Yapraklı sebzeler, yaşlılarda görülen Alzheimer riskini yüzde 50 azaltıyor.

Ispanak gibi 'folik asit' içeren yapraklı sebzelerin, yaşlılarda görülen 'Alzheimer' riskini yüzde 50 azalttığını belirtildi.

Prof. Dr. M. Hikmet Boyacıoğlu , son yıllarda yaşlıların korkulu rüyası haline gelen Alzheimer hastalığı ile ilgili olarak, başyazarlığını Kolombiya Üniversitesi Tıp Merkezi, New York ve ABD'den Jose Luchsinger'in yaptığı araştırma hakkında bilgi verdi.

Boyacıoğlu, 965 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yaşlılarda folik asit kullanımının, hastalığın gelişim riskini yarı yarıya düşürdüğünü vurguladı. Boyacıoğlu, 35 yaş ve üzerindekilerin, folik asit içeren ürünleri daha fazla tüketmesi gerektiğine işaret etti.

Ispanak gibi yapraklı sebzeler, karaciğer, kalp, böbrek, kavun, portakal suyu, enginar, pancar, brokoli, bamya ve kuru baklagillerin yüksek miktarda folik asit içerdiğinin altını çizen Boyacıoğlu, folik asitin vücuttaki tüm biyolojik olaylar, alyuvar oluşumu, amino asit metabolizması, hücre büyümesi ve yenilenmesi için zorunlu olan bir vitamin olduğunu kaydetti.