Değerli arkadaşlar

kuzenimin bir sorununa çözüm araştırırken bu siteyi buldum ve genel olarak konu başlıklarını inceledim. genel olarak "dikey geçiş yöntemi" ile Lisans Tamamlama üzerine odaklanılmış, fakat başlıkta verdiğim SINAVSIZ lisans tamamlama konusunda değinilmemiş.

Öncelikle şunu belirteyim ki bu başlık, resmi ya da özel okullarda KADROLU olarak çalışan ÖNLİSANS mezunlarını ilgilendirmektedir. Çalışmıyorsanız üzgünüm ki bu şansınız yok.

2 yıllık mezunu olup ta KADROLU nasıl olunur diye feryat edenler de çarptı gözüme, ama var arkadaşlar. Özellikle de özel okullarda 2 yıllık mezunu kadrolu çalışanlar var, kuzenim de çalıştığı için biliyorum. Resmi kurumlarda daha çok usta öğretici olarak bulunuyorlar.

MEB ile AÖF arasında imzalanan bir protokol ile geçen sene ( 2010 - 2011 ) 2 yıllık mezunu kadrolulara bu şans tanınmış ama yeterince duyulmadığı ve değerlendirilemediği için, bu sene de ( 2011 - 2012 ) benzer bir hak SON kez olmak üzere tanınmış.

https://ooegm.meb.gov.tr/haberler.asp?sayfa=2

bu verdiğim linke girdiğiniz zaman,

No:210 2+2 Lisans Tamamlama başlıklı habere tıkladığınızda;

https://ooegm.meb.gov.tr/Lisans_Tamamlama.pdf

dosyasını okuyacaksınız. burada da görüldüğü üzere böyle bir protokol var ve bu sene uygulanacak. hatta başvuruları başladı.

https://kayit.anadolu.edu.tr/default.aspx

bu sayfaya girdiğiniz zaman, normal "Lisans Tamamlama" başvuruları haricinde bir de hemen altında,

* Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Tamamlama
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kadrolu olarak görev yapan, Okulöncesi ile Çocuk Gelişimi Ön Lisans mezunu öğretmenler başvurabilirler. Ayrıntı için bağlantıyı tıklayınız.

yazısını göreceksiniz. başlığa tıklayınca da, protokol kapsamında bu hakkın verildiğini göreceksiniz.

başvuru tarihi geçmiş ( 24 Haziran 2011 Genel Müdürlüğe bildirme zamanıydı ) bunu ne yapalım biz şimdi diye düşünebilirsiniz ama son dakika umudu olarak 27 Ekim'e kadar ulaşabildiğiniz mercilere ulaşıp, bu haktan yararlanmak için var gücünüzle uğraşabilirsiniz.

ülkemizde insanların yaptığı işin gereklerini tam olarak yerine getirmemeleri ve sorumlu oldukları işe tam anlamıyla VAKIF olamamalarından kaynaklı sorunlar olabiliyor ve bu durumda da araya kaynayan maalesef bizler oluyoruz.