Drama Etkinlik Planları - Sayfa 2


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Drama Etkinlik Planları

Like Tree10Likes

Konu: Drama Etkinlik Planları

  1. #11
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    17.11.2012

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERİN PLANLARINA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.


    Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz İSTERSENİZ 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.



    ETKİNLİK ADI: SARI GİYSİLER GÜNÜ (SARI RENK VE TONLARI )


    ETKİNLİK TÜRÜ:MÜZİKLİ DRAMA-TÜRKÇE, SANAT (BİRLEŞTİRİLMİŞ BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

    Yaş Grubu (Ay) : 48-66



    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

    DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
    Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
    Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
    Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
    Dinledikleri/izlediklerini öykü yoluyla sergiler.


    SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri:

    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.

    MATERYALLER:yeşil, sarı ve kurumuş yapraklar


    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Ritmik sayı sayması
    Yeşil renk, sarı rengin tonları.
    Kurumuş-yaş
    genç-yaşlı, uzun-kısa



    ÖĞRENİM SÜRECİ

    Çocuklar sınıfa dağılırlar. Yönergeyi dinlemek için hazır beklerler.

    — Şimdi hangi ağacın yaprağı olmak istediğinizi düşünün. Ağacınızın genç-yaşlı, uzun-kısa olduğuna karar verin.

    — Bu ağacı kim dikmiş olabilir? Ağaç olarak nelere ihtiyacınız olduğunu düşünün. Şimdi oyunumuza başlayalım.

    — Herkes istediği yere geçsin. Kökleriniz toprağı tutuyor. Rüzgâr esiyor. Ağaç sallanıyor. Yapraklarınız dökülmeye başlıyor. Yağmur her yerinizi ıslatıyor. (Sonbahar Geldi şarkısı bu bölümde birlikte söylenir.)

    — Ben yanınıza geliyorum. Ben çöpçü olmak istiyorum. Dökülen yaprakları süpürüyorum. Çevreyi temizliyorum…(Öğretmen süpürme hareketi yapar, çocuklar bu sırada bir araya toplanırlar. Öğretmen, arkadaşlarına sokulmayan çocuğun yanına giderek aşağıdaki sorulardan uygun olanını çocuğa sorar.

    DEĞERLENDİRME:
    —Bir ağaç olarak konuşabilseydin bu yaşadığın olaylardan sonra duygularını bana ne söyleyerek anlatırdın?
    — Yağmur yağınca ıslanmaktan hoşlandın mı? Neden?
    — Rüzgârın esmesi seni rahatsız etti mi?
    — Arkadaşın sana dokunduğunda rahatsız oluyor musun? (Drama sırasındaki davranışlara göre genişletilebilir.)
    — Yaprağının dökülmesi canını acıttı mı?
    — Yaprağın neden döküldü?
    — Ağaç olarak nelere ihtiyacın oldu?
    — Seni kim dikti? Neden dikmiş olabilir?

    Çocuklar kâğıt alarak masalara geçerler.
    • Pastel boyalarla her çocuğun kendi ağacının resmini yapmaları istenir.


    • Uygun ortam ve zaman olursa drama kaldığı yerden özgün öyküye dönüştürülebilir. Çocukların oluşturdukları özgün öykü öğretmen tarafından yazılır. Daha sonra çocuklara okunarak böyle güzel bir öykü oluşturabildikleri için gurur duymalarını sağlayacak sözler söylenir.

    ÖNERİLEN DEĞİŞİK ETKİNLİK:
    Öğretmen ve çocuklar sarı giysiler giymiş olarak okula gelirler.



    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
    *Çocuklar drama için gerekli konsantrasyonun sağlanması için ağaçların rüzgardaki hareketleri sorulur. Ağaçların yerinde olsalardı, kendilerini naslı hissedebilecekleri gibi sorular sorulabilir.


    Çocuk açısından:
    Giysilerindeki sarı renk tonlarına uygun olarak, açık renkten koyu renge doğru sıralanabildiler mi?
    Duygularını drama yolu ile ifade edebildiler mi?
    Yarım bırakılan öyküyü tamamlayabildiler mi?

    Öğretmen açısından:
    Çocuklarla zevkli dakikalar geçirebildim mi?
    Aksaklık oldu mu?
    Farklı bir uygulama yapıldı mı?

    Planlama açısından:
    Geçişler etkili miydi?
    Amaçlara ulaşılabildi mi?
    Öğrenme süreci içinde seçilen etkinlikler amaçlara uygun muydu?
    Farklı ne yapılabilirdi?

  2. #12
    htepeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2011
    Mesajlar
    10
    @htepeli







    ETKİNLİK PLANI 21/11/2012
    ETKİNLİK TÜRÜ: Fen ve Drama “Mikrop”
    YAŞ GRUBU(AY):36-66 Ay
    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    Sosyal Duygusal
    Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Kazanım 5. Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir. (Göstergeleri: Olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar.
    Kazanım 16. Toplumsal yaşamda bireylerin farklı rol ve görevleri olduğunu açıklar. (Göstergeleri: Toplumda farklı rol ve görevlere sahip kişiler olduğunu söyler. Aynı kişinin farklı rol ve görevleri olduğunu söyler
    Öz Bakım
    Kazanım 1. Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Göstergeleri: Saçını tarar, dişini fırçalar, elini, yüzünü yıkar
    ÖĞRENME SÜRECİ:

    Öğretmen çocuklar gelmeden önce oluşturduğu sağlık öğrenme merkezine, ambulans, hastane resmi, stetoskop, boş ilaç kutuları, hiç kullanılmamış ve iğnesiz şırınga vb. koyar. Çocuklara mikrop resmi gösterir ve ne olduğunu sorar. Çocukların cevaplarından sonra, “Mikrop vücudumuza girdiği zaman neler olur?” diye sorar. “Hasta oluruz” cevabından sonra, “Hasta olunca ne yapmamız gerekir?” diye sorar.
    Ambulansın ne işe yaradığını, ilaçların ne zaman ve ne şekilde ve nerden alındığını sorar. Çocuklarla karşılıklı sohbet ederler. Çocuklara “Şimdi sizinle birlikte hasta bir çocuğun yaşadıklarını canlandıracağız” der ve çocuklar arasında rol dağılımı yapar. Çocuklar hastanede çalışan doktor ve hemşire, anne, baba, hasta çocuk, ambulans şoförü, eczacı vb. rolleri paylaşırlar.
    “Ali aşı olmaktan korkan ve aşı olmayan, yemeklerini güzel yemeyen ve temizliğe çok dikkate etmeyen bir çocuktur. Bir gece aniden ateşlenir. Anne-babası çok telaşlanır. Babası hemen hastaneyi arayıp, ambulans ister. Ambulans gelene kadar, annesi ateşi düşsün diye alnına ıslak bez koyar. Ambulans gelince apar-topar hastaneye giderler. Doktor Ali’yi muayene eder. İyileşmesi için ilaçlar yazar. Tekrar hasta olmaması için, aşılarını düzenli yaptırması gerektiğini söyler. Çok iyi beslenmesini ve temizliğine çok dikkat etmesini ister. Ali, anne ve babası doktora teşekkür edip, hastaneden ayrılırlar. Yolda giderken nöbetçi bir eczane bulup, ilaçlarını alırlar.” Dramada rolleri çocuklar içlerinden geldiği gibi canlandırırlar.

    MATERYALLER:
    Ambulans, hastane resmi, stetoskop, boş ilaç kutuları, hiç kullanılmamış ve iğnesiz şırınga

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
    Ambulans, steteskop, şırınga

    DEĞERLENDİRME:
    Mikrop vücudumuza girdiği zaman neler olur? Hasta olunca ne yapmamız gerekir? Hasta olunca kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Hasta olmamak için neler yapmalıyız?


    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Sağlık malzemeleri incelenirken dikkatli olunmalıdır.
    Emel Hoca and nur077 like this.

  3. #13
    şule58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    23.Kasım.2012
    Nereden
    sivas
    Mesajlar
    2
    @şule58







    teşekkürrler..

  4. #14
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    UÇUŞAN YAPRAKLAR Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyü





    UÇUŞAN YAPRAKLAR
    Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyük grup ve bireysel etkinlikler)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:Nesne/varlığın adını söyler.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1: Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri:Verilen sese benzer sesler çıkarır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izlediklerini resim/drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:Nesneleri toplar.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Göstergeleri:
    Elini/yüzünü yıkar.
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır.


    MATERYALLER: Doğadan toplanan yapraklar, sepet, su spreyi, saç kurutma makinesi, renkli kağıtlar, sulu boya, fırça, hikaye kitabı

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Üflemek, ıslak-kuru

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Sabah toplanan yaprakların bulunduğu sepet sınıfın ortasına dökülür. Çocuklara da rüzgâr esince ağaçtan savrulup yere düşmekte olan yaprak olduklarını düşünmeleri söylenir. Yavaş yavaş yere düşerken size başka bir yaprak yetişti. Dönüp ona baktınız. Yere düşen bu yaprağın elini tutun.
    • Çocuklara “Şimdi sizi ve yerdeki bu yaprakları nasıl uçurabiliriz?” diyerek çocuklardan gelen cevaplar değerlendirilir. Öğretmen çocuklara üfleyerek bu yaprakları uçuralım der. Çocukların da yaprakları uçururken rüzgâr sesi (vuuuv) çıkartmaları sağlanır.
    • Üfleme sonunda öğretmen evden getirdiği saç kurutma makinesi ile yaprakları sınıfa dağıtır, bu sırada kendileri de yaprak olduklarından onlardan da sınıfta dağılıyormuş gibi hareket yapmaları istenir.
    • Çocukların gözlerini kapatması istenir ve öğretmen su spreyi ile çocukları çok fazla ıslatmayacak şekilde 2-3 damla su sıkar. “Ne oluyor acaba?” diye sorar. Çocukların yağmur yağdığını söylemesi sağlanır ve kendilerinin de yağmur damlalarına dönüşerek yaprakları ıslatmaları istenir. Bunu yaparken yağmur sesi (şıp şıp) çıkartmaları sağlanır.
    • Islanan yaprakların nasıl kuruyacağı üzerine çocuklara beyin fırtınası yaptırılır. Gelen cevaplara göre yine çocukların kendi bedenlerini kullanarak yaprakları kurutması istenir ya da saç kurutma makinesi ile kurutulur.
    • Çocukların kurutulmuş yaprakları müzik eşliğinde toplamaları sağlanır. Öğretmen müzik açıkken toplayacaklarını, müzik durunca durmaları gerektiğini anlatır.
    • Oyunun ardından masalara geçilir. Toplanan yaprakların suluboya ile boyayıp yaprak baskısı yapılacağı açıklanır.
    • Masalara yapraklar, suluboya, fırça ve renkli kâğıtlar konulur. Çocuklar çalışmalarını tamamlarlar. Ürünler sergilenir. Sınıf toparlanır ve eller yıkanır.
    • Çocuklarla birlikte yere oturulur. Çocuklara “Somurtkan Rüzgâr” isimli bilimsel hikâye kitabı okunur. Hikâyenin ardından hikâyeyle ilgili sorular sorulur. Ayrıca hikâyenin draması isteğe göre yapılır.
    • Çocuklara pastel boyaları ve resim kâğıtları verilir. Gün boyunca yapraklarla yaptıkları çalışmaları hatırlayıp hatırlamadıkları sorulur ve bugün yaptıkları çalışmaları resimlemeleri istenerek değerlendirme yapılmış olur. Resimleri ile ilgili düşünceleri kâğıda not edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Yaprakların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
    • Yapraklar başka bir etkinlikte kullanılacağı için toplarken ve üflerken çocukların yapraklara zarar vermemelerine özen gösterilir.
    • Her ihtimale karşı fazla yaprak tutularak diğer etkinlik için ayrılır.

    DEĞERLENDİRME
    Yaprak baskısı yaparken hangi malzemeleri kullandık?
    Biraz önce yaprak rolünü canlandırmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?
    Bahçenizde/Parklarda/Okula gidip gelirken ağaçlardan düşen yaprakları görüyor musunuz?o yapraklarla neler yapabilirsiniz?
    Biraz önce yaprakları nasıl ıslattık, sonra nasıl kuruttuk?
    Bu yaprakları başka nasıl kurutabiliriz?
    Az önce dinlediğiniz hikâyede somurtkan rüzgâr bulut, güneş ve yağmurun söyledikleri karşısında nasıl davrandı?

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Yapraklar ovuşturularak parçalanır ve ağaç figürü üzerine yapıştırılabilir.

  5. #15
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
    28.11.2012-Çarşamba

    PLANLARIMI, ÖĞRETMENLERE ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTAYIM.

    HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.



    ETKİNLİK ADI: ROBOTLAR


    Etkinlik Türü: TÜRKÇE, DRAMA (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup Etkinliği)
    Yaş grubu(ay): 48-66 ay

    BA Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri:

    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

    DA Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır.
    Göstergeleri:

    Konuşma sırasında göz teması kurar.
    Jest ve mimikleri anlar.
    Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.
    Konuşmayı başlatır.
    Konuşmayı sürdürür.
    Konuşmayı sonlandırır.
    Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır.
    Sohbete katılır.
    Konuşmak için sırasını bekler.
    Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.

    Kazanım 9: Sesbilgisi farkındalığı gösterir.
    Göstergeleri:

    Sözcüklerin başlangıç seslerini söyler.
    Aynı sesle başlayan sözcükler üretir.


    MATERYALLER:
    Robotü, dede ve çocuk kukla.


    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR
    Robot


    ÖĞRENME SÜRECİ


    • Kahvaltı sonrası minderlere oturulur. Serbest oyun sırasında arkadaşlarının liderliğine göre mi, kendi isteklerine göre mi oyun oynadıklarını anlatırlar. Öğretmen:
    -—Robotlar, kendi isteklerine göre değil, bizim programlamamız doğrultusunda çalışırlar. Bugün oyunda kimler robot olmuşlar?
    —İnsanların kendi davranışları hakkında seçme özgürlüğü var mıdır?
    —Sizin evinizde kimin seçme özgürlüğü var? gibi sorular sorduktan sonra ''Robot Dede' öyküsünü kuklalarla anlatır.


    • Çocuklar öykü sonrası DRAMATİK OYUN MERKEZİNDE özgün kukla oynatabilirler.
    • ‘’Robot’’ kelimesinin başında hangi sesin olduğu sorulur. ‘’R’’ sesi ile başlayan kelimelere örnekler verirler.

    • Öğretmen, kukla oyunundan sonra çocuklara, oyun ile ilgili olarak robotlarla insanlar arasındaki farkları sorar. Ayağa kalkmalarını ister.
    —Şimdi sizin düğmenize basıp çalıştıracağım, dedikten sonra, çocukların tek tek burunlarına dokunur. Çocuklar serbest hareketlerle sınıf içinde dolaşırlar. Öğretmen daha sonra.
    —Çömel, yavaş yürü, başını kaşı, kolunu havaya kaldır, der.
    —Aaaa sizden gacur gucur sesler geliyor, neye ihtiyacınız var acaba? diye sorar ve çocuklardan ‘’yağ’ yanıtı gelince:
    —O zaman sizi hemen yağlayayım, der ve çocukların kulağına dokunur.
    —Yağlanmak robotlarımı neşelendirdi, ne güzel! der.
    —Şimdi enerjiniz bitti, durdunuz, denir ve çocuklardan enerji için neye ihtiyaçları oldukları sorulur. Alınan yanıtlardan sonra istedikleri enerji verilir. Pil takılır /fişleri takılır. Robotlara yeni komutlar bu defa tek tek verilir.
    —Sen, yere düşen oyuncağı toplama robotu ol, senin düğmene basıyorum,
    —Sen, kukla köşesini düzelten robot ol, seni çalıştırıyorum, gibi her çocuğa düzensiz görünen köşelerin düzenlemesi yaptırılır.
    —Şimdi de eşleşin. Biriniz robot, diğeriniz robotun sahibi olsun, denir ve bir süre oynarlar. Sonra yere otururlar, oyunda aldıkları rolleri açıklarlar.

    DEĞERLENDİRME:
    - Robot olduğunuzda benim isteklerime göre mi, kendi isteğinize göre mi hareket ettiniz?
    —İnsanların kendi davranışları hakkında seçme özgürlüğü var mıdır? sorusu tekrarlanır.
    —İnsanlar her zaman kendilerinden istendiği gibi mi davranırlar?
    —Oyun oynarken kimin istediği gibi davrandığını hatırlıyor musun?
    —Evet, ise bu senin seçimin miydi?
    —Büyüklerimizin ve arkadaşlarımızın isteklerini yerine getirmek sizce robot olmak demek mi?
    —Oyunda hepiniz anne ya da baba olmak isteseydiniz, hiç kimse çocuk olmak istemeseydi nasıl bir çözüm bulabilirdiniz? (İki komşu anne ya da teyze, babaanne, anneanne olabilirdik şeklinde çözüm önerileri getirirler.)

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    * Drama ve kukla oyunu sırasında bütün çocukların rol almış olmasına dikkat edilmeli, unutulan çocuk olmamalıdır.
    * Çocukların kendi özgür iradeleri ile hareket edip etmedikleri gözlenmeli, gerekli notlar alındıktan sonra yapılan değerlendirmelerde herhangi bir problem belirlenmiş ise veli görüşmeleri düzenlenmelidir.

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

    https://www.okuloncesi.net/etkinlik-...html#post20953
    Linkindeki sanat etkinliği planına yer verilmelidir.
    kaders likes this.

  6. #16
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    UÇUŞAN YAPRAKLAR Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyü





    UÇUŞAN YAPRAKLAR
    Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyük grup ve bireysel etkinlikler)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:Nesne/varlığın adını söyler.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1: Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri:Verilen sese benzer sesler çıkarır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izlediklerini resim/drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:Nesneleri toplar.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Göstergeleri:
    Elini/yüzünü yıkar.
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır.


    MATERYALLER: Doğadan toplanan yapraklar, sepet, su spreyi, saç kurutma makinesi, renkli kağıtlar, sulu boya, fırça, hikaye kitabı

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Üflemek, ıslak-kuru

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Sabah toplanan yaprakların bulunduğu sepet sınıfın ortasına dökülür. Çocuklara da rüzgâr esince ağaçtan savrulup yere düşmekte olan yaprak olduklarını düşünmeleri söylenir. Yavaş yavaş yere düşerken size başka bir yaprak yetişti. Dönüp ona baktınız. Yere düşen bu yaprağın elini tutun.
    • Çocuklara “Şimdi sizi ve yerdeki bu yaprakları nasıl uçurabiliriz?” diyerek çocuklardan gelen cevaplar değerlendirilir. Öğretmen çocuklara üfleyerek bu yaprakları uçuralım der. Çocukların da yaprakları uçururken rüzgâr sesi (vuuuv) çıkartmaları sağlanır.
    • Üfleme sonunda öğretmen evden getirdiği saç kurutma makinesi ile yaprakları sınıfa dağıtır, bu sırada kendileri de yaprak olduklarından onlardan da sınıfta dağılıyormuş gibi hareket yapmaları istenir.
    • Çocukların gözlerini kapatması istenir ve öğretmen su spreyi ile çocukları çok fazla ıslatmayacak şekilde 2-3 damla su sıkar. “Ne oluyor acaba?” diye sorar. Çocukların yağmur yağdığını söylemesi sağlanır ve kendilerinin de yağmur damlalarına dönüşerek yaprakları ıslatmaları istenir. Bunu yaparken yağmur sesi (şıp şıp) çıkartmaları sağlanır.
    • Islanan yaprakların nasıl kuruyacağı üzerine çocuklara beyin fırtınası yaptırılır. Gelen cevaplara göre yine çocukların kendi bedenlerini kullanarak yaprakları kurutması istenir ya da saç kurutma makinesi ile kurutulur.
    • Çocukların kurutulmuş yaprakları müzik eşliğinde toplamaları sağlanır. Öğretmen müzik açıkken toplayacaklarını, müzik durunca durmaları gerektiğini anlatır.
    • Oyunun ardından masalara geçilir. Toplanan yaprakların suluboya ile boyayıp yaprak baskısı yapılacağı açıklanır.
    • Masalara yapraklar, suluboya, fırça ve renkli kâğıtlar konulur. Çocuklar çalışmalarını tamamlarlar. Ürünler sergilenir. Sınıf toparlanır ve eller yıkanır.
    • Çocuklarla birlikte yere oturulur. Çocuklara “Somurtkan Rüzgâr” isimli bilimsel hikâye kitabı okunur. Hikâyenin ardından hikâyeyle ilgili sorular sorulur. Ayrıca hikâyenin draması isteğe göre yapılır.
    • Çocuklara pastel boyaları ve resim kâğıtları verilir. Gün boyunca yapraklarla yaptıkları çalışmaları hatırlayıp hatırlamadıkları sorulur ve bugün yaptıkları çalışmaları resimlemeleri istenerek değerlendirme yapılmış olur. Resimleri ile ilgili düşünceleri kâğıda not edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Yaprakların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
    • Yapraklar başka bir etkinlikte kullanılacağı için toplarken ve üflerken çocukların yapraklara zarar vermemelerine özen gösterilir.
    • Her ihtimale karşı fazla yaprak tutularak diğer etkinlik için ayrılır.

    DEĞERLENDİRME
    Yaprak baskısı yaparken hangi malzemeleri kullandık?
    Biraz önce yaprak rolünü canlandırmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?
    Bahçenizde/Parklarda/Okula gidip gelirken ağaçlardan düşen yaprakları görüyor musunuz?o yapraklarla neler yapabilirsiniz?
    Biraz önce yaprakları nasıl ıslattık, sonra nasıl kuruttuk?
    Bu yaprakları başka nasıl kurutabiliriz?
    Az önce dinlediğiniz hikâyede somurtkan rüzgâr bulut, güneş ve yağmurun söyledikleri karşısında nasıl davrandı?

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Yapraklar ovuşturularak parçalanır ve ağaç figürü üzerine yapıştırılabilir.

  7. #17
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.Mayıs.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    kış





    Etkinlik Türü: Türkçe, Fen, Drama Etkinlikleri (Bütünleştirilmiş)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...dc1f25af75.doc

  8. #18
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.Mayıs.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    sihirli gazeteler





    Etkinlik Türü: Drama –Oyun-Sanat Etkinliği (Büyük grup)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...d82358d042.doc

  9. #19
    miya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    08.Mayıs.2009
    Mesajlar
    68
    @miya



    Topları Yuvarla Sende Yuvarlan





    Etkinlik Türü: Oyun- Drama Etkinliği (Büyük grup)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...ea3da95981.doc
    Konu Emel Hoca tarafından (09.Aralık.2012 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.

  10. #20
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı miya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Etkinlik Türü: Oyun- Drama Etkinliği (Büyük grup)

    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...ea3da95981.doc
    Diğerleri kadar bu planını da çok beğendim.

YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

Benzer Konular

  1. Türkçe Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 47
    Son Mesaj : 29.Mart.2016, 16:45
  2. Drama PLanLarı
    Konu Sahibi LL_MeraL Forum DRAMA ÇALIŞMALARI
    Cevap: 48
    Son Mesaj : 23.Kasım.2015, 23:23
  3. 1. Sanat Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 42
    Son Mesaj : 26.Ağustos.2013, 19:10
  4. Fen Etkinlik Planları
    Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 09.Aralık.2012, 00:40
  5. Drama ve oyun planları lazım
    Konu Sahibi asi_bebeim Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Şubat.2010, 02:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Giriş

Facebook ile Baglan Giriş