çocuklarda hikayenın önemi


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

çocuklarda hikayenın önemi

 • #1
  ciximim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Nisan.2009
  Nereden
  Kırklareli
  Mesajlar
  1,003
  @ciximim  çocuklarda hikayenın önemi

  çocuk hikayelerinin yararları ile ilgili tatil dönüşü velilere sunu şeklinde seminer vermem gerekli elinde olan varsa veya neler ve nasıl yapabilirim yardımcı olursanınz sevinirim tşkler
  ÇOCUK KALBİ İLE YAKLAŞTIM SEVGİYE AMA NEREDEEEE? AAAAAAAA BAKIN YANIMA GELMİŞ

  BURCU DÜKKANCI ALBAYRAK
  http://www.onceokuloncesi.com/imageh...ab43f8ae90.jpg

 • #2
  Cemile ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Mart.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  32,893
  @Cemile ÖZTÜRK  Hikâye Okumanın Önemi

  Hikâye, olmuş ya da olabilecek olayları anlatan, insan yaşamından değişik kesitler sunan, bunu yere ve zamana bağlayarak yapan, olayları ve kişileri tek yönüyle ele alıp anlatan, romandan daha kısa yazılardır .

  Türk Dili Edebiyatı Ansiklopedisinde(1981: 225) ise hikâye; "mensur, genellikle muhayyile mahsulü veya gerçek bir olaya dayanmasına rağmen süslenmiş, soyutlanmış ve dolayısıyla yazarın yeniden yorumladığı bir eser" olarak tanımlanmıştır.

  Hikâye, tek bir olayın etrafını çeviren psikolojik tepkilerini anlatır; bu psikoloji realitesi romandakinden farklıdır. Hikâye, gerçek hayatın izlenimi duygusu verir.

  Çağın (2007: 6)'da hikâyelerde anlatılan olayların gerçek ya da hayal mahsulü olabileceğini belirtir.

  Hikâyeler, çocukların sınırlı hayat tecrübelerini zenginleştirir. Farklı insan tipleri üzerinde düşünmelerine imkân sağlar, geliştirmekte oldukları değer yargılarının daha açıklık kazanmasına yardımcı olur; böylece çocukların içinde yaşadıkları toplumsal ve kültürel ortama uymalarını büyük ölçüde kolaylaştırır. Okuma alışkanlığı ve zevkinin geliştirilmesinde, hikâyeler çocuklar için önem taşımaktadır.

  Hikâye, anlaşılması son derece güç olan hayatın ve insanın içine adeta bir pencere açar. Günlük hayatta insanlar hayatı ve insanı dıştan görürler. Hikâyeciler bizlere eseri ile hayatın ve insanın ayrı bir yönünü gösterirler ve dış görünüşlerinin arkasındaki gerçekleri keşfederler.
  Çocuklar kitap okudukları zaman yüksek düzeyde yaratıcı bir eylemle uğraşmaktadırlar. Okudukları bu hikâyeden tecrübe, duygu, estetik ve hayal geliştirebilecek yetenekler alırlar. Çocukta yaratıcı düşünceyi geliştireceksek; kitap resimlerine başvurulmalıdır. Çocuk, resimle ilgili yorumlar yaptığı zaman bu, çocuğun yaratıcı, farklı düşünmesini ortaya çıkarır.

  Hikâyeler, çocukların ve yetişkinlerin yaşama farklı yönlerden bakmasını sağlayan, insanı tüm acılarıyla ve gerçeğiyle olduğu gibi tanımak, kabul etmek ve sevmek gerektiği mesajlarıyla yoğrulmuş çarpıcı niteliktedirler .

  Hikâye ve romanlar okuma alışkanlığının kazandırılması için çok uygun eserlerdir. Çocuklar hikâye okumaya teşvik edilmeli, ders saatlerinde bile hikâyeler dağıtılmalıdır. Hikâyede kahramanlar ve değişik olaylar çocukların ilgisini çekmektedir. Bol bol okumak, çocukların kelime hazinelerini geliştirir. Onların düşüncelerini doğru ve düzgün bir şekilde ifade edebilmelerini sağlar. Bu onların düşüncelerini diğerlerine doğru ve etkili bir şekilde aktarmalarını kolaylaştırır .

  Yukarıdaki tanımlardan da anlaşıldığı gibi, hikâyeler yaşanmış ya da tasarlanmış bir durumu kişileri ve çevresi sınırlı olarak hızlı bir şekilde ilerleterek anlatan çok kısa yazılardır.

  Alıntı makale.
  c i m i  "Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye sordular. Ben de onlara "Mutlu olmak istiyorum" diye cevap verdim.
  Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, asıl onların hayatı anlamadıklarını söyledim. "

  John Lennon

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Diş fırçalamanın önemi
   Konu Sahibi malatyalı seher Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 04.Mart.2011, 20:16
  2. Çocuklarda uykunun önemi‏
   Konu Sahibi Arz Forum MAKALE-ARAŞTIRMA ve BİLİMSEL YAZILAR
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 17:32
  3. Okula giden çocuklarda kahvaltının önemi
   Konu Sahibi Ayşe Turan BAL Forum MAKALE-ARAŞTIRMA ve BİLİMSEL YAZILAR
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 27.Aralık.2009, 01:08
  4. Çocuklarda uykunun önemi
   Konu Sahibi gulcinnnnn Forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 29.Kasım.2009, 10:37
  5. havanın önemi
   Konu Sahibi ** kevser** Forum DENEYLER
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 10.Eylül.2009, 13:05

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş