Okul Öncesinde Konjoktivit


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Okul Öncesinde Konjoktivit

Like Tree8Beğeni
 • 5 Post By Emel Hoca
 • 1 Post By Meryem DURMUŞ (ermer)
 • 1 Post By GÜL JİYAN
 • 1 Post By umut dalları

Konu: Okul Öncesinde Konjoktivit

 • #1
  Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Mart.2009
  Yer
  Eskişehir
  Mesajlar
  13,302
  @Emel Hoca


  Okul Öncesinde Konjoktivit

  ÇAPAKLANMA VE KONJONKTİVİTLER

  SON YILLARDA BÜYÜKLERDE VE ÇOCUKLARDA ÇOK SIKÇA GÖRÜLEN GÖZDE KANLANMA VE ÇAPAKLANMAYI LÜTFEN DİKKATE ALIP, VELİYİ UYARALIM.

  ZİRA BULAŞICI OLAN BU HASTALIK, HEM SİZİN SAĞLIĞINIZI, HEM DE DİĞER ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR.


  Konjonktivit, göz küresinin dış yüzeyi ve göz kapaklarının iç yüzeyini örten şeffaf zarın (konjonktivanın) iltihabıdır. Viral, bakteriyel veya alerjik olabilir. Konjonktivitin en önemli bulgusu gözlerde salgı artışı ve gözde kızarıklıktır. Salgılar su gibi berrak ve bol ise Viral veya alerjik; ince uzun ip gibi uzayan ve beyaz ise vernalis (bahar nezlesi) konjonktiviti; sarı yeşil, kirpikleri yapıştıran çapaklanma şeklindeyse bakteriyel konjoktiviti düşündürür.

  Bakteriyel konjonktivitler
  Belirtiler: Ani başlangıçlı, gözlerde yanma, batma, kızarma, kirpikleri yapıştıran çapaklanma yapar. Her iki gözün de alt kapağı aşağı çekildiğinde iltihaplı gözdeki kapağın iç kısmı daha kırmızı görünür.
  Tedavi: İlaç damlatılmadan önce tüm çapakların gözden uzaklaştırılması gerekir. Steril göz petlerini serum fizyolojik veya kaynamış su ile iyice ıslatıp çocuğun gözleri silinebilir. Mikroplar gözden ele, elden de yine öze bulaşabileceğinden çocuğunuzun kullandığı havluyu ayırmanız veya daha iyisi kâğıt havlu kullanmanız; çocuğun ev halkının ellerini daha sık yıkamalarını sağlamanız, kapı kolu, telefon ahizesi, oyuncaklar gibi sık ellenen yerlerin sık sık silinmesi aile bireylerini ve çocuğun diğer gözünü korumak için alınabilecek önlemlerdir.
  Dikkat: Çocuğunuz Konjonktivit olduğunda kesinlikle yuvaya veya okula göndermeyin ve okulunuzu salgın ihtimaline karşı uyarın çünkü çocuğunuz da mikrobu henüz taşıyıcı haldeki bir arkadaşından almış ve belirtiler çıkana dek diğer arkadaşlarına bulaştırmış olabilir.
  Tedavi: Doktorunuzun uygun bulduğu ir antibiyotikli göz damlası ile tedaviye başlayın. Damlaları düzenli kullanmaya rağmen 4–5 günde düzelme başlamıyorsa, gözde şiddetli batma yanma ve ağrı oluyorsa bir el feneri ile gözlerindeki parlaklığı kontrol edin. Eğer bir göz diğerine göre daha az parlak görülüyorsa keratit (korneada iltihap ve hasar!) başlamış olabilir. Acilen bir göz doktoruna gidin.

  Adenoviral Konjonktivitler:
  Viral konjonktivitler bakteriyel konjoktivitlerin aksine antibiyotiklerden yarar görmezler ve çok daha fazla bulaşıcıdırlar. Bazı adenoviral enfeksiyonlar üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra gelişse de bu şart değildir. %60 hastanın her iki gözünde de birden ani gelişen kızarıklık, sulanma, kapaklarda şişlik görülür. Çapaklanma hafif olup su gibi berrak sulanma ve batma ön plandadır. Kızarıklık bazen kanama gibi de olabilir. Kulak önünde ve çene altında elinize gelen, dokununca ağrılı lenf bezesi de bulursanız çocuğunuzda adenoviral konjonktivit bulunma olasılığı yüksektir. Bu hastalık sadece göz zarlarını değil, kornea dediğimiz gözün saydam tabakasını da etkilediğinden tanı için mutlaka göz doktorunun görmesi gereklidir.
  Tedavisinde bilinen bir ilaç yoktur. Soğuk pansumanlarla rahatlatma önerilir. Hastalık 3–4 haftaya kadar uzayabilir ve çok bulaşıcı olduğundan izolasyon ve korunmaya çok dikkat edilmelidir.

  Herpes Simpleks Konjonktiviti ve Keratiti:
  Herpes simpleks dudaklarda uçuk yapan virüsün adı olup bu virüs gözde sadece zarları tutan konjonktivit değil keratit de yapabilir.
  Herpes virusları, sinirlerde uykuya dalan ve zaman zaman (stres, ateşli hastalık, iyi beslenememe vs vücudu zayıflatıcı durumlarda) uyanıp tekrarlayıcı enfeksiyonlar yapan korneayı tutarak iz bırakıp görmeyi olumsuz etkileyen mikroplardır.
  Çocuğunuzun gözü etrafında cildinde de minik, öncesinde içi berrak sıvı dolu olup sonradan cerahatlenen minik kesecikler varsa, gözleri kızarık ise, gözde bulanık görme daha önce de oldu ise, çapaklanma ve çok sulanma şikâyetleri varsa göz doktorunuza mutlaka danışın. Çocuğunuzda yılda 1–2 kez hep aynı gözde, 1 hafta 10 gün süren bu tür enfeksiyonlar oluyorsa herpes simpleks konjonktivitinden şüphelenmek gerekir.

  Alerjik Konjonktivitler:
  En önemli belirtisi gözde geçici sulanma, kızarıklık ve kaşıntı olan bir göz hastalığıdır. Yaz aylarında çiçek tozları ve polenlere karşı ya da tüm sene boyunca ev tozu/ hayvan tüylerine karşı gelişebilir. Burun akıntısı, burunda kaşıntı ve hapşırık da eşlik edebilir.

  Alıntıdır.

 • #2
  Meryem DURMUŞ (ermer) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Mart.2009
  Yer
  BOLU-SAMSUN-ELAZIĞ ŞİMDİ DE ÜNYE :)))
  Mesajlar
  9,925
  @Meryem DURMUŞ (ermer)


  Emel öğretmenim bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Emel Hoca Bunu Beğendi!
  <CENTER>
  </CENTER>

 • #3
  GÜL JİYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Nisan.2011
  Yer
  bilinmeyenlerden
  Mesajlar
  12,304
  @GÜL JİYAN


  aydınlattığınız için teşekkür ederim öğretmenim
  Emel Hoca Bunu Beğendi!
  Ve ben alıp başımı gidince akşamları
  İçinde yorgun düştüğüm bahçemden dışarı,
  Biliyorum; her yol götürür beni o yöne
  Yaşanmamış hayatların tersanesine...

 • #4
  umut dalları - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.Şubat.2010
  Yer
  Ağrı / fransa
  Mesajlar
  6,706
  @umut dalları


  bilgilendirme için teşekkürler öğretmenim...
  Emel Hoca Bunu Beğendi!

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Okul Öncesinde Son Durum
   By Hüseyinl in forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 17.Mayıs.2013, 17:43
  2. Okul Öncesinde Disiplin!!
   By Junon in forum FİKİRLERİNİZ VE İSTEKLERİNİZ
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 21.Aralık.2012, 22:42
  3. okul öncesinde müze eğitimi
   By cecemou in forum ARTIK MATERYALLER VE KOLAJ ÇALIŞMALARI
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 06.Mayıs.2012, 18:02
  4. Okul öncesinde kavramlar listesi
   By betül456 in forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
   Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 03.Nisan.2011, 15:59
  5. okul öncesinde atletizm
   By cijem in forum ÖĞRETMEN ETKİLEŞİMİ
   Cevaplar: 3
   Son Mesaj: 18.Aralık.2009, 20:53

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş