Polis, Ramazan Bayramı tatilinde kazaları en aza indirmek için seferberlik ilan etti. Tatil süresince yollarda ek tedbirler almayı planlayan emniyet, karayollarında her 30 kilometrede bir ekip görevlendirecek.Kritik yoğunluğa sahip bazı güzergâhlar ise helikopterle havadan denetlenecek. Yetkililer, bu sayede her yıl yollarda yaşanan kanlı görüntülerin önüne geçmek istiyor.

Emniyet yetkilileri, Ramazan Bayramı tatili boyunca yollarda önemli oranda trafik yoğunluğu bekliyor. Geçen yıllarda, sürücülerin yakınlarına ya da tatillerini geçirecekleri yerlere bir an önce ulaşmak istemeleri ve trafik kurallarına yeterince uymamaları nedeniyle çeşitli trafik kazaları meydana gelmişti. Bu nedenle polis, işi sıkı tutuyor. Bu kapsamda Trafikle ilgili şubelerin büro hizmetlerinde görevli memurlar da sahaya çıkarak, şehiriçi ve şehirlerarası karayollarında trafiğin düzenlenmesinde aktif görev alacak. Ayrıca trafiğin yükü fazla olan bölgeler, helikopterlerle havadan denetlenecek. Sorun olan bölgeye anında müdahale edilecek. Havadan denetlenecek güzergahlar şöyle: "Ankara-Eskişehir-Afyonkarahisar, Ankara-Konya-Aksaray ve Ankara-Bolu-Düzce." Ek tedbirler kapsamında önemli kavşak, geçit ve güzergahlara sabit ekipler konuşlandıran emniyet, şehirlerarası yolların her 30 kilometrelik bölümüne de bir ekip koyacak.

radarlar seyir halinde çalışacak

Trafik personeli, tatil süresince; maç, konser gibi programlarda görev almayacak.

Terminallere giriş çıkış yapan tüm otobüslerin fenni ve mekanik durumlarıyla şoförünün alkol durumu titizlikle kontrol edilecek.

Otobüslerin denetimlerine ağırlık verilecek.

Radarlı ekipleri, seyir halinde denetleyecek.

Uzun yol araç sürücüleri, kısa süreli araçtan indirilecek. Sürücünün uykusu açılacak.

Süre ihlali tespit edilen ticari araç sürücülerinin araç kullanmalarına izin verilmeyecek.

Denetim amacıyla durdurulan araçların basit teknik muayeneleri yapılacak. Emniyet kemerleri takılıp takılmadığı kontrol edilecek.

denetim hizmetlerinde görevli personel, sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek.

Karayolları üzerindeki dinlenme tesislerinde trafik güvenliğine yönelik sesli ve görsel yayınlar yapılacak.

'Kuralları ihlal haramdır'

Her bayram tatilinde yüzlerce vatandaşın hayatını kaybettiği trafik kazalarına Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil'den farklı bir değerlendirme geldi. Dinimize göre, insanın kendi sağlığını korumasının farz olduğunu vurgulayan Maraşlıgil, "Karayolları için belirlenen hız limitlerinin üzerinde seyretmek suretiyle kazaya sebebiyet vermek kesinlikle Allah'ın emrine muhalefettir. Bunun adı da dinde 'haram'dır ve bu haram kesinlikle insanı kul hakkına götürür." dedi. Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın 'Kendinizi kendi elinizle tehlikeye atmayınız' emrini anımsatan Maraşlıgil, insanın kendi sağlığını korumasının farz olduğunu söyledi. Seyir halindeyken yollarda bulunan trafik levhalarına uymanın gerekliliğine vurgu yaptı. Bu kurallara Müslümanların en iyi şekilde uyması gerektiğini belirtti. Müftü Maraşlıgil şöyle konuştu: "Uzman kişiler tarafından konulmuş kuralları, bütün dünya gibi İslam da kabul ediyor. Herkes bu kurallara uymakla sorumlu. İslam dini, kasıtlı olarak bir kişiyi öldürmeyi bütün insanlığı öldürmekle eşdeğer görüyor."

İSMAİL YILDIZ

ZAMAN