4+4+4 Yeni Eğitim Modeli Komisyonda


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

4+4+4 Yeni Eğitim Modeli Komisyonda

 • #1
  BURCU-BAŞKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Haziran.2009
  Yer
  İZMRRR
  Mesajlar
  6,266
  @BURCU-BAŞKAL  4+4+4 Yeni Eğitim Modeli Komisyonda

  4+4+4 yeni eğitim modeli teklifinin Meclis komisyon çalışmaları başladı. CHP’li milletvekillerinin yoğun ilgi gösterdiği komisyon toplantısında 43 milletvekili konuşmak için söz istedi. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, "Türkiye tartışsın sonra yeniden getirin, yoksa söz sırası bana geldiğinde 12 saat konuşacağım" dedi.

  Meclis Milli Eğitim, Kültür Gençlik ve SporKomisyonu, zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkartan ve kesintisiz eğitime son veren 4+4+4 eğitim modeli teklifinin görüşmelerine başladı. Toplantının başında Alt Komisyon Başkanı AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık teklifite yaptıkları değişiklikler ile ilgili bilgi verdi. Eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşlarını dinlediklerini anlatan Işık, yapılan değerlendirmeler ışığında 6 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alındığını ikinci kademeye yetenek, gelişim ve tercihe göre seçimlik dersler imkanı konulduğunu, açıköğretim ile ilişkilendirmeyi lise seviyesine çıkardıklarını, çıraklık maddesini de metinnden çıkardıklarını anlattı.

  -"KENDİMİ KANDIRILMIŞ HİSSETTİM"-

  Alt Komisyon Üyesi CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter , komisyon çalışmalarının çok uygar bir ortamda yapıldığını, ancak ikinci günün sonunda kendisini çok aldatılmış hissettiğini söyledi. Serter şunları söyledi:
  "Üzerinde hiç konuşmadığımız veya mutabakata vardığımıza inandığımız konuların arka arkaya verilen önergelerle değiştiğini gördük. Burada da benzer uygulamalarla karşılaşacağımıza eminim. 30’a yakın STK görüşü aldık. Görüş bildirenlerin 4-5’i dışında 8 yıl kesintisiz eğitimin devam etmesini istedi. Ama dikkate alınmadı. CHP olarak 8 yıl kesintisiz eğitimden yana olduğumuz için yasa teklifinde buna aykırı bütün maddelere şerh düştük. Bunun dışında açıköğretime ilköğretimin ilk değil ikinci aşamasında yönlendirilmesi olumlu. Mesleğe yönlendirme yerine bilgi, istidat gibi kavramlarla yapılan düzenlemenin niyeti belli değil, içi boştur, nereye varacağı belli değildir. Eğitime siyasi ideolojik bir tavır olarak yaklaştığınızda gelecek kuşakların bizden hesap soracağı kesindir. Eğitime pedagojik yaklaşım olmalı. Önerim komisyonun en azından eğitim dekanlarını dinlemesidir."

  -"SİZ KADINI ERKEK YAPARSINIZ"-

  Alt komisyon üyelerinden MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri,iktidarın çoğunluğuna dayanarak istediği her kararı alabileceğini düşünmesini, "Siz çoğunluğuna dayanarak kadını erkek, erkeği de kadın ilan edebilirsiniz, bunu biliyoruz" sözleriyle eleştirdi. Milli Eğitim eski bakanlarından Vehbi Dinçerler döneminde eğitim yaşının 6’ya çekildiğini ancak uygulanamaz bulunarak vazgeçildiğini anlatan Yeniçeri, "Yanlış bulunan uygulamayı neden yeniden getiriyoruz?" diye sordu. İmam hatip okullarının orta kısımlarının açılmasını "Açılsa ne olacak, açılsın" sözleriyle değerlendiren Yeniçeri, bu tartışmanın kamuoyunda gereksiz korkular yaratma amaçlı olduğunu söyledi.

  Üniversitelere, yaşayan siyasetçilerin isimlerinin verilmesini eleştiren Yeniçeri, çok istiyorlarsavakıf üniversitesi kurulup o üniversitelere isimlerini verebileceklerini söyledi. Yeniçeri Fatih Projesi kapsamında alımların Kamu İhale Kurumu dışına çıkartılmasını içeren düzenlemenin de teklifte yer almasını eleştirdi, "Burası ihale komisyonu değil. Plan bütçede görüşülür" dedi.

  -KONUŞMAK İÇİN 40 KİŞİ BAŞVURDU-

  Alt komisyon raporuyla ilgili açıklamalardan sonra komisyon başkanı Nabi Avcı, alt komisyon raporu ile Konya Üniversitesi’nin isminin Necmettin Erbakan, Erciyes Üniversitesi’nin isminin iseAlparslan Türkeş Üniversitesi olarak değiştirilmesini içeren tekliflerin birleştirilerek görüşülmesini önerdi. Avcı’nın önerisi oylanarak kabul edildi.
  Verilen bilgilerin ardından teklif üzerinde konuşmak isteyen milletvekillerinin isimleri alındı. Büyük kısmı CHP’li yaklaşık 40 milletvekili konuşmak için söz istedi. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, "Türkiye tartışsın sonra yeniden getirin, yoksa söz sırası bana geldiğinde 12 saatkonuşacağım" dedi. Komisyon Başkanı Avcı, 6 ay süreyle çalışmak üzere dağılınsa bile görüşmelere geçildiğinde ellerinde böyle bir konuşma listesi olacağını belirterek, "12 saat konuşursanız da dinleyeceğiz" diyerek görüşmelere devam etti.

  Milliyet

 • #2
  ritsa90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.Mart.2012
  Mesajlar
  12
  @ritsa90  birşey sorablir miyim cnn türkte okudum şimdi 6 yaşa çekilen 1. sınıf için oyunla öğretim yapılacağı müfredat değiştirileceği yazıyor. bu resmen okul öncesini hiçe saymak demek değil mi?? ne yönde neticelenri bu gidişat artık çok yoruldum bu abuk sabuk gelişmelerden...

 • #3
  Neslihan KILIÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.Temmuz.2010
  Mesajlar
  1,677
  @Neslihan KILIÇ  Ve bütün bunların ışığında hiçbir tartışma programında bunlar yer almıyor.Geçmişin gölgesinde kaldı bu tasarı.Geçmişimizle boğuşurken geleceğimizi kaybedeceğimizin kimse farkında değil.Bu kadar önemli bir konu hakkında medya da en az MEB bakanı kadar suçludur benim gözümde.Dilerim bu yanlıştan tez zamanda dönerler.
  Bu dünyaya ne yapmaya geldiğimi sorarsanız.Cevabım şu olacak:Hayatımı yüksek sesle yaşamak için buradayım. (Emile Zola)

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. İşte CHP'nin 'Eğitim sistemi' modeli
   By MeganeCC in forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 15.Mart.2012, 15:47
  2. 'Karma Eğitim Modeli' uygulamadan kaldırılmalı mı?
   By BURCU-BAŞKAL in forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 05.Mart.2012, 00:17
  3. ‎5 yaşın zorunlu olması alt komisyonda kabul edilmiş...
   By ryhn. in forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 02.Mart.2012, 01:44
  4. Her sendikadan farklı eğitim modeli
   By BURCU-BAŞKAL in forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 29.Şubat.2012, 14:42
  5. Çocuklarda Öğrenme Özellikleri ve Montessori Eğitim Modeli Semineri
   By alfarolex in forum KONGRE,SEMİNER ETKİNLİK DUYURULARI
   Cevaplar: 3
   Son Mesaj: 07.Mayıs.2011, 12:12

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş