Microsoft, her geçen gün kullanıcı sayısı artmaya devam eden Gmail'e karşı atağa geçti ve radikal kararlar aldı.

Yazılım devi, 8 yıl aradan sonra Hotmail servisini baştan aşağı yenileyerek Outlook'u, web'e taşıdı. Outlok.com üzerinden erişilebilecek olan e-posta hesapları artık çok daha fonksiyonel olarak kullanılabilecek.

SOSYAL AĞLARLA BÜTÜNLEŞİK

Online Outlook servisi, sosyal ağ siteleri ile bütünleşik olarak çalışıyor üstelik spam posta filtresi daha da geliştirilmiş olarak. Microsoft, Outlook.com servisini 'geleceğin e-posta hizmeti' olarak tanımlarken birkaç ay içerisinde tüm Hotmail, Live ve WindowsLive e-posta kullanıcılarını Outlook.com'a yönlendirmeyi planlıyor.

Outlook artık birkaç tane sütundan ve bir menüden oluşuyor. En soldaki sütun, klasör listelerine hızlıca erişmenizi sağlayan menülere sahip. İkinci sütunsa e-postalarınızın listelendiği alan. En yeniden en eskiye doğru sıralanan e-postalarınızın üzerine tıkladığınızda orta kısımda e-postanın içeriğini görüyorsunuz.

Outlook'un görünümünü ve rengini ayarlar kısmından değiştirebiliyorsunuz. Outlook üzerinde bazı ayarlar ve düzenlemeler yaptıktan sonra Gmail'e geçtiğinizde Gmail size çok karmaşık gelebilir.

Outlook'taki yeniliklerden birisi de üst taraftaki menü çubuğu. Bu alan, bulunduğunuz konuma göre değişiyor. Örneğin bir e-postaya tıkladığınızda seçenekleriniz değişiyor, posta kutunuza döndüğünüzde ise aktif olan tek seçenek "Yeni e-posta" seçeneği oluyor. Bu menü çubuğu, Outlook'u daha derli toplu yapmış ve kullanıcının menülere erişimini kolaylaştırmış.

Son olarak üst solda bulunan logonun yanında aşağıya açılır bir menü göreceksiniz. Bu menüyü kullanarak SkyDrive, Takvim ve Kişiler gibi diğer Microsoft servislerine ulaşabiliyorsunuz.

Outlook'un yeni tasarımı, e-posta görüntüleme ve gönderme seçeneklerini daha sade hale getirmiş. Microsoft tüm Hotmail kullanıcılarına 7 GB'lık bedava SkyDrive depolama alanı veriyor. Kullanıcılar e-postalarına dosya eklemek yerine dosyalarını SkyDrive'a yükleyip oradan link vererek arkadaşları ile paylaşabiliyor. Bu işlemi yapmak için doğrudan e-posta içerisindeki SkyDrive seçeneğini kullanabiliyorsunuz. SkyDrive özelliği 300 MB'a kadar (SkyDrive en fazla 300 MB'lık dosyaları yüklemenize izin veriyor) dosyaları e-posta ile paylaşabileceğiniz anlamına geliyor.

Göze çarpan diğer özellik ise Kişiler uygulaması. Bu uygulama, Windows 8'deki Kişiler uygulamasının aynısı. Yani bir tarafta bir değişiklik yapıldığında bu değişikliğin diğer tarafa da anında yansıyacak.

GOOGLE DOCS'A RAKİP GELİYOR

Outlook kullanıcıları; Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google+ hesaplarını e-posta sayfasına entegre edebilecek ve son güncellemeleri takip edebilecek. Aynı şekilde Facebook chat sayfası da doğrudan Outlook üzerinden kullanılabilecek. Microsoft Oultook'a, Skype entegrasyonu da sağlayacak ancak bu özellik henüz eklenmiş değil.

Bunun yanı sıra Outlook üzerinden gönderilen Office dosyaları artık web üzerinden de görüntülenebilecek ve düzenlenebilecek. Böylece Outlook, Google Docs'a da rakip olmuş oluyor.

Hotmail, comScore verilerine göre hâlâ dünyanın en fazla kullanılan e-posta servisi. 324 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Hotmail global e-posta pazarında yüzde 36'lık bir paya sahip. Ancak bu durum uzun sürmeyebilir zira Google'ın e-posta servisi Gmail'in kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Gmail'in pazar payı şu anda yüzde 31. Yahoo ise herşeye rağmen yüzde 32'lik payı elinde bulunduruyor.
alıntı