Mutlu Çocuklar Derneği tarafından yaptırılan 'Çocuklarda Teknoloji Kullanma Alışkanlığı' anketi, Türkiye'de internetin, bilgiye ulaşımdan ziyade oyun oynamak, müzik indirmek ve film seyretmek için kullanıldığını ortaya koydu. 2 bin 611 öğrenci ile sınıf ortamında yapılan ankete göre, liseliler interneti, müzik indirmek ve film seyretmek için, ilköğretim öğrencileri ise oyun oynamak için kullanıyor.

Son yıllarda internetin hızla yaygınlaşması, öğretmenlerin öğrencilerini araştırmaya yönlendirmek için interneti referans vermesi sebebiyle teknoloji kullanma artık öğrencilerin vazgeçilmezi oldu. Dr. Salih Akyürek tarafından yapılan anket çalışmasına göre internet, öğrenciler için bilgiye ulaşma kaynağı olma yerine 'eğlence' kaynağı olarak kullanılıyor. Anketin okul ortamında yapılmasından dolayı verilen cevapların önemli bir kısmı, 'ödevlerimi yapmakta kullanıyorum' olsa da devamında gelen sorulara verilen cevaplar, internetin dersler için değil daha çok eğlence için kullanıldığını ortaya koyuyor.

KIZLAR MÜZİK, ERKEKLER OYUNA AĞIRLIK VERİYOR

İnternet kullanımında kullanıcıların yaşlarına göre farklılıklar görülürken cinsiyetler arasında da önemli farklılıklar meydana çıktı. Kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasında da interneti kullanım amacında önemli bir farklılık dikkat çekiyor. Kızların yüzde 50.8'i interneti film/müzik indirmek, yüzde 46.6'sı internetten karşılıklı sohbet etmek için kullanıyor.

Erkeklerin ise yüzde 68.2'si interneti daha çok oyun oynamak için kullanıyor. Anketten çıkan bir başka ilginç konu ise anne ve babanın öğrenim durumu arttıkça öğrencilerin interneti film/müzik indirmek ve haber/bilgi paylaşımında öncelikli kullandığını ortaya koyması. Yine anne babanın eğitim durumu arttıkça çocukların internetten ödev ve ders takviyesi amacıyla kullanımı azalıyor.

Mutlu Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Mermerci, 'Çocuklarda Teknoloji Kullanım Alışkanlığı'nın tespitine yönelik anket uygulaması ile Türkiye'de bu anlamda yapılan ilk çalışmayı gerçekleştirdiklerini söyledi.

16.8 MİLYON ABONE MESSENGER VE POSTA İÇİN İNTERNETİ KULLANIYOR

Türkiye'de Microsoft verilerine göre, 18 milyon civarında internet kullanıcısı var. Bunların 16.8 milyonu sadece messenger ve elektronik-posta hizmetleri için kullanıyor. Messenger'ı ve Facebook'u en çok kullanan ülkeler sıralamasında Amerika ve Brezilya'dan sonra Türkiye geliyor. Msn Messenger'ın ve facebook'un kullanıcı sayısı Avrupa'daki kullanıcı sayısının toplamından bile daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

YANLIŞ KULLANIM TEHLİKELERİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Yararı ve çekiciliği fazla olan internet, yanlış kullanım sonucunda bazı olumsuzlukları ve tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Gelişmiş ülkelerde yapılmış ve yapılmakta olan araştırmalar bu gerçeği ortaya koyuyor. WEB sayfalarında gezinirken, aniden ekrana yansıyan cinsel içerikli, uyuşturucu, alkol, çeşitli silahlar, bomba yapımı, kalpazanlık (sahte para) ve hırsızlık yolları içeren siteler, yeni yetişen gençlik için kötü örnek sergiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Dr. İbrahim Sarı, 'internette sörf yapmanın kime ne zararı olabilir' sorusuna karşı, Avrupa Birliği'nin desteklediği İnternet İzleme Vakfı, internet üzerinden çocuk istismarının 2003'ten bu yana 4 kat arttığını, geçen yıl yasa dışı içeriği olan sitelerle ilgili 32 bin bildirimde bulunulduğunu hatırlattı. Dr. Sarı, sayının bir önceki yıla göre yüzde 34 artış ifade ettiğine dikkat çekti. İnternet İzleme Vakfı'nın, çocuk pornografisini içeren 3 bin sitede 10 bin 700 bireysel internet adresinin tespit edildiğini dile getiren Dr. Sarı, "Yapılan araştırmada istismar edilen çocukların yüzde 80'inin kız ve yüzde 91'inin 12 yaş altında olduğu ortaya çıkmıştır." dedi.

ÇOCUKLARA İNTERNET UYARISI

İnternetten adres, telefon numarası, anne-babanın iş adresi, okulun adresini kimseye verme. Seni rahatsız eden bir şeyle karşılaştığında hemen anne-babana haber ver. İnternet üzerinden bir başkası ile buluşmak için anlaşma. Önce durumu anne-babana anlat. Senin ve hiç kimsenin resmini internetten gönderme. İnternet üzerinden gelen hiçbir kötü mesaja cevap verme. Böyle bir mesajın sana gelmesi senden kaynaklanmıyor. Durumu anne veya babana ilet. Bilgisayarı faydalı işler için kullan. İnternet kullanımına başladığında anne veya babana haber ver.

Cihan Haber Ajansı