KAVRAM OYUNLARI


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

KAVRAM OYUNLARI

Like Tree5Beğeni
 • 5 Post By serap93

Konu: KAVRAM OYUNLARI

 • #1
  serap93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Şubat.2010
  Yer
  izmir
  Mesajlar
  106
  @serap93  KAVRAM OYUNLARI

  Sabah Öğle Akşam


  Oyunun Adı : Sessiz Film
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal :

  Oynanışı
  Çocuklar yarım daire şeklinde halıya otururlar. Öğretmen bir çocuğu yanına çağırır.
  Ona günün belli bir bölümünde yapılan bir etkinliği söyler. Çocuklar hareketleriyle söylenen şeyi
  anlatmaya çalışırlar. Çocuk anlattığı şeyin ne zaman yapıldığını da anlatır. İlk bilen çocuk kazanır.
  Oyunun Adı : Ne yapalım?
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal :


  Oynanışı
  Çocuklar halıya yarım daire olarak otururlar. Öğretmen “sabah” dediğinde çocuklar dişlerini fırçalarlar. “Öğle” dediğinde oyun oynama hareketi yaparlar. “Akşam” dediğinde uyuma hareketi yaparlar. Öğretmen bunları hızlı hızlı söyler. Yanan çocuk oyundan çıkar.

  Büyük Orta Küçük

  Oyunun Adı : Tırtılı Oluştur
  Kişi Sayısı : İki Kişi
  Materyal : Büyük, orta ve küçük boylarda kesilmiş renkli daireler, kartondan yapılmış iki tırtıl başı, müzik  Oynanışı
  Öğretmen büyük, orta ve küçük boy renkli daireleri halının üzerine dağıtır. Halının bir ucuna bir tırtıl diğer ucuna diğer tırtıl kafasını koyar. Yanına iki çocuk çağırır. Çocuklardan birinden küçük dairelerden bir tırtıl yapmasını diğerinden orta boy dairelerden bir tırtıl yapmasını ister, Müziği açar ve süre başlar. Tırtılını söylenen boy daireyle daha önce oluşturan çocuk oyunu kazanır.
  Uzun Kısa

  Oyunun Adı : Karenin İçinde Otur
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Uzun ve kısa şeritler

  Oynanışı
  Öğretmen uzun ve kısa şeritleri hazırlayıp sınıfın her yerine dağıtır. Sınıf iki gruba ayrılır Bir grubun kısa şeritleri, diğer grubun uzun şeritleri toplayacağını söyler. Müzik başladığında toplayacaklarını, müzik durduğunda bekleyeceklerini söyler. Toplanan şeritlerle iki grubun da yerde kare oluşturmaları istenir. Çocuklar oluşturdukları karenin içine girip dururlar, Uzun dediğinde uzun şeritlerin oluşturduğu karenin içindeki çocuklar, kısa dediğinde kısa şeritlerle oluşturulan karenin içinde oturan çocuklar ayağa kalkar Öğretmen çocukları şaşırtmaya çalışır.
  Oyunun Adı : Boyuma Göre Evdeyim
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Bir uzun ve bir kısa kutudan yapılmış iki adet ev, uzun ve kısa boylu insan resimleri


  Oynanışı
  Çocuklara uzun ve kısa boylu insan resimleri verilir. Çocuklar insan resimlerini boyarlar ve keserler. Ardından insan resimleri karışık olarak masaya konur. Sınıf iki gruba ayrılır. Bir grup uzun, bir grup kısa olur. Süre başladığında çocuklar gruplarına göre (uzun ya da kısa) insan resimlerini toplayıp o boydaki eve yapıştırırlar. En kısa zamanda doğru resimleri yapıştıran grup oyunu kazanır.  Şişman Zayıf
  Oyunun Adı : Kedileri Topla
  Kişi Sayısı : İki Kişi
  Materyal : İp, şişman ve zayıf kedi resimleri

  Oynanışı
  Öğretmen sandalyeleri yan yana ve karşılıklı olarak dizer. Sandalyelerin ayakları arasına ipler bağlar. İplerin altına şişman ve zayıf kedi resimlerini koyar. İki çocuk seçer. Seçilen çocuklar süre başlayınca iplere değmeden halıda sürünürler ve onlara söylenen şişman ya da zayıf kedi resimlerini toplarlar.
  Oyunun Adı : Yağmur Damlası
  Kişi Sayısı : İki Kişi
  Materyal : Parlak kağıttan kesilmiş şişman ve zayıf yağmur damlası, iki adet şemsiye


  Oynanışı
  Öğretmen yere şişman ve zayıf yağmur damlalarını karışık olarak döker, iki çocuk seçer. Çocukların eline şemsiyeleri verir. Çocuklara “şişman” der ve zamanı başlatır. Zamanı başlattığında çocuklar şişman yağmur damlalarını şemsiyelerine toplarlar. Süre bitiminde en çok doğru yağmur damlası toplayan çocuk oyunu kazanır.
  Ağır Hafif  Oyunun Adı : Hangi Meyve Ağır
  Kişi Sayısı : Bir kişi
  Materyal : Terazi, çeşitli boy ve ağırlıklarda meyve,sebze

  Oynanışı
  Masanın üzerine terazi konur. Masaya çeşitli sebze ve meyveler konur. Çocuklarla birlikte meyve ve sebze adları söylenir. Ardından öğretmen bir çocuk çağırır. Çocuğa iki tane sebzegösterir. Çocuğahangisinin ağır olduğu sorulur. Çocuk tahmin eder. Ardından sebzelerteraziye konur ve hangisinin daha ağır olduğuna bakılır. Doğru tahmin eden çocuklar ödüllendirilir.
  Oyunun Adı : Top Taşıma
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Ağır ve hafif toplar, sepet


  Oynanışı
  Öğretmen sınıfa ağır ve hafif toplar getirir. Önce çocuklar topu tutarlar, ağır ya da hafif olduğunu hissederler. Daha sonra toplar karışık olarak halıya dökülür. İki çocuk seçilir. Çocuklara birer sepet verilir. Çocuklara “Ağır topları topla.” denir ve süre başlatılır. Daha çok ağır top toplayan çocuk alkışlanır.

  Tek Çift


  Oyunun Adı : Çoraplarını Giy
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Bir çok çorap

  Oynanışı
  Öğretmen halıya bir sürü çorap koyar. İçlerinden bir tanesi tektir. Öğretmen çocuklardan çorapları çiftleriyle birlikte giymelerini ister. Süre başladığında çocuklar çorapları çiftleriyle giyer ve tek olanı bulmaya çalışırlar. Oyunun sonunda tek olan çorabı bulan çocuk oyunu kazanır.
  Oyunun Adı : Ağaçtaki Kirazlar
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : İki tane ağaç maketi, tek ve çift kirazlar


  Oynanışı
  Öğretmen ağaç maketlerini duvara yapıştırır. Ağacın önüne engeller konur. Engellerin sonuna tek ve çift kirazlar konur. İki çocuk seçilir. Öğretmen bir çocuktan tek kirazları, diğer çocuktan çift kirazları almasını söyler. “Başla.” dediğinde çocuklar engelleri aşar ve kirazları ağaçlarına yapıştırırlar. (Engeller öğretmenin isteklerine göre belirlenebilir.) Süre bitiminde doğru kirazları ağaca yapıştıran çocuk oyunu kazanır.

  Kalabalık Tenha


  Oyunun Adı : Otobüste Kimler Var?
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Boş minibüs resmi, kalem

  Oynanışı
  Öğretmen boş minibüs resimlerini duvara yapıştırır. Önüne kalem koyar. İki çocuk seçilir. Çocuklar belli bir mesafe uzaklıkta yan yana dururlar. Öğretmen, çocukların kulağına bir sayı söyler. Başla dediğinde çocuklar yılan gibi yerde sürünerek giderler ve kalemle minibüsün içine ona söylenen sayı kadar insan resmi çizerler. Ardından öğretmen çocuklara hangi minibüsün kalabalık olduğunu sorar. Çocuklar bilmeye çalışırlar.
  Oyunun Adı : Şeklini Bul
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Üzerinde şekil olan zar, geometrik şekiller


  Oynanışı
  Öğretmen sınıfın köşelerine farklı şekilleri koyar.(kare, daire, üçgen, dikdörtgen, kalp, yıldız) Her çocuğu sırayla yanına çağırır. Çocuklar zarı atarlar ve çıkan şeklin üzerine gidip otururlar. Bütün çocuklar zarı attıktan sonra hangi şeklin daha kalabalık olduğu, en tenha şeklin hangisi olduğu konuşulur.

  Önce Şimdi Sonra


  Oyunun Adı : Ne Oldu?
  Kişi Sayısı : Bir kişi
  Materyal : Sıralamalı hikaye kartları

  Oynanışı
  Öğretmen yanına bir çocuk seçer. Sıralamalı hikaye kartını karışık olarak çocuğa verir. Belli bir süre verilir. Çocuk sıralama yapar. Sıralamayı bitirdikten sonra arkadaşlarına hikayeyi anlatır. Yanlış sıralamışsa öğretmen çocuğu “Önce ne oldu? Sonra ne oldu?” diye yönlendirir.
  Oyunun Adı : Balık Tutalım
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Mıknatıslı olta, ucuna ataç takılmış balıklar


  Oynanışı
  Öğretmen halıyı deniz olarak düşünür. Yere balıkları atar. Her çocuğa olta verir. Çocuklara yönergelere uymalarını söyler. Öğretmen “önce” deyince çocuklar yerden oltalarını alırlar. “Şimdi” dediğinde oltalarını denize atarlar. “Sonra” dediğinde balık tutarlar. Oyun sonunda çocuklar kaç balık tutuklarını söylerler. Tutulan balıklar sayılır.

  Uzak Yakın


  Oyunun Adı : Selam Ver
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Müzik CD’si

  Oynanışı
  Öğretmen müzik setinden müzik çalar. Çocuklarla serbest dans edilir. Müzik bittiğinde öğretmen bir çocuğun adını söyler. Adı söylenen çocuk en yakınındaki ve en uzağındaki çocuğun adını söyler ve onlara selam verir.
  Oyunun Adı : Tavşan Nereye Kadar?
  Kişi Sayısı : Dört Kişi
  Materyal :


  Oynanışı
  Dört tane çocuk seçilir. Çocuklar yan yana dizilirler. Öğretmen zamanı başlattığında çocuklar tavşan taklidi yaparak yarışırlar. Öğretmen zamanı bitirdiğinde en uzağa giden çocuk kazanmış olur. (Bu oyun farklı taklit yürüyüşleriyle de oynanabilir.)

  Önünde Arkasında Yanında


  Oyunun Adı : Doğru Yere Otur
  Kişi Sayısı : Dört kişi
  Materyal :

  Oynanışı
  Sınıf iki gruba ayrılır, Gruplar birbirine değmeyecek şekilde arka arkaya sıra olurlar. Çocuklar arka ve önlerindeki çocuklara bakarak adlarını hafızalarında tutarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen bir çocuğu çıkarır. Çocuklar gözlerini açarlar ve sıradan kimin çıktığını bulmaya çalışırlar.
  Oyunun Adı : Yerin Neresi?
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Hareketli bir müzik


  Oynanışı
  Öğretmensınıfı iki gruba ayırır. Grupları ikişerli bir sıraya sokar. Gruplar sıralarına girdikten sonra öğretmen “Sıranıza iyi bakın. Kimin yanında, önünde, arkasında olduğunuza dikkat edin.” der ve müzik açar. Çocuklar müzikle beraber dans ederler. Müzik durduğunda eski yerlerine sıraya girerler. Yanlış yere sıraya giren çocuk oyundan çıkar. Oyunun sonunda en doğru ve fazla kişiyle sıraya giren grup kazanır.

  İçinde Dışında


  Oyunun Adı : Yer Değiştiren Ne?
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : İçi görünen bir kova, çeşitli oyuncaklar

  Oynanışı
  Öğretmen halıya bir kova koyar. Koyanın içine ve dışına çeşitli oyuncaklar, eşyalar koyar. Çocuklar oyuncaklara dikkatle bakarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen kovanın içindeki ve dışındaki birer nesnenin yerini değiştirir. Çocuklar gözlerini açarlar ve yer değiştiren nesneleri söylerler.

  Oyunun Adı : Kibrit Doldur
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : İki adet dolu kibrit


  Oynanışı
  Öğretmen halıya bir kova koyar. Koyanın içine ve dışına çeşitli oyuncaklar, eşyalar koyar. Çocuklar oyuncaklara dikkatle bakarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen kovanın içindeki ve dışındaki birer nesnenin yerini değiştirir. Çocuklar gözlerini açarlar ve yer değiştiren nesneleri söylerler.

  Oyunun Adı : Yakaladım
  Kişi Sayısı : Çember
  Materyal : İki adet dolu kibrit

  Oynanışı
  Öğretmen yere üç tane çember koyar. Çocuklardan biri ebe olur. Çocuklar müzik eşliğinde dans ederler, Müzik durunca ebe birini yakalamaya çalışır ama çemberin içinde olan çocukları yakalayamaz. Yakaladığı çocuğu kafesine koyar. Yakalanmayan çocuk oyunu kazanır.
  Oyunun Adı : Halkaya atla
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Çocuk sayısı kadar halka


  Oynanışı
  Öğretmen her çocuğun önüne bir halka koyar. Öğretmen çocuklara “içeri, dışarı” der. Öğretmen “içeri” deyince çocuklar halkanın içine atlarlar. Dışarı deyince halkanın dışına atlarlar. Şaşıran çocuk öğretmenin söylediği bir hayvanın taklidini yapar.
  Alt Üst Orta


  Oyunun Adı : Şekiller Rafta
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Üç katlı boş bir raf, çok sayıda geometrik şekil

  Oynanışı
  Öğretmen üç katlı boşrafı sınıfın bir köşesine koyar. Ardından çeşitli şekilleri yere dağıtır. İki tane çocuk seçer. Çocuklara bir yönerge söyler. “Kareşekli orta rafa.” gibi. Çocuklar süre başlayınca söylenen şekli söylenen rafa sıralamaya başlarlar. Süre bitiminde en çok şekil toplamış ve sıralamış olan çocuk oyunu kazanır.
  Oyunun Adı : Engelli Yarış
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Minder, sandalye, iki kalın ip


  Oynanışı
  Öğretmen sınıfa engeller koyar. Engellerin iki kişilik olmasına dikkat eder. Minderleri koyar. Minderlerden sonra sandalyeleri koyar. En sona da iki ipi aralıklı koyarak yol yapar. İki çocuk seçer. Süre başladığında çocuklar minderin üzerinden, sandalyenin altından, iplerin arasından geçerler. Engelli yarışı ilk bitiren çocuk alkışlanır.


  Oyunun Adı : Şekilleri Topla
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Kartonlardan kesilmiş şekiller, dört tane minder


  Oynanışı
  Öğretmen sınıfın iki tarafına iki tane minderi üst üste koyar. Yere şekilleri dağıtır.
  İki çocuk seçer. Çocuklara “Kareler minderin altına.” der. Çocuklar kareleri minderin altına
  koyarlar. Oyun “Minderin üstüne daireler, minderlerin ortasına üçgenler” şeklinde devam eder.
  En çok şekil toplayan çocuk oyunu kazanır.
  İnce Kalın

  Oyunun Adı : Merdivene Çıkalım
  Kişi Sayısı : İki Kişi
  Materyal : Kalın ve ince ip (Öğrenci sayısı kadar)

  Oynanışı
  Çocuklar iki gruba ayrılır. Gruplar arka arkaya sıra olurlar, Öğretmen kalın ve ince ipleri grupların önüne karışık olarak koyar. Belli mesafe ileriye bir tane merdiven konur, Öğretmen bir “kalın” der. Grupların başındaki çocuklar koşarlar. Kalın bir ip alıp merdivene bağlarlar. İlk bağlayan çocuk grubuna bir yıldız kazandırır.
  Oyunun Adı : Çubuktan Atlama
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Kalın ve ince çubuklar


  Oynanışı
  Öğretmen yere arka arkaya kalın çubuklar koyar. Yolun dönüş bölümüne de ince çubuklar koyar. Çocuklar arka arkaya sıraya girerler. Öğrenciler kalın çubukların üzerinden iki ayak, ince çubukların üzerinden tek ayak sıçrayarak atlarlar. Atlayamayan ya da şaşıran çocuk oyundan çıkar.

  Geniş Dar


  Oyunun Adı : Hayvanları Topla
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Sınıfta bulunan oyuncak hayvanlar

  Oynanışı
  Öğretmen sınıfı iki gruba ayırır. İki grubun da önüne geniş ve dar yollar çizilir. Dar yolun üzerine çeşitli hayvanlar konur. İki gruptan birer çocuk dar olan yolun başına gelir. Süre başlayınca çocuklar topuklarında yürüyüp hayvanları toplarlar ve geniş olan yoldan sürünerek geri gelirler. Oyunun sonunda en çok oyuncak toplamış olan grup oyunu kazanır.

  Az Çok


  Oyunun Adı : Mandal Takalım
  Kişi Sayısı : Dört kişi
  Materyal : Mandal

  Oynanışı
  İki kişilik gruplar oluşturulur. Yerebir çok mandal konur. Süre başladığında gruptaki çocuklardan biri koşar, bir mandal alır. Takım arkadaşına takar. Süre bitiminde çocukların üzerindeki mandallar sayılır. En çok mandal takan grup oyunu kazanır.
  Oyunun Adı : Kolyemdeki Boncuklar
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : İp, boncuk


  Oynanışı
  Öğretmen eline bir ip alır ve boncuk dizer. Çocuklarla boncukları sayarak kaç tane boncuk olduğu söylenir. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen ipine boncuk takar ya da çıkarır. Çocuklar gözlerini açarlar ve boncukların daha az mı daha çok mu olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Boncuklar sayılır ve az mı çok mu olduğu bulunur.

  Boş Dolu  Oyunun Adı : Halkaları Topladım
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Renkli halkalar, ince çubuklar

  Oynanışı
  Öğretmen halının üzerine renkli halkalar koyar. İki çocuk seçilir. Çocukların eline çubuklar verilir. Oyun başladığında çocuklar yerdeki halkaları boş çubuklarına dizerler. Çubuğu ilk önce dolduran çocuk oyunu kazanır.  Bütün Yarım

  Oyunun Adı : Yarım mı?
  Kişi Sayısı : Bir kişi
  Materyal : Bazı nesnelerin yarım ve bütün resimleri

  Oynanışı
  Öğretmen masanın üzerine nesnelerin bütün ve yarım resimlerini koyar. Yanınabir çocuk çağırır. Çocuk gözlerini kapatır. Bir tane kart seçer. Seçtiği kartta bütün mü yoksa yarım mı nesne olduğunu söyler ve o resmin diğer parçasını bulmaya çalışır.
  Oyunun Adı : Dairem
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Çocuk sayısı kadar iki yarım daire


  Oynanışı
  Öğretmen her çocuğa iki yarım daire verir. Çocuklar halıya otururlar. Öğretmen yarım dediğinde “yarım” daireyi kaldırırlar. “Bütün” dediğinde iki yarım daireyi kaldırıp bütün daire oluştururlar. Öğretmen çocuklara hızlı hızlı söyleyerek şaşırtmaya çalışır.  Parça Bütün


  Oyunun Adı : Evimin Eşyası
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Sarı ve mavi renkte tuvalet, yatak, buz dolabı, koltuk, yastık, duş, tencere...., iki tane evin odalarının göründüğü ev resmi

  Oynanışı
  Öğretmen iki ev resmini duvara yapıştırır. İki resmin ortasına mavi ve san ev eşyası koyar. İki çocuk seçilir. Biri sarı, biri mavi olur. Süre başladığında çocuklar onlara söylenen renkteki ev eşyalarını evin uygun yerine yapıştırırlar. Süre bitiminde öğretmen çocukları resimleri doğru yere yapıştırıp yapıştırmadıklarına bakar. En çok eşya resmi yapıştıran çocuk oyunu kazanır.
  Oyunun Adı : Ben Ne Yaptım?
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Çocuk sayısı kadar üçgen, kare, daire, dikdörtgen, daire


  Oynanışı
  Öğretmen her çocuğa bir üçgen, kare, dikdörtgen, daire verir. Çocuklar masaya otururlar. Öğretmen tahtaya bu geometrik şekilleri kullanarak bir resim (ev, araba vb.) çizer. Çocuklar da ellerindeki şekilleri kullanarak o resmi oluştururlar. Öğretmen çocuklardan birine resmi oluşturan şekillerin adlarını sorar. Çocuk da resmi oluşturan geometrik şekilleri sayar.

  Gece Gündüz


  Oyunun Adı : Gece Gündüz
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Müzik seti, hareketli bir müzik

  Oynanışı
  Çocuklar halıda ayakta dururlar. Öğretmen hareketli müzik çaldığında gündüz olur ve çocuklar hareketli müzikle dans ederler. Müzik kapandığında gece olur. Çocuklar halıya uzanıp uyurlar. Uyurken hareket eden çocuk oyundan çıkar.
  Oyunun Adı : Ne, Nereye Ait?
  Kişi Sayısı : İki Kişi
  Materyal : Gece ve gündüzü ifade eden resimler, siyah ve mavi fon kartonu


  Oynanışı
  Öğretmen sınıfın bir tarafına mavi, bir tarafına siyah fon kartonu koyar. Halıya da gece ve gündüze ait resimler koyar. (baykuş, sokak lambası, güneş, ay, yıldızlar, uçurtma...) İkisinde de eşit sayıda figür olmasına dikkat edilir. Ardından iki çocuk seçilir. Bir çocuk gündüz, bir çocuk gece olur. Süre başladığında çocuklardan gece olan çocuk, gece figürlerini siyah fon kartonuna koyar. Gündüz olan çocuk, gündüz figürlerini mavi fon kartonuna koyar. Süre bittiğinde en çok ve doğru resmi koyan çocuk oyunu kazanır.

  Dün Bugün Yarın


  Oyunun Adı : Ne Yaptık?
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Tebeşir, tef

  Oynanışı
  Öğretmen çeşitli aralıklarla yere üç çizgi çizer. Bir bölüm dün, bir bölüm bugün ve bir bölüm de yarın olur. Çocuklar çizginin başında yan yana dururlar. Öğretmen tefi çalmaya başlar. Çocuklar her tef çalışında bir çizginin üzerinden atlarlar. Öğretmen tefi bıraktığında çocuklar hangi bölmedeyse o bölüme uygun bir cümle kurarlar.

  ”Dün okulda … yaptık.”
  ”Bugün okulda … yaptık.”
  ”Yarın okulda … yapacağız.”

  Yanlış cümle kuran çocuk yanar.
  .
  Oyunun Adı : Ne Zaman?
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Resim kağıdı, boya


  Oynanışı
  Öğretmen çocuklara resim kağıdı dağıtır. Çocuklardan dün, bugün ya da yarın ile ilgili resim yapmalarını ister. Çocuklar bunlardan birini seçerler ve onunla ilgili resim yaparlar. Ardından öğretmen çocuklara “dün” der. Çocuklardan dün ile ilgili resim yapanlar parmak kaldırırlar ve yaptıkları resimleri zamana uygun olarak anlatırlar

  Önümde Arkamda Kim Var?


  Oyunun Adı : Otobüste Kimler Var?
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal :

  Oynanışı
  Sınıf iki gruba ayrılır, Gruplar birbirine değmeyecek şekilde arka arkaya sıra olurlar. Çocuklar arka ve önlerindeki çocuklara bakarak adlarını hafızalarında tutarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen bir çocuğu çıkarır. Çocuklar gözlerini açarlar ve sıradan kimin çıktığını bulmaya çalışırlar.
  Oyunun Adı : Şekilleri Topla
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Kartonlardan kesilmiş renkli şekiller


  Oynanışı
  Öğretmen yere karışık olarak şekilleri atar. Çocuklardan iki tanesini seçer. Çocuklara bir şekil söyler. “Kareler masanın önüne” der. Zaman başlayınca çocuklar kareleri toplayıp söylenen yere koyarlar. Süre bitiminde doğru yere doğru şekilleri daha çok toplayan çocuk oyunu kazanır.
  Yukarı Aşağı


  Oyunun Adı : Şekilleri Toplayalım
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Önceden hazırlanmış şekil kartları

  Oynanışı
  Öğretmenyere karışık şekil kartları koyar. Sınıftan iki çocuk seçilir. Çocuklara bir şekil söyler ve çocuklardan bu şekilleri toplayıp sınıfta yukarıda bir yere koymalarını ister. Oyunun sonunda çocukların koydukları yerler kontrol edilir. En çok şekli toplayan çocuk alkışlanır.
  Oyunun Adı : Oyuncağım Doğru Yerde
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Çocuk sayısı kadar oyuncak


  Oynanışı
  Öğretmen çocuklardan bir tane oyuncak seçmelerini söyler. Çocuklar aldıkları oyuncaklarla halının üzerine gelirler. Öğretmen çocuklara “yukarı” dediğinde çocuklar oyuncaklarını yukarıya kaldırırlar. “Aşağı” deyince aşağı indirirler. Öğretmen zaman zaman çocukları şaşırtır. Yanan çocuklar oyundan çıkarlar. En sona kalan çocuk oyunu kazanır.
  Oyunun Adı : Lego Taşı
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Lego


  Oynanışı
  Öğretmen masanın üzerine lego koyar. İki çocuk seçer. Çocuklara birer renk söylenir.
  Öğretmen zamanı başlattığında çocuklar yukarıdaki söylenen renkteki legoları aşağıya koyarlar.
  Süre bitiminde ilk bitiren çocuk oyunu kazanır.

  Sağ Sol


  Oyunun Adı : Topu At
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Top

  Oynanışı
  Öğretmen, çocuklardan ard arda sıra olmalarını ister. Sırayla çocuklara top atar ve
  söylediği yönergeye göre geri atmalarını ister.
  (Başının üzerinden sağa doğru, ayağınla sola doğru...).
  Oyunun Adı : Boncuk Nerede?
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Boncuk


  Oynanışı
  Öğretmen sınıftan bir ebe seçer. Ebeyebir boncuk verir ve elinde saklamasını söyler.
  Ardından bir çocuk seçilir. Çocuğa “sağ mı sol mu” diye sorulur. Çocuk boncuğun ebenin hangi
  elinde olduğunu bilmeye çalışır. Doğru bilirse ebe olur.
  Oyunun Adı : Oyuncağımı Ver
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal : Çocuk sayısı kadar kitap


  Oynanışı
  Çocuklar sandalyeye yan yana otururlar. Öğretmen her çocuğa bir tane kitap verir. Öğretmen “sağında” der. Çocuklar kitapları sağında oturan arkadaşlarına verir. Öğretmen “solunda” dediğinde çocuklar ellerindeki kitapları sollarındaki arkadaşlarına verirler. Öğretmen bir süre sonra hızlanır. Çocuklar da yanmamaya çalışırlar.
  Oyunun Adı : Boncuk Nerede?
  Kişi Sayısı : Bir kişi
  Materyal : Sevimli küçük bir oyuncak


  Oynanışı
  Öğretmen çocuklardan gözlerini kapatmalarını ister. Çocuklar gözlerini kapatırlar.
  Öğretmen elindeki oyuncağı sınıfın bir yerine saklar. Çocuklar gözlerini açarlar. Öğretmen bir
  çocuk seçer. Çocuğa oyuncağı sakladığı yeri tarif eder. (Masanın solunda, minderin sağında...)
  Çocuk verilen yönergeye göre oyuncağı bulmaya çalışır.  İleri Geri


  Oyunun Adı : Tersimi Yap
  Kişi Sayısı : Bütün sınıf
  Materyal :

  Oynanışı
  Çocuklar halının kenarında yan yana sıra olurlar. Öğretmen bir hareket yapar. Çocuklar bu hareketin tersini yaparlar. Örneğin öğretmen ileriye doğru iki kere zıplar. Çocuklar da geriye doğru iki kere zıplarlar. Öğretmen sağa doğru eğilir. Çocuklar sola doğru eğilir. Doğru yapan çocuklar ödüllendirilir.
  Oyunun Adı : Düz Ters
  Kişi Sayısı : İki kişi
  Materyal : Çeşitli engeller


  Oynanışı
  Öğretmen halının üzerine çeşitli engeller oluşturur. İki çocuk seçilir. Çocuklar zaman başladığında ileriye doğru engellerin üzerinden kurallarına göre geçerler. Yolun sonuna geldiklerinde geri geri gelerek bütün engellerin üzerinden geri geri geçerler. Doğru yapan çocuklar oyunu kazanırlar. Güler yüzle ödüllendirilirler.

 • #2
  Selma Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mart.2009
  Yer
  çorum
  Mesajlar
  22,939
  @Selma Hoca  teşekkürler
  Önceokulöncesi alanında lider ve öncü tek site...

 • #3
  ayzıd_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Mayıs.2009
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  1,002
  @ayzıd_  çok teşekkürler
  paylaşmak güzeldir

 • #4
  lale666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Eylül.2010
  Mesajlar
  108
  @lale666  SÜPER BUNLAR BAYILDIM

 • #5
  ışkın ertem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2010
  Mesajlar
  6
  @ışkın ertem  teşkkürler paylaşımınız için arkadaşlar

 • #6
  betuzze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28.Eylül.2009
  Mesajlar
  78
  @betuzze  TEŞEKKÜRLER

 • #7
  Seher TAVLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Kasım.2013
  Mesajlar
  1,317
  @Seher TAVLI  Paylaşım için teşekkürler
  "Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar." Garry Landreth

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. TANIŞMA OYUNLARI
   By gulcinnnnn in forum DRAMA ÇALIŞMALARI
   Cevaplar: 19
   Son Mesaj: 14.Eylül.2012, 20:32
  2. GRUP OYUNLARI
   By candyfull in forum HAREKETLİ OYUN
   Cevaplar: 20
   Son Mesaj: 22.Eylül.2011, 19:23
  3. HALKA OYUNLARI 2
   By serap93 in forum HAREKETLİ OYUN
   Cevaplar: 4
   Son Mesaj: 15.Mayıs.2010, 21:25
  4. HALKA OYUNLARI
   By serap93 in forum HAREKETLİ OYUN
   Cevaplar: 4
   Son Mesaj: 15.Mayıs.2010, 21:22
  5. PARALİMPİK OYUNLARI !!!
   By Arz in forum SPOR
   Cevaplar: 3
   Son Mesaj: 03.Şubat.2010, 04:52

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş