İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Ramazan ayında binlerce kişinin ziyaretine koştuğu Hırka-i Şerif'in bu yıl neden sergilenemediği konusundaki iddialara cevap verdi.

'Kutsal emanet'in bugünkü varisi Gülay Köprülü ile basın toplantısı düzenleyen Çağrıcı, Hırka'nın kat yerlerindeki tamirat sebebiyle bu yıl ziyarete açılamayacağını açıkladı. 'Hırka-i Şerif'in ütülendiği için yıprandığı' yönündeki iddiayı kabul etmeyen İstanbul Müftüsü, "Köprülü ailesi 4 Kasım 2008'de valiliğe başvurarak Hırka'nın tamiri için yardım talebinde bulundu. Ancak Türkiye'de bu işlemi gerçekleştirebilecek bir uzman bulunamadığı için yurtdışındaki müzelerle irtibata geçildi." dedi.

Hırka-i Şerif'in 1400 yıllık yaşı dikkate alındığında oldukça iyi durumda olduğunu anlatan Çağrıcı, kutsal emanetin muhafaza edildiği ortamın ısısı, nemi ve aydınlatma şartları sebebiyle oluşan deformasyonların en iyi uzmanlar tarafından giderileceğini vurguladı. Ziyarete açılan odada da nem ve sıcaklığın sabitlenmesiyle ilgili çalışmaların başlatıldığını dile getiren Müftü, odanın zeminine bakteri tutmayan ve yanmayan bir halı dokutulduğu bilgisini verdi. Restorasyon ve konservasyon (koruma) çalışmalarını 2010 Ramazan'ına kadar bitirmeyi planladıklarını bildirdi.

Toplantıya katılan İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya da Hırka-i Şerif'le ilgili çalışmayı Topkapı Sarayı'nda kutsal emanetlerle ilgilenen ekibin gerçekleştireceğini söyledi. En ünlü müzelerle irtibata geçip 3 uzmanla görüşme yapıldığını belirten Kaya, "Korumanın yanı sıra mekân çalışması da yapılacak. Uzmanlardan birinin raporu elimize ulaştı. Bu rapora göre eser iyi durumda. Yalnız mekânda önemli değişiklikler öneriyor. Hırka-i Şerif'in kendi dairesinde iyileştirmeler yapılacak." ifadelerini kullandı. Hırkanın katlı olarak sergilenmesinin daha çok yıpranmaya sebep olduğunu vurgulayan genel sekreter şu açıklamalarda bulundu: "Eser açık bir şekilde sergilenecek. 45 derecelik eğimle bir camekânda ziyarete açılacak. Ayrıca ısı, ışık, nem gibi şartlar da göz önünde bulundurulacak. Burada başka eserlerin de sergilenip icabında bir müze haline getirilmesi düşünülüyor." Sabri Kaya ayrıca bu Ramazan Hırka-i Şerif dairesinin açık olacağını, ziyaret etmek isteyenlerin kutsal emaneti görmekten mahrum kalmaması için Veysel Karani'nin (Üveys el Karnî) yaşadığı Yemen, Medine-i Münevvere, Ravza-i Mutahhara ile Hırka-i Şerif'in görüntülerinin yer alacağı 10 dakikalık kısa bir belgesel filmin gösterime sunulacağını kaydetti. ZAMAN