Ay, Gece, Uyku


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Ay, Gece, Uyku

Like Tree7Likes
  • 5 Post By Handan Hoca
  • 2 Post By goncafiliz

Konu: Ay, Gece, Uyku

  • #1
    Handan Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    15.Mart.2009
    Nereden
    Kayseri
    Mesajlar
    19,326
    @Handan Hoca



    Ay, Gece, Uyku





    Ay boyama
    Gece boyama
    Yıldız boyama
    Uyku boyama

    Yabancı siteden alıntıdır.










  • #2
    goncafiliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    23.Haziran.2009
    Nereden
    adana
    Mesajlar
    6,083
    @goncafiliz



    gece-gündüz etkinlik planı





    Pazartesi günkü etkinlik planım. konuya uyunca ekleyeyim dedim.

    plana ait abajur kalıbı:

    <br></br>

    abajur boyama

    https://www.onceokuloncesi.com/boyam...lar-33891.html

    gece gündüz boyamalar:

    https://www.onceokuloncesi.com/gece-...yku-88668.html

    alıntı..

    GECE - GÜNDÜZ
    Okul / Sınıf Adı : .................................................. .. /Tarih:…… / …… /……….
    Etkinlik Türü : Fen, Oyun, Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
    Yaş Grubu (Ay) : 48-66 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
    Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.

    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
    Göstergeleri:
    Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
    Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.

    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
    Malzemeleri keser.
    Malzemeleri yapıştırır.
    Malzemeleri değişik şekillerde katlar.

    ÖĞRENME SÜRECİ
    Çocuklar daire şeklinde otururlar. Öğrenilen parmak oyunları tekrar edilir. Çocuklarla gece ve gündüzün birbirlerinden neden farklı olduğu konuşulur. Dünya modeli bütün çocukların görebilecekleri bir yere konur. Üzerindeki ülkelerin ismi söylenerek gösterilip, Türkiye’nin üzerine renkli kâğıt yapıştırılarak yeri belirlenir. Güneş olarak da ışık kaynağı (el feneri) kullanılarak, dünya döndükçe farklı bölgelerin ışık aldığı ve farklı bölgelerin karanlıkta kaldığı gösterilerek nesne/durum/olaya dikkatini verme kazanımlarının pekiştirilmesi için gece – gündüz deneyi yapılır.
    Çocuklara el fenerini güneş olduğu söylenir. Öğretmen ilk önce el feneriyle küreye paralel ışık yansıtır. Öğretmen çocuklardan dünya modelinin aydınlık (ışığın geldiği yer) ve karanlık (ışığın gelmediği yer) yüzünü incelemeleri ister. Öğretmen küreyi kendi etrafında yavaş yavaş çevirir ve çocuklardan gece gündüz oluşumunu izlemelerini ister. Dünya modelinin ( kürenin) ışık alan yüzünde gündüz, ışık almayan kısmında ise gece oluştuğunu ve dünya maketini elimizle çevirerek dünyanın ışık alan yerlerinin sürekli değiştiğini çocuklara gözlemeleri sağlayarak anlatır. Öğretmen çocuklara dünyanın kendi etrafında bir kez dönmesine bir gün denildiğini açıklar. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken güneşe dönük olan yüzü aydınlık olur. Bu olaya gündüz denir. Dünyanın güneşe dönük olmayan yüzü ise ışık alamadığı için karanlık olur. Buna da gece denir. Öğretmen çocuklara deney hakkında sorular sorar. Sorulara çocukların tek tek cevapları dinlenerek, deney onlar tarafından açıklanır.
    “Gece-Gündüz” oyununda çocuklar masa çevresindeki sandalyelere otururlar. Öğretmenin komutu ile şaşırmadan oyunu tamamlamaya çalışırlar. Öğretmen “gece” deyince uyuma hareketi, “gündüz” deyince uyanma hareketi yaparlar. Yanılmadan oyunu tamamlayan, komut verme hakkına sahip olur ve oyunu kazanmış sayılır.
    Sonra küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapma ve sözcük dağarcığını geliştirme kazanımlarını geliştirmek için çocuklar masalara alınarak, “Abajur” çalışması yapılacağı açıklanır. Bu kelimenin anlamı çocuklara sorulur. Çocukların bu kelimeyi kendilerince açıklamaları beklenir. Gerekirse öğretmen tekrar açıklar. Daha sonra çalışma kâğıtları, makas, yapıştırıcı, artık malzeme veya alüminyum folyo verilerek, çalışmayı sürdürmeleri sağlanır. Daire şekli kenar çizgilerinden dikkatlice kesilir. Sonra dörde katlanır. Abajurun alt kısmını gösteren resim üzerine şemsiye gibi yapıştırılır. Alt kısım artık malzeme veya yırtılıp, biraz buruşturulmuş folyo parçaları yapıştırılarak tamamlanır.
    Çalışma sonrasında “Abajuru ne zaman kullanırız?” diye sorar. Aldığı karanlıkta ya da geceleri cevabından sonra “Neden gündüz aydınlıkta kullanmayız?” diye sorar. Verilen cevaplardan sonra enerji tasarrufu konusunu basitçe açıklar. Işıkların gerekmediği zaman kapatılmasını söyler.

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR
    Gece-gündüz, karanlık-aydınlık

    MATERYALLER
    Dünya küresi, el feneri, çalışma kâğıtları, makas, yapıştırıcı, artık malzeme veya alüminyum folyo

    DEĞERLENDİRME
    Dünya dönünce ne olur? Dünya ve Güneş’ten hangisi döner, hangisi durur? Dünya neyin etrafında döner? Dünya’mız mı, Güneş mi daha büyüktür? Güneş bizi her zaman ısıtır mı? Güneş sıcak mı? Isıtmadığı zamanlar soğuk mu? Güneş eskiden de var mıydı? Dünya ne zamandan beri var? Güneş batınca nereye gidiyor? Güneş her sabah yeniden mi doğuyor? Yoksa başka yerden mi geliyor? Güneş doğmazsa ne olur? Gece nedir, gece yapılan etkinlikler nelerdir? Gündüz nedir? Gündüz yapılan etkinlikler nelerdir? sorular sorularak etkinlik tamamlanır.

    AİLE KATILIMI
    Velilere “Her gece yatarken o gün size söylenen ve sizin söylediğiniz en güzel sözü hatırlayın. O günkü güzel sözlerin hatırlamakta zorlanmıyorsanız, yarın bu sözleri bolca kullanmaya çalışın. Yaydığınız pozitif enerji size fazlasıyla geri dönecektir” notu gönderilir.
    Handan Hoca and Slnnk like this.
    Rabbim...

    Benliğimin gururundan uzak eyle beni...

    AMIN...

  • #3
    goncafiliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    23.Haziran.2009
    Nereden
    adana
    Mesajlar
    6,083
    @goncafiliz







    bu arada ne kadar dalmışsam, baştaki resimleri link olarak eklemişim
    Rabbim...

    Benliğimin gururundan uzak eyle beni...

    AMIN...

  • #4
    Handan Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    15.Mart.2009
    Nereden
    Kayseri
    Mesajlar
    19,326
    @Handan Hoca







    Teşekkürler Gonca Öğretmenim.


  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. Gece Sessiz Gece ( Yıldızlar Şarkısı )
      Konu Sahibi Cemile ÖZTÜRK Forum ÇOCUK ŞARKILARI (MP3)
      Cevap: 33
      Son Mesaj : 12.Ocak.2013, 18:10
    2. gece gece baykuş :))
      Konu Sahibi Emine TURAN TUNÇ Forum KAĞIT İŞLERİ-KATLAMA
      Cevap: 4
      Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 16:23
    3. Cevap: 1
      Son Mesaj : 11.Temmuz.2010, 17:51
    4. ÇOCUĞUM GECE (UYKU) TERÖRÜ YAŞIYOR NE YAPABİLİRİM?
      Konu Sahibi Meryem DURMUŞ (ermer) Forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 10.Aralık.2009, 23:29
    5. UYKU
      Konu Sahibi Rabia PEKKAN (rpekkan) Forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
      Cevap: 0
      Son Mesaj : 27.Temmuz.2009, 15:00

    Bu Konu için Etiketler

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş