Hasadın sürdüğü narenciyede yaşanan ürün bolluğu ve önceki yıllara göre değişmeyen fiyatların iyi değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı...


ADANA - Adana’nın merkez Seyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, 7 milyon civarında narenciye ağacı bulunan Adana’da hasadın sürdüğünü, özellikle portakal, mandalina ve greyfurtta ürün bolluğu yaşandığını söyledi. Yörede ağaç sayısının her yıl arttığını, bu yıl 800 bin ton civarında rekolte beklediklerine dikkati çeken Girmen, “ağaç sayısı ve üretimin artmasına karşın, ürün fiyatları son birkaç yıldır hiç değişmedi” dedi.

Girmen, portakal ve mandalinanın kilosunun bahçede 30-35 YKr, greyfurtun ise çeşidine göre 25-75 YKr arasında alıcı bulduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
“Son yıllarda narenciye üreticisini korumak için düzenlenen kampanyalardan olumlu sonuç alınıyor. Hasadın yoğunlaştığı bugünlerde tüketicilerin kış hastalıklarına karşı kalkan görevi üstlenen narenciyede düşük fiyatları iyi değerlendirmesi gerekir. Tüketici bu şekilde hem hastalıklara karşı önlemini alırken, hem de çoğu yıl ürününü dalında bırakan çiftçiye destek sağlamış olur.”

Girmen, narenciye tüketiminin artırılmasında büyükşehir belediyelerinden de destek beklediklerini ifade ederek, belediyeler tarafından oluşturulacak stantlarda tüketiciye ucuz narenciye suyu satılabileceğini kaydetti.

“PAZAR FİYATLARI ÜRETİCİYE YARAMIYOR”
Narenciyenin tarladaki düşük fiyatına rağmen, özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde fiyatının 2-3 kat arttığını belirten Girmen, bunda en büyük etkinin ise nakliye firmalarına yapılan denetimler olduğunu söyledi.

Özellikle bazı noktalarda yapılan denetimlere anlam veremediklerini ifade eden Girmen, “Adana’dan çıkan bir narenciye kamyonu İstanbul haline girene kadar 4-5 yerdeki belediyelerce adeta kıyıma uğruyor. Nakliye araçlarına kesilen anlamsız cezalar ürünün maliyetini de artırıyor. Bir de hal yasasındaki eksikliklikler, narenciyeyi tüketiciye pahalı ulaştırıyor” dedi.

“VÜCUDUN DİRENCİNİ ARTIRIN”
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan da, mevsimsel geçiş dönemi olan bugünlerde, vücut direncini artırıcı ürünlerin tüketimine önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Hastalıklardan korunmanın en kolay yolunun, hastalığa yakalanmadan önlemini almak olduğunu belirten Aydoğan, özellikle C vitamini açısından zengin narenciye ürünlerinin bolca tüketilebileceğini ifade etti.