'Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olabilir'


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

'Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olabilir'

 • #1
  anaokulu89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17.Eylül.2009
  Mesajlar
  558
  @anaokulu89  'Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olabilir'

  Milli Eğitim Bakanı Dinçer: okul öncesinin de zorunlu eğitim kapsamına alınması yönünde yapılacak bir değişikliği destekleyeceklerini söyledi.


  Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda zorunlu eğitimin kademelendirilerek 12 yıla çıkartılmasını içeren teklifin görüşmelerine verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, evde eğitimin hangi öğrencileri ve programları kapsayacağı yönündeki soruya, “Bakanlar Kurulu karar verecek, mesleki eğitim ve özürlülerin eğitimi ile ilgili olabilir” yanıtını verdi. Dinçer, düzenlemenin “kız öğrencileri okuldan uzaklaştıracağı" eleştirilerini ise bunun mümkün olmadığını belirterek şöyle değerlendirdi:

  “Kesintisiz eğitim kanunu yürürlüğe girdikten sonra ilköğretimde okullaşma oranı yaklaşık yüzde 88, kız çocuklarının okullaşma oranı ise yüzde 85’lerde. Biz geldikten sonra ‘haydi kızlar okula’ demişiz, ‘şartlı nakit transferi’ uygulamışız, ‘baba beni okula gönder’ demişiz, herkesin tek tek evine gitmişiz, okullaşma oranını yüzde 98,5’e çıkarmışız. Arkasında da kızların okullaşma oranını 100 erkek öğrenciye karşı 85 civarındayken, 100 erkek öğrenciye karşı 100,4’e getirmişiz. ‘Kız çocuğu evde otursun’ diye düşünen iktidar, 10 yıllık süre içinde ‘kız çocukları okullaşsın’ diye onlarca proje geliştirip, şartlı nakit transferi uygulayıp, çocukları okula getirip, 100 erkek öğrencinin üzerindeki orana çıkarmaya niye uğraşsın.”

  -TEKLİF ALT KOMİSYONA GÖNDERİLDİ-

  Zorunlu eğitimin kademelendirilerek 12 yıla çıkartılmasını içeren AK Parti Grup Başkanvekillerinin ortak imzasıyla getirilen teklif görüşmelerin ardından daha ayrıntılı tartışılmak üzere alt komisyona gönderildi.

  -TEKLİFE OKUL ÖNCESİ EKLENİRSE DESTEK VERİLECEK-

  Milli Eğitim Bakanı Dinçer, komisyon toplantısının ardından gazetecilerin “okul öncesi eğitim de zorunlu eğitime eklenebilir mi?” sorusuna “Olabilir. Zaten okul öncesi eğitim zorunluluk olsa da olmasa da stratejik olarak 2013’ün sonunda yüzde 100’e çıkartmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla orada yapacakları değişiklik bizim de destekleyeceğimiz bir değişiklik. Zaten öyle bir hedefimiz var” yanıtı verdi.

  İlköğretimden ortaöğretime geçişte yüzde 85’lere gelindiğini bunun çok iyi olduğunu belirten Bakan Dinçer, “Bizim çalıştığımız yapı geldiğimiz noktadan geriye gitmek değil tam aksine iyileştirecek bir durum ortaya çıkarmak” dedi.

 • #2
  BURCU-BAŞKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Haziran.2009
  Nereden
  İZMRRR
  Mesajlar
  6,266
  @BURCU-BAŞKAL  kendisi yasa tasarısını hazırlarken desteklememişte bakan olarak başkalarının mı destekleyebileceğini söylüyor?ilginç

 • #3
  mehtapcakmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Şubat.2012
  Nereden
  Kayseri
  Mesajlar
  60
  @mehtapcakmak  Hayırlısı olsun. okul öncesi son sınıf öğrencisi olarak dikkatle takip ediyoruz gelişmeleri . Yazı için teşekkürler

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olsun
   Konu Sahibi zizako Forum İSTEK, ÖNERİ ve ŞİKAYET KUTUSU
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 05.Temmuz.2012, 00:12
  2. Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olmalı'
   Konu Sahibi BURCU-BAŞKAL Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 05.Haziran.2012, 02:20
  3. Okul öncesi eğitim zorunlu olsun
   Konu Sahibi burcu09 Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 5
   Son Mesaj : 01.Mart.2012, 00:29
  4. Okul öncesi eğitim zorunlu olacak..
   Konu Sahibi ilknur68 Forum ATAMALAR VE TAYİN İSTEMLERİ
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 28.Nisan.2011, 17:32
  5. Okul öncesi eğitim zorunlu olacak
   Konu Sahibi Zerrin KORKMAZ Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 17.Nisan.2011, 22:46

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş