erişebildiğimiz bilgileri değerlendirmeyi, gereksinim duyduğumuz bilgileri ortaya koymayı ve konuyla ilgili sorularımızı yöneltmeyi bu bakış açısı sayesinde gerçekleştirebiliriz.

  Beyaz şapkayı giyince şunlara benzer sorular sorarız :

  Elimizde ne gibi bilgiler var?
  Daha hangi bilgiler gerekiyor?
  Eksik bilgiler nelerdir?
  Gerekli bilgileri nasıl elde ederiz?
  Ne tür sorular sormalıyız?
  Beyaz şapka, dikkatimizi elde olan bilgiler ve eksik bilgiler üzerinde toplamak için kullanılır.Beyaz şapkaca düşünmesinin amacı pratik olmaktır.Bu yüzden her türlü bilgiyi ortaya koymalıyız.Önemli olan bilgilerin kesinlik derecesini doğru bir biçimde belirtmektir.

  Kırmızı Şapka

  Kırmızı öfke tutku ve duyguyu çağrıştırır. Duygusal bir bakış açısı verir. Kırmızı, ateşi ve sıcaklığı çağrıştırır. Bir şeyden niçin hoşlandığınızı ya da hoşlanmadığınızı bilemeyebilirsiniz. Oysa kırmızı şapkayı kullandığınızda, hiçbir açıklama yapmaksızın duygularınızı ve sezgilerinizi söyleme fırsatını elde edersiniz. Doğal olarak sizin de duygularınız var ve kırmızı şapka tüm duygularınızı açıklamanıza olanak verir.

  Genel olarak zihnimizin arka planında korku, öfke,nefret,şüphe,kıskançlık ya da sevgi gibi güçlü duygular yer alabilir .Bu duygusal arka plan algılama biçimimizi sınırlar ve yönlendirir. Kırmızı şapka düşünmesinin amacı,bu arka planı görünür kılmak ve sonradan ortaya çıkan etkisinin gözlemlemesini sağlamaktır.

  Kırmızı şapka takmak düşünüre ”Konu hakkında duygularım bunlardır”deme olanağı sağlar. Duyguları düşünmenin önemli bir parçası olarak meşrulaştırır. Duyguları görünür kılar,böylece duygular düşünme haritasının veya harita üzerinde rotayı çizen değer sisteminin de bir parçası olurlar.

  Siyah Şapka

  Siyah karamsar ve olumsuzdur,kötümserdir.Bir şeyin niçin yapılmayacağını görür. Bir bakıma, şapkaların en yararlı olanıdır. En sık kullanılan şapka, kesinlikle siyah şapkadır. Siyah renk bize yargıcın cüppesini anımsatır. Siyah şapka tehlikelere dikkat çeker. Bu şapka zararlı şeyler yapmamıza engel olur. Riskleri ve bir şeyin neden işe yaramayabileceğini gösterir. Siyah şapka olmazsa, başımız sürekli derde girer. Bununla birlikte, siyah şapkanın gereğinden fazla kullanılması da tehlikeli olabilir.

  Bu şapka eleştirme şapkasıdır.Ancak bir tartışmada taraf tutmak anlamına gelmediğini özellikle belirtmek isterim.Herhangi bir taraf tutma ve herhangi bir tartışma söz konusu değildir.Olumsuz durumların ortaya çıkmaması için yapılan objektif bir girişimdir.Düşünme ve yöntemindeki hatalara işaret edebilir.

  Sarı Şapka

  Sarı güneş gibi aydınlık ve olumludur.İyimser umutlu ve olumlu düşünme ile ilgilidir. Sarı şapkayı önümüze koyup düşünmekle, yapılan bir önerinin değerini ve yararını saptamak için hemen çaba göstermeye başlamış oluruz.

  “Bunun iyi yönü ne?” deriz.

  Ortaya atılan görüşü beğenmesek bile sarı şapka bizden, bu önerinin iyi yönlerini de bulmamızı ister.

  Bunun ne gibi yararları var?
  Bundan kim yararlanacak?
  Bu yararlar nasıl ortaya çıkabilir?
  Değişik değerler nelerdir?”
  Sarı şapka düşünmesi değerli ve yararlı olan şeyleri arar ve araştırır.Daha sonra bu değerli ve yararlı şeyler için mantıklı destekler sağlamaya çalışır. Sağlam temellere dayanan bir iyimserliği ortaya koymaya çalışır. Bu düşünme, yapıcı ve üreticidir. Somut teklifler ve öneriler çıkar.

  Yeşil Şapka

  Yeşil bereket ve verimli büyüme demektir.Yaratıcılık ve yeni fikirlerle ilgilidir. Yeşil renk, büyümenin, enerjinin ve yaşamın simgesi olan bitkileri çağrıştırır. Yeşil şapka enerji şapkasıdır. Yeşil şapkayla düşündüğünüz zaman, öneriler ileri sürer, yeni görüş ve seçenekler ortaya koyabilirsiniz. Yine bu şapkayla, ortaya atılan bir görüşe ilişkin değişiklikler önerebilirsiniz.

  Yeşil şapka size çeşitli olabilirlikler yakalama fırsatı verir. Yeşil şapkayı kullanan herkes yaratıcı olmaya çaba gösterir. Yeşil şapka takmak insanları otomatik olarak daha yaratıcı hale getirmez. Ancak bu şapka düşünürlere daha yaratıcı olmaları için gerekli zamanı ve dikkati sağlayabilir.

  Yaratıcı duraksamayla düşünür. Bir an için duraksayarak bulunduğu noktada alternatif fikirlerin olup olmayacağını araştırır. Düşünür bu fikirden ileri doğru hareket ederek yeni bir fikre ulaşır. Kışkırtma yeşil şapka düşünmesinin önemli bir unsurudur. Kışkırtma olağan düşünme kalıplarının dışına çıkmamız için kullanılır.

  Mavi Şapka

  Mavi serinkanlılığı temsil eder ve her şeyin üstündeki göğün rengidir. Düşünme sürecinin düzenlenmesi ve kontrolü ile uğraşır. Mavi şapka doğrudan doğruya düşünce sürecinin kendisine bakmak içindir :

  Bundan sonra ne yapmalıyız?
  Şu ana değin neler başardık?”
  Mavi şapkayı ne düşüneceğimizi açıklamak ve bu düşüncenin sonunda neyi elde etmek istediğimize karar vermek için tartışmaya başlarken kullanırız.

  Mavi şapka, kullanacağımız şapkaları sıraya koymak ve sonuçta elde ettiklerimizi özetlemekte de kullanılabilir.

  Mavi şapka düşünme sürecini gözler ve oyunun kurallarına dikkat edilmesini sağlar. Tartışmayı durdurur ve disiplini sağlar.

  Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin Avantajları :

  1.Bir konu üzerinde daldan dala atlanarak belirtilen görüşler bir sisteme konulmuş olur.
  2.Zaman kaybı önlenir.
  3.Bir karara varma ve sonuçların ortaya çıkması kolaylaşır.
  Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin Amaçları :

  Altı şapkalı düşünme kavramının iki ana amacı vardır.

  1.Düşünürün her seferinde sadece bir şeyle uğraşmasını sağlayarak düşünme faaliyetini
  sadeleştirmektir.Altı şapkalı düşünme tekniği ile düşünür duyguların, mantığın, bilginin ,umut ve yaratıcılığın hepsine aynı anda dikkat etmek yerine onlarla ayrı ayrı ilgilenebilme olanağı sağlar.

  1.Gerekli düşünme biçimlerine istenildiği anda geçiş yapmayı sağlamaktır. Düşünme
  şapkalarının bir tür kısaltılmış talimatlar olduğu söylenebilir. Altı şapka kavramından en fazla yararın sağlanabilmesi için herkesin oyunun kuralları hakkında bilgi sahibi olması gerektiği açıkça ortadadır. Altı şapkalı kavram, ancak insanlar arasında bir tür ortak dil haline geldiğinde verimli olacaktır.

  Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin Bize Getirdiği Yenilikler :

  Düşünen takımların, düşünce sistemlerini altı değişik renkteki şapka altında toplayarak, takım düşünmesini daha olumlu bir şekilde oluşturulması ve yönlendirilmesi.

  Sonuç Olarak ;

  Düşünmenin en büyük düşmanı karmaşıklıktır, zira karmaşıklık karışıklığa yol açar. Berrak ve sade olduğunda düşünme daha zevkli ve daha etkili bir hale gelir.

  Alıntıdır.
  umut dalları likes this.

 • #4
  semihakkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Kasım.2011
  Mesajlar
  4
  @semihakkaya  Teşekkürler paylaşım için .. Altı şapkanın ve düşünce tekniklerini biliyorum da bunu okul öncesinde etkinliklere nasıl uygulayabiliriz bu konuda yardımcı olabilirmisiniz acaba ??

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. abajurumuz çoookkk güzel oldu. :)
   Konu Sahibi mürşide Forum Enerji Tasarrufu Etkinlikleri
   Cevap: 6
   Son Mesaj : 11.Ocak.2016, 08:05
  2. güz dönemi vize
   Konu Sahibi merve04 Forum AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 07.Aralık.2011, 13:54
  3. kırklareli vize evrencik i.ö.o :)
   Konu Sahibi mediha_ Forum HANGİ OKULDA GÖREVLİSİNİZ
   Cevap: 6
   Son Mesaj : 10.Mart.2010, 12:40
  4. NİNTENDO Wİİ, ÇOOOKKK EĞLENCELİİİİİ
   Konu Sahibi Meltem YANIKOĞLU Forum SERBEST KÜRSÜ
   Cevap: 21
   Son Mesaj : 27.Aralık.2009, 22:02
  5. Arnavutluk ile vize kaldırıldı
   Konu Sahibi HALE GAMZE Forum GÜNCEL HABERLER
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 21.Kasım.2009, 23:29

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş