okul öncesi eğitim atağı


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

okul öncesi eğitim atağı

 • #1
  selgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Nisan.2009
  Nereden
  mersin
  Mesajlar
  329
  @selgün  okul öncesi eğitim atağı

  Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, "Hedefimiz 2012-2013 itibariyle ülke genelinde 5 yaş için okul öncesi eğitimin zorunlu olması." dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, CİHAN'a yaptığı açıklamada, okul öncesi eğitimin zorunlu oduğu 32 ilde okullaşma oranlarının yüde 93'e ulaştığına dikkat çekerek, "Yıllardır ilköğretimde yüzde 100'e ulaşamadık. İlk yılda böyle bir başarı çok güzel." diye konuştu.

  Gelecek eğitim öğretim yılından itibaren, yüzde 53'ün üzerinde başarı sağlanan çok sayıda ilde daha, okul öncesi eğitimin zorunlu olacağını söyleyen İnanlı, "2012-2013 itibariyle ise ülke genelinde 5 yaş için okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını planlıyoruz." dedi.

  Bugüne kadar okul öncesi eğitimin Türkiye'de doğru bir şekilde anlatılamadığını belirten İnanlı, "Yıllarca okul öncesi, çalışan annelerin, maddi durumu daha iyi olan ailelerin çocuklarının gittiği bir kurum olarak algılanmış. Benim eşim çalışmıyor, ya da anneannesi bakıyor ne gerek var, diye düşünülmüş. Ancak artık halkımız uyandı, okul öncesinde de eğitim verildiğine inandı. Aileler, verilen eğitimi, eğitimden sonra çocuktaki değişimi iziyor. Benim çocuğum da gitsin diyor." diye konuştu.

  Okul öncesi eğitimi alan çocukların, Türkçeyi daha iyi kullandığına dikkat çeken İnanlı, şöyle devam etti: "Çocuk, Türkçeyi daha doğru kullanarak ilk öğretime geliyor. Eşit şartlarda başlıyor. Bunu almadığı zaman birisi dil biliyor, birisi bilmiyor, özellikle Doğu'da, Güneydoğu'da. Eşit şartlarda eğitime başlamıyor, hep geriden geliyor. Öğretmen ikilemde kalıyor. Dil bilen var, bilmeyen var, onunla mı ilgilenecek, bununla mı ilgilenecek. Bu, ortadan kalkıyor."

  Okul öncesi eğitimin, okula devamsızlık problemini de ortadan kaldırdığını dile getiren İnanlı, "Diğer akranlarından daha uzun süre eğitim süreci oluyor. Özellikel bu eğitimi alan çocuklar yüzde 98 üniversitede başarılı oluyor. Başarısı, ilköğretimde, ortaöğretimde değil, üniversitede çıkıyor. Mesela kredi kartı kullanmayı onlar daha iyi yapıyor, hesaplı kitaplı gidiyor." şeklinde konuştu.

  HAYIRSEVERLER ANA OKULU YAPMAYA BAŞLADI

  Türkiye'de hizmet veren bin 348 müstakil ana okulu bulunduğuna dikkat çeken İnanlı, "Bu sayı 2007'de 408'ti. Bu sene 133 okul daha yapacağız. 150 okulun yapımı ise halen devam ediyor." dedi. Hayırsever vatandaşların geçmiş yıllarda ilkokul ya da lise yaptığını söyleyen İnanlı, "Şimdi ise ana okulu yapılıyor." ifadesini kullandı.

  Ana okullarının genelde Batı bölgelerinde yoğunlaştığı gibi bir inancın bulunduğuna dikkat çeken İnanlı, "Doğu'da, Güneydoğu'da daha çok okullaşma var. Mesela Van'da 27, Hakkari'de 15, Şırnak'ta 17, Diyarbakır'da 16, Adana'da 19 ana okulumuz bulunuyor. Uşak'ta ise 3 tane var. Ankara, İstanbul ve İzmir'de ise bazı sıkıntılar bulunduğunu söyleyebilirim. Bu illerde arsa problemi, bina problemi yaşanabiliyor, çok fazla göç alıyor." diye konuştu.

  OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ZORUNLU OLACAĞI 24 İL

  Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu, Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı, Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun'da okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmişti.

  Bakanlık, gelecek yıldan itibaren ise Yozgat, Denizli, Afyonkarahisar, Şanlıurfa, Sakarya, Kocaeli, Hatay, Elazığ, Sivas, Erzincan, Mersin, Balıkesir, Niğde, Tokat, Antalya, Bitlis, Aydın, Malatya, Muş, Aksaray, Osmaniye, Manisa, Siirt ve Bingöl'de zorunlu eğitimi 9 yıla çıkarmayı hedefliyor.

 • #2
  bluecars2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  23.Nisan.2009
  Nereden
  ELAZIĞ/MERKEZ
  Mesajlar
  1,532
  @bluecars2  umarım hepimiz için güzel biryıl olur.hepimiz atanırız...

 • #3
  Adasu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Nisan.2009
  Mesajlar
  18
  @Adasu  inşallahhhhhhhhhhhhhhhhh

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Okul Okul Öncesi Eğitim Çocuğu İlköğretime Hazırlar mı?
   Konu Sahibi Ülkü DUYSAK Forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 28.Şubat.2017, 12:21
  2. AÇEV: Okul öncesi eğitim olmadan okul yaşı düşürülmemeli
   Konu Sahibi BURCU-BAŞKAL Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 02.Mart.2012, 20:18
  3. Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Eğitim Semineri Başvurusu (Mersin)
   Konu Sahibi HALE GAMZE Forum KONGRE,SEMİNER ETKİNLİK DUYURULARI
   Cevap: 8
   Son Mesaj : 20.Aralık.2010, 19:32
  4. okul öncesi eğitim
   Konu Sahibi yurtlu1980 Forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 12.Kasım.2010, 22:25
  5. Okul öncesi eğitim
   Konu Sahibi Ayşe Turan BAL Forum MAKALE-ARAŞTIRMA ve BİLİMSEL YAZILAR
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 25.Aralık.2009, 00:49

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş