Okul Öncesi Eğitimde Hareketli Oyunlar


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Okul Öncesi Eğitimde Hareketli Oyunlar

Sayfa 1/2 12 Son
 • #1
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Nisan.2009
  Yer
  Şırnak/Silopi
  Mesajlar
  321
  @Kaya


  Okul Öncesi Eğitimde Hareketli Oyunlar

  HAREKETLİ OYUNLAR


  1. İP TUTMA OYUNU :8-10 metre uzunluğunda kalınca bir ip alınır. İki ucu birleştirilerek halka yapılır. Oyundaki çocuklar bu ipi tutarak bir halka oluştururlar. Sonra ipin oluştuğu halkanın içine geçerler.ellerini arkalarına götürerek ipi tutarlar. İpe sırtlarını dayayarak ipin gergin durmasını sağlamaları gerekir.çocuklardan biri ebe olur ve halkanın ortasında durur.ipi tutan çocuklardan biri ipi bırakarak ortaya doğru yürür. Ebe o çocuğu kovalar ve ona dokunmaya çalışır. Kovalanan çocuk ebe dokunmadan yerine dönüp ipi tutabilirse kurtulur,ipi tutamazsa ve ebe kendisine dokunursa yanar ve ebe olur.
  2. AYAKTAKİNİ VUR OYUNU yuncular arasında bir ebe seçilir. Ebeye küçük bir top verilir.diğer oyuncular oyun alanlarına dağıtılır. Ebe ayakta olanı vurmaya çalışır. Çömeleni vuramaz. Ancak ebe de elinde topla yürüyemez ve koşamaz. Topu yere vurarak zıplatmak zorundadır.vurulmayan oyuncu alkışlanır.
  3. TOPU BAŞINDAN AŞIR :çocuklar iki takıma ayrılır.kollarını öne uzatarak mesafe alır ve arka arkaya sıra olurlar. Önde duran oyunculara birer top verilir. Oyuna başlama işareti verilince öndeki çocuk elindeki topu başının üzerinden arkadaki arkadaşına verir. Böylece top sıranın en arkasındaki oyuncuya ulaşır. Topu son alan çocuk sıranın önüne koşarak topu havaya kaldırır. Bunu ilk yapan takım kazanmış olur.
  4. İSTOP (DUR) OYUNU:sayışarak bir ebe seçilir. Ebe eline orta büyüklükte bir top alır. Oyuncular ebenin etrafında toplanır.oyunun başlamasıyla ebe topu havaya atar.çocuklar kaçışırlar. Ebe topu yere düşürmeden yakalamaya çalışırken istop diye bağırır. Ebe istop dediğinde tüm çocuklar oldukları yerde dururlar. Ebe topla bir çocuğa vurmak ister. Çocuğa vurursa ebelikten kurtulur.üç atışta kimseyi vuramazsa ebeliği devam eder.
  5. ÇEMBERDEN GEÇ OYUNU yuncular eşit sayıda iki takım oluşturur. Arka arkaya dizilirler.önlerine birer çember konur. Oyuna başlama işareti verildiğinde ilk sıradaki çocuklar koşmaya başlar. Çemberi başından geçirir ,ayaklarından çıkarır ve yerine döner. Sonraki oyuncunun eline vurur. İkinci oyuncuda aynı hareketi yapar ve oyun böyle devam eder. Çemberi geçirirken düşüren çocuğun takımına bir kötü puan verilir. En az kötü puan alan veya oyunu önce bitiren takım kazanmış olur.
  6. ELLE TOP SÜRME OYUNU yuncular iki gruba ayrılır. Her gruba bir top verilir. Grupların biraz ilerisine bir işaret konur. Başlama işareti verilince grupların başındaki oyuncular topu sürerek işarete kadar gider,sırasına döner. İkinci oyuncuda topu sürerek aynı şeyi yapar. Yarışı ilk bitiren grup oyunu kazanır.
  7. TOPU AT,KOŞALIM :çocuklar iki takıma ayrılır. İki çocuk takım kaptanı seçilir. Çocuklar kaptanlarının 8-10 adım karşısına arka arkaya dizilirler. Kaptanların ellerinde birer top vardır. Oyuna başlama işareti verilince kaptanlar ellerindeki topu sıranın önündeki oyuncuya atarlar. Topu tutan oyuncu koşarak topu tekrar kaptanına verir. Kaptanın arkasında sıraya geçer. Hangi takım önce kaptanın arkasında sıralanırsa oyunu o kazanmış olur.
  8. TAKILMA KOŞ OYUNU yunculardan eşit iki sayıda takım çıkarılır. Aralarında birkaç adım uzaklık kalacak şekilde arka arkaya dizilirler. Her takımın 5-6 adım kadar ilerisine bir dönüş yeri işaretlenir. Oraya bir top taş veya sepet konur. Başlama işareti verildiğinde takımın başındaki oyuncular koşarak dönüş yerini dolanıp sıranın arkasına geçerler. Diğerleri de aynı hareketi yaparlar. Yarışı ilk bitiren takım birinci olur.
  9. KÖPEĞİM UYAN OYUNU :çocuklar el ele tutuşarak halka olurlar. Halkanın ortasına bir sandalye veya tabure konur. Onun altına da herhangi bir eşya konur. Çocuklardan biri köpek olur ve sandalyeye oturur. Sandalyenin altındaki şeyde köpeğin kemiğidir.oyun başlayınca çocuklar köpeğim uyu diye bağırırlar. Köpek gözlerini yumar. Bu sırada çocuklardan biri yavaşça sandalyenin altındaki kemiği alır. Yerine döner. Bu kez çocuklar köpeğim uyan diye bağırırlar. Köpek olan çocuk gözlerini açar. Yerinden kalkar ve kemiği alan çocuğu bulmaya çalışır. Üç çocukta bu kemiği bulamazsa yeniden sandalyesine oturur. Bulursa o çocuk köpek olur.
  10. MENDİL KAÇIRMA OYUNU yuncular yan yana küçük bir halka meydana getirirler dizlerini bükerek çömelirler. Ebe seçilen çocuk halkanın ortasında ayakta durur. Ebeye göstermeden oyunculardan birine bir mendil verilir. Oyuna başlama işareti verilince çocuklar mendili dizlerinin altından birbirlerine verirler. Bu sırada ebe mendilin kimin elinde olduğunu anlarsa onun dizine dokunur. Bilirse onunla yer değiştirir. Oyun böyle devam eder.
  11. TOP TOPLAMA OYUNU :çocuklar oyun alanına dağılırlar. Bir sepet için 10-15 kadar küçük top konur. Oyun başlayınca öğretmen topları çeşitli yerlere atar. Çocukların birer birer topları getirip sepetin içine koymaları gerekir. Beşinci topu getiren her oyuncu alkışlanır.
  12. KURDELE BAĞLAMA OYUNU yuncular iki eşit gruba ayrılır. Önceki oyunculara birer kurdele verilir. Her grubun 8-10 adım karşısına bir sandalye ve ya tabure konur.oyuna başlama işareti verilince baştaki oyuncular koşarak kurdeleyi sandalyenin bir bacağına bağlarlar. Geriye döner ,ikinci oyuncunun avucuna dokunurlar. İkinci oyuncu koşar ve bağlanan kurdeleyi çözer,üçüncü kişiye verir. Yarışma böylece bağlamalı çözmeli olarak devam eder. Kurdeleyi en çabuk bağlayan ve çözen grup oyunu kazanır.
  13. KIVRIMLLI KOŞU : oyun alanına düz bir çizgi çizilir. Bu çizginin üzerine belirli aralıklarla 8-9 top çizilir bir oyuncu bu topların arasından,bir topun sağından ötekinin solundan kıvrılarak koşarak geçer. Topların bitiminde geriye döner ve aynı şekilde kıvrımlı koşuyla başladığı yere geri döner. Çocuklar bu tür kıvrımlı koşuya alıştıktan sonra iki takım halinde yarışmalı olarak da bu oyunu oynayabilirler.
  14. KÖREBE OYUNU :çocukların biri ebe olur. Ebe ve çocuklar daire veya dikdörtgen olarak çizilen alanın içinde dururlar. Ebenin gözleri bağlanır. Diğer çocuklarda ellerine bir çift taş alırlar. Oyun sırasında taşları vurarak ses çıkartırlar ve yerlerini belli ederler. Ebe sesin geldiği tarafa doğru gider ve arkadaşına dokunur.dokunulan çocuk ebe olur ve oyun böylece devam eder.
  15. TÜNEL TOPU OYUNU :çocuklar birbiri arkasına sıralanarak bacaklarını açarlar. En önde duran oyuncunun elinde büyükçe bir top vardır. Öğretmen oyuna başlama işareti verince en öndeki oyuncu topu bacaklarının arasından geçirerek arkasındakine gönderir. Topu alan en sondaki oyuncu öne geçer ve oda topu bacaklarının arasından geçirerek arkasındakine gönderir. Böylece her çocuk bir kez öne gelip topu arkasındakine göndermiş olur.
  16. GEZEN YÜZÜK OYUNU :uzun bir ipe bir yüzük geçirilerek ipin iki ucu düğümlenir. Çocuklardan biri ebe olur. Çocuklar elleriyle ipi dışardan tutarak bir halka oluştururlar. Oyun başladığında ebe halkanın ortasında durur. İpe geçirilmiş olan yüzük ipi tutan çocuklardan birinin elinin altında saklıdır. Çocuklar yüzüğü göstermeden birbirine aktarmaya çalışırlar. Bazen de ebeyi şaşırtmak için aktarıyormuş gibi yaparlar. Bu arada yüzük,yüzük neredesin acep hangi eldesin diye şarkı söylenir. Ebe yüzüğün hangi elde olduğunu bulmaya çalışır. Bulduğu zaman durun der çocuklar dururlar. Ebe yüzüğün kendisinde olduğuna inandığı üç çocuktan ellerini açmasını ister. Yüzük nkimin elinde bulunursa o ebe olur. Bulunmazsa ebeliği devam eder.
  17. ATÇILIK OYUNU :çocuklar ikişer ikişer kümelere ayrılır. Yaklaşık iki metre uzunluğunda küme sayısı kadar ip alınır. Her çift arka arkaya durur. Öndeki çocuk at arkadaki sürücüdür. İp öndeki çocuğun ensesinden önüne doğru uzatılıp,koltuk altlarından geçirilir. Arkaya doğru uzatılır ve iki ucu birleştirilerek gem gibi takılır. Arkadaki çocuk sürücü olarak atın geminden tutar ve koşmaya başlarlar. Sürücü gemi sağa çektiğinde at sağa sola çektiğinde sola döner. At gibi kişner şaha kalkar. Çifte atar…
  18. ELMA OYUNU : çocuklar iki eşit gruba ayrılırlar. Karşılıklı tek sıra olurlar. Araya bir daire çizilir. Dairenin içine çok sayıda cisimler konur. Öğretmen çocuklardan birinin adını söyler. Adı söylenen çocuk dairenin içinden alabildiklerini toplar ve gruba getirir. Her eşya bir puan demektir. Eşyalar tekrar daireye konur. Bu kez karşı gruptan bir çocuk adı söylenir. Oyun böyle devam eder. En çok puan toplayan grup oyunu kazanır.
  19. YASTIK OYUNU:çocuklar halka olup yan yana otururlar. Birinin elinde bir yastık vardır. Müzik çalar. Çocuklar yastığı birbirlerine atmaya başlarlar. Yastığı uzun süre elinde tutan yanar ve oyundan çıkar. Müzik durunca yastık kimdeyse oyunu o kazanır.
  20. RENK BULMA OYUNU :ana renklerde bir büyük bir de küçük kartlar hazırlanır. Küçük kartları çocuklar alır. Çocuklar dışarı çıkartılır. Bu arada büyük kartlar da sınıfta belirli yerlere saklanır. Çocuklar sınıfa girer ve her çocuk küçük kartıyla aynı renkte olan büyük kartını aramaya başlar. Çocuk kartın saklanmış olduğu yere yaklaşınca diğer çocuklar el çırparlar. Uzaklaştığında el çırpması yavaşlatılır. Büyük kartını bulan çocuk oyunu bitirmiş olur ve alkışlanır. Bu kez diğer çocuk büyük kartını bulmaya çalışır. Oyun kartların tamamı bulununcaya kadar devam eder.çocuklar ana renkleri tamamen kavradıktan sonra oyun ara renklerle oynanır.
  21. SIÇRA KURTUL:çocuklar halka olurlar. Bir torbaya sünger parçaları konularak bir iple bağlanır. Ortadaki ebe torbayı ipinden tutup çocukların ayakları altında gezdirir. Sallar. Torba kimin ayağına değerse oyundan çıkar. İpin değmemesi için çocuklar havaya sıçrarlar. En sona kalan çocuk oyunu kazanmış olur.
  22. ŞİŞE DEVİRMECE OYUNU: boş ve yıkanmış plastik şişeler bir çizgi üzerinde yan yana dizilir. 3 metre uzaklığa başlama çizgisi çizilir. Çocuklar bu çizgi üzerinde sırayla top atışı yaparlar ve şişeleri devirmeye çalışırlar. Her çocuk kaç şişe devirdiğini söyleyerek şişeleri yeniden diker. Öğretmen çocuklardan baştan kaçıncı şişeyi devirdiklerini de sorabilir.
  23. YILDIZLI BAYRAĞA YETİŞ:çocuklar iki gruba ayrılır. Her gruba isim verilir. Başlama çizgisinin 3 metre kadar önüne bir pano asılır. Panoya üzerinde değişik sayılarla yıldız olan bayraklar asılmıştır. Oyun başladığında her iki takımdan birer yarışmacı başlama çizgisine gelir. Öğretmen üç yıldızlı bayrağa koş yetiş talimatını verir. Yıldız sayısı belirtilen bayrağı hangi yarışmacı önce kaparsa o takımın tarafına panoya bir çiçek asılır. İki yarışmacı aynı anda bayrağı tutarsa her iki takımın tarafına çiçek takılır. Oyun böylece devam eder. Hangi taraf daha çok çiçek almışsa o taraf kazanır. Birkaç yarışmacıdan sonra panodaki bayrakların yerleri değiştirilir. Çocuklar alıştığı yere koşmaz.
  24. ÇUVAL YARIŞI:öğretmen sınıfta istekli 5 ya da 10 çocuk seçer. 3-4 metre uzağa bitiş çizgisi çizilir. Her çocuğa birer çuval verilir. Çocuklar çuvalların içine girerler. Çuvalların uçlarını elleriyle tutarlar. Öğretmenin başlama komutuyla çuval içinde yürümeye çalışırlar. Bitiş çizgisine varıp geri dönerler.ilk dönen birinci olur.
  25. DAİRENİN DANSI:tebeşirle yere büyük bir daire çizilir. Öğretmen bu daireyi çizerken bir ağaç dalının altında ya da bir direğin çevresinde olmasına dikkat eder. Direğin başına veya ağaç dalına asılmış döner bir daireye(bu bir tekerlek çark veya dönen başka bir araç olabilir)12 adet kurdele takılır.12 çocuk seçilir. Her çocuğun eline renkli kurdelelerden birinin ucu tutturulur. Öğretmen elindeki müzik aletiyle ritim tutar. Çocuklar bu ritme göre yürüyerek sıçrayarak hoplayarak dans ederler. Müziğin ritmi değiştikçe çocuklar değişik hareketlerle kurdeleyi bırakmadan çizilmiş olan dairenin çevresin de döner dans ederler.
  26. EL TUT KURTUL OYUNU: oyuncuların arasından biri ebe olur. Diğer arkadaşlarını kovalamaya başlar. Oyuncular vurulmamak için arkadaşlarından birinin elini tutarlar ve vurulmaktan kurtulurlar. Ebede tek olan çocuğu kovalamaya çalışır. Vurulan çocuk ebe olur ve oyun devam eder.
  27. YERE BASMA OYUNU : oyunculardan biri ebe olur. Oyun başlayınca oyuncular kaçar. Ebe kovalar. Ebe yaklaşınca yere oturup ayakları yukarı kaldırmak gerekir. Ya da yüksekçe bir yere çıkılır. Ayaktayken oturmadan vurulan çocuk ebe olur.
  28. GÖLGEYE BASMA OYUNU :güneşli bir havada çocuklar oyun alanına dağılırlar.içlerinden biri ebe olur. Ebe onları kovalamaya başlar ve çocukların gölgesine basmaya çalışır. Çocuklarda ebeyi gölgelerine bastırmamaya dikkat ederler.çocukların gölgeleri çabuk değişeceğinden öğretmen oyunu dikkatle incelemelidir.
  29. AÇ KAPIYI BEZİRGAN BAŞIyuna başlamada iki çocuk seçilir. Bunlar bezirgan olurlar. Bezirganlar diğer çocuklara duyurmadan kendilerine isim takarlar. Sonra aralarına çizilen çizginin iki yanında olmak üzere karşılıklı geçer el ele tutuşurlar. Diğer çocuklar aç kapıyı bezirgan başı diye şarkıyı söylemeye başlarlar. Bezirganlar kapı hakkı ne verirsin ? çocuklar arkamdaki yadigar olsun diye yürürler,el ele tutuşan iki çocuğun arasından geçerler. En arkadaki çocuk tutsak alınır. Bezirganlar çocuğun kulağına sorarlar. Ağaç mı çiçek mi? Çocukta hangi ismi söylerse onun arkasına geçer,belinden tutar. Oyun böylece sürer. Çocukların geçişi bitince iki bezirgan birbirlerinin elinden tutar çekişmeye başlarlar. Hangi küme çizgiyi geçer ya da koparsa o grup yenilmiş olur.
  30. KURT GELİYOR OYUNU:çocuklardan biri kurt olur. Bahçenin bir köşesine giderek orada bekler. Diğer çocuklar kuzu gibi meleyerek kurda yaklaşmaya başlarlar. Başların da biri çoban olur. Kuzular kurda yaklaşırken çoban sorar. Kurt amca kurt amca karnın aç mı? Kurt evet aç diyerek kuzuları kovalar. Çoban onu engellemeye çalışır. Kurt yakaladığı kuzuyu inine götürür.oyun böylece devam eder. Sona kalan kuzular oyunu kazanmış olur.
  Hayat "Bayram" Olsa..


 • #2
  kaders - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.Nisan.2009
  Mesajlar
  705
  @kaders


  çok teşekkürler =)

 • #3
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Nisan.2009
  Yer
  Şırnak/Silopi
  Mesajlar
  321
  @Kaya


  Rica Ederimm...
  Hayat "Bayram" Olsa..


 • #4
  mavilim.mavilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Nisan.2009
  Yer
  MERSİN
  Mesajlar
  5,615
  @mavilim.mavilim


  teşekkür ederim,emeğine sağlık

 • #5
  teachme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Mayıs.2009
  Mesajlar
  797
  @teachme


  Teşekkürlerr.

 • #6
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Nisan.2009
  Yer
  Şırnak/Silopi
  Mesajlar
  321
  @Kaya


  Rica Ederim.
  Hayat "Bayram" Olsa..


 • #7
  Emine TURAN TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.Mart.2009
  Yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  28,261
  @Emine TURAN TUNÇ


  teşekkürler

 • #8
  Rabia PEKKAN (rpekkan) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Yer
  Antalya
  Mesajlar
  15,760
  @Rabia PEKKAN (rpekkan)


  teşekkürler paylaşım için

 • #9
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Nisan.2009
  Yer
  Şırnak/Silopi
  Mesajlar
  321
  @Kaya


  Rica Ederimmm
  Hayat "Bayram" Olsa..


 • #10
  gulser0617 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11.Ekim.2009
  Yer
  Çanakkale
  Mesajlar
  145
  @gulser0617


  teşekkürlerrrrrrrrrrrr
  ---------------------------------------------------
  "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herşeyden evvel Türkiye'nin istikbaline, kendi benligine, millî an'anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir." MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Okul Öncesi Düşündüren Oyunlar Seti
   By Musa BAL in forum Mavi Yunus Okul Öncesi Yayınları
   Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 04.Ocak.2013, 00:42
  2. Okul Öncesi Eğitimde Dinlendirici Oyunlar
   By Kaya in forum DİNLENDİRİCİ OYUNLAR
   Cevaplar: 35
   Son Mesaj: 09.Nisan.2012, 19:59
  3. Okul Öncesi Eğitimde Isındırıcı Oyunlar
   By Kaya in forum ISINDIRICI OYUN
   Cevaplar: 29
   Son Mesaj: 25.Mart.2012, 18:59
  4. Okul Öncesi Eğitimde Okul Öğretmen ve Aile İşbirliği Nasıl Olmalı?
   By Ayşe Turan BAL in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 9
   Son Mesaj: 17.Mart.2012, 18:17
  5. Okul Öncesi Eğitimde Eğitimde Sonuncu İl
   By Meryem DURMUŞ (ermer) in forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 26.Haziran.2010, 16:28

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş