Bazı yiyecek ve içeceklerin birarada tüketilmemesi gerekiyor: Pekmeze yoğurt veya süt eklemek, et yemeklerinin yanında ayran içmek gibi...

Yayına Giriş: 05.12.2009 18:09:04
Güncelleme: 06.12.2009 16:27:38

Sağlıklı bir hayat için doğru beslenme oldukça önemli, ancak,birlikte tüketilen yiyecek ve içeceklerin seçiminde doğru sanılanarak yapılan yanlışlar, besin değerini yok ediyor.

İşte doğru beslenme için bazı tavsiyeler:

Demirli gıdalar kalsiyumlu gıdalarla birlikte tüketilmemeli. Yani et yemekleriyle ayran içmek, ıspanağı yoğurtla tüketmek yanlış.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Beste Alimert Günday, ıspanağı yoğurtla karıştırarak yemenin demirin emilimini azalttığını söylüyor.
İki Öğün Arasında En Az 2 Saat Olmalı
Pekmez ve yoğurt, süt ile yumurta birlikte tükeltilmemeli, mümkünse öğün açarak yenilmeli. İki öğün arasında da 2 saat olmasına özen göstermek gerekiyor, çünkü bir yemek ancak 2 saatte sindirilebiliyor.
Balı sıcak su ve sütle tüketmek bir başka yanlış. Bu durumda, baldaki protein, mineral ve enzimler kayboluyor.
C vitamini içeren gıdalar da mümkünse her öğünde bulunmalı. Bunu da sabah kahvaltısında söğüş olarak, öğle ve akşam yemeklerinde de sebze yemeği ya da salata olarak yapmak gerekiyor.
Zeytinyağı Ölçülü Tüketilmeli
Şifa kaynağı zeytinyağının ise ölçüsünü kaçırmamak gerekiyor. İdeal ölçü, bir kilo yemeğe 3 yemek kaşığı zeytinyağı kullanmak.
Vücut Direncini Artırmak İçin Reçete
Beslenme ve Diyet Uzmanı Günday'ın, soğuk kış günlerinde vücut direncini artırmak için bir de tavsiyesi var:
8 tatlı kaşığı yoğurt, 6 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, 3 tatlı kaşığı ezilmiş ceviz ve 1 tatlı kaşığı bal.

trt.net.tr