Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, memurlara yeni sosyal haklar sağlanması için çeşitli tasarılarda yer alan düzenlemeleri bir araya getirmek suretiyle bir tasarı hazırlığı içinde olduklarını bildirdi.

Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yazıcı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılan yardımlarda ilk kriterin başında, "yardım yapılan vatandaşların sosyal güvenceden yoksun olması" geldiğini kaydetti.

Yapılan yardımlarla, küresel kriz dolayısıyla üretim kapasitesi düşmüş fabrikalara destek sağlandığını, böylece bu fabrikalarda çalışan işçilerin işlerini sürdürme imkanına kavuştuğunu, il ve ilçelerde ticari canlılık meydana geldiğini söyledi.

Yazıcı, "Bu ürünler muhtaç vatandaşlarımızın hizmetine tahsis edildi. Bundan insanlar neden gocunuyor anlamakta zorlanıyorum" dedi.

Ürünlerin ihaleyle alındığını belirten Yazıcı, "Eli yok, kolu yok kadın 'ben bu halimle bu evin çamaşırını yıkıyorum' diyor. O kadına sağlanan çamaşır makinesi lüks mü size göre, kötü bir iş midir? Biz 'o insanlarımızın artık lüks olarak nitelenmeyecek ürünleri kullanma hakları var' diye düşünüyoruz ve bu çerçevede yardımlarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Yazıcı, kamu personel sisteminin temel kanunu olan 657 sayılı kanunun uygulama imkanı kalmamış maddelerinin gözden geçirilmesine "evet" dediklerini kaydetti.

Hayati Yazıcı, "Memurlara yeni sosyal haklar sağlanması için çeşitli tasarılarda yer alan düzenlemeleri bir araya getirmek suretiyle bir tasarı hazırlığı içindeyiz" diye konuştu.-memurlarnet-