Otizm Nedir?


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Otizm Nedir?

Konu: Otizm Nedir?

 • #1
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Nereden
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL  Otizm Nedir?

  OTİZM NEDİR?
  Otizm, yaşamın erken dönemlerinde başlayan ve yaşam boyu süren; sosyal ilişkiler, iletişim, davranış ve bilişsel gelişimde gecikmeye neden olan nörobiyolojik kökenli bir bozukluktur (Beynin işlevlerinde biyolojik ve organik bir bozulma vardır.). Ortaya çıkan sendromun şiddeti ve problem davranışların bir araya gelme şekli her çocukta farklıdır. Otizm; Ruhsal Bozukluklar Tanı ve İstatistik El Kitabı’nda (DSM- 4) Yaygın Gelişimsel Bozukluklar başlığı altında tanımlanır. Yaygın gelişimsel bozukluklar başlığı altında sıralanan diğer bozukluklar şunlardır: Rett sendromu, asperger sendromu, çocukluğun dezintegratif bozukluğu, başka türlü adlandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluk. Otizm Ne Değildir ? Otizm, bir ruh hastalığı değildir, ancak belirtileri zaman zaman bazı ruh hastalıklarının (Örneğin, çocukluk şizofrenisi) belirtileri ile karışabilir. Duygusal yoksunluk veya emosyonel stres sonucu değildir. Sosyal temastan kaçınmak için inatçı bir arzu değildir Anne babanın reddinden veya soğuk ebeveynlerden kaynaklanmaz. Herhangi bir sosyoekonomik veya sosyokültürel sınıfa özgü değildir. Bazı dar alanlarda özel yetenekleri olan (örneğin 2-3 yaşında okuyabilen 500 parçalı yap-bozu yapabilen) otistikler üstün zekalı olarak değerlendirilmemelidir.

  BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Erken bebeklik çağı otizminde şu bulgulara rastlamak mümkündür, ancak bütün bulgulara tek bir çocukta rastlanmayabilir. Çocuk,
  • Bebeklik döneminde aşırı ağlar yada aşırı sakindir
  • Anneye ve diğer insanlara fazla ilgi göstermez
  • Daha sonraki dönemlerde göz teması kurmaz yada sürdürmez
  • Oyuncaklarla anlamlı şekilde oynamaz
  • Vücudun bazı bölümlerini yada nesneleri çevirir, sallar
  • Konuşsa bile kelimeleri gerçek anlamda iletişim için kullanmaz
  • Günlük hayatta sıradan kabul edilen duyusal uyarılara aşırı tepki gösterebilir
  • Sosyal ilişkiye girmektense kendi kendine olmaktan daha mutludur
  • Çevresini merak etmek yeni şeyler öğrenmek için çaba göstermez  NASIL TANI KONUR?
  Otizm'de tanı DSM IV ölçeği yardımı ile konulur. Tanı Çocuk Psikiatristi tarafından konmalı ve takibi yapılmalıdır. Erken tanı ve eğitim çalışmalarının başlanması çok önemlidir. 5 yaşına kadar kesin tanı koymak yanıltıcı olabilir. 5 yaşına kadar otistik belirtiler ile takip etmek, 5 yaşında ise DSM IV ölçeğine göre durumunda değişiklik yok ise Otizm tanısı koymak doğru yaklaşımdır.
  TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
  Elli yıl boyunca yüzün üzerinde tedavi yöntemi denenmiş ve hala da denenmektedir. Bu yöntemleri; en sık kullanılanlardan itibaren genel başlıklar halinde sıralayacak olursak:
  - Otizmin tedavisinde en sık başvurulan tedavi grubu standart özel eğitim tedavileridir ve otistik çocukların yaklaşık % 70'inde uygulanır. Çocuğun bilişsel işlevlerini ve iletişimini güçlendirmeye yönelik kombine eğitim modülleri, sosyal beceri eğitimi, görsel materyaller, davranış eğitimi teknikleri gibi özel eğitim yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu yöntemler; otistik çocuğun, zihinsel potansiyelini olabildiğince ortaya çıkarmaya ve çevresiyle iletişimini güçlendirmeye yönelik tedavilerdir. Otistiklere en fazla uygulanan tedavi konuşma terapisidir. Müzikterapi de standart özel eğitim tekniklerindendir.
  - En sık uygulanan ikinci grup farmakolojik tedavileridir ve otistik çocukların yarısında ilaç kullanılmaktadır. Otizmde karşılaşılan davranış problemlerinin üstesinden gelmek, çocuğun zihinsel işlevlerini desteklemek amacı ile bugüne kadar onlarca ilaç kullanılmıştır ve her birinin otizmdeki birtakım sorunlara sınırlı derecede yararı olmuştur. Uyku probleminde melatonin, havalelerde epilepsi ilaçları, davranış problemlerinin türüne bağlı olarak bilinen psikiyatrik ilaçların tamamına yakını, barsak florasına yönelik olarak bazı antibiyotikler, sindirimi düzenleyici olarak bazı enzimler, sekretin, esansiyel yağ asitleri ve probiotikler, dimetilglisin, kombine vitamin tedavisi, ayrıca tek başına C, A ve B6 vitaminleri, L-glutamin, magnezyum desteği, bağışıklık sisteminin otizmde etkilendiği düşüncesi ile immünglobülin ve daha birçok farmakolojik ajan bugüne kadar kullanılmıştır ve kullanılmaktadır.
  - Otistik çocukların ortalama dörtte birinde özel diyetler anne babalar tarafından denenmektedir. Gluten ve kazeinden oluşan çeşitli maddelerin otizme kaynaklık edebileceği yönündeki hipotez oldukça rağbet görmüş ve gluten ya da kazein içermeyen diyetler ebeveynler tarafından uygulana gelmiştir. Yine aynı şekilde Feingold diyeti, mayasız gıda içermeyen diyetler de özel diyet örnekleridir.
  - Otistik çocuklarda birtakım fizyolojik değişimler yaratmaya yönelik ve bir kısmı da aracı cihazlarla uygulanan terapi teknikleri de geliştirilmiştir ve etkinlikleri tam olarak kanıtlanmamış ise de sıkça kullanılmaktadır. Bu yöntemler içinde en yaygın kullanılanı sinir geribildirim (neurobiyofeedback) tedavisidir. Beyin dalgalarını simgeleyen birtakım video oyunları ile, ekran karşısında çocuğun kendi beyin dalgalarını yönlendirebilme ve bu yolla bazı problemlerini hafifletmeye yönelik bir tedavi şeklidir. Otistik çocuklarda; duyusal iletişimi geliştirmeye yönelik duyusal entegrasyon (sensorial integration), işitsel ve görsel entegrasyon teknikleri bazı merkezlerde uygulanmaktadır. Günlük işlevsel becerileri yönlendirici rehberlik eğitimi, beden egzersizlerine dayanan ve yoga kaynaklı entegre hareket terapisi, otistik çocuğun duyularına tepki veren bir ortamda etkileşime bırakıldığı hegzagonal çerçeve, duyusal uyarım yoluyla ilgili duyusal beyin alanlarını uyarmayı, dolayısıyla çocuğun duyusal zorluklarını bilinç dışı dönüştürmeyi amaçlayan Bolles sensorial öğrenme metodu, sayfa ve kelimeler arasındaki kontrastı değiştirmeye yönelik renkli filtreler (Irlen lensleri), bilgi işleme hızını arttırmaya yönelik interaktif metronom tedavisi, vücut işlevlerinin doğal bir ritm içinde olduğunu ve otistiklerde bu ritmin değiştiği düşüncesinden yola çıkan ritmik dönüştürme tedavisi gibi örnekler çeşitli fizyolojik terapi modülleridir.
  - Otistik çocuğu; özel eğitim ve bakım sürecinde uygulanan ilişki odaklı ya da iletişim odaklı terapi teknikleri de vardır; anne sütü verme süresini uzatma, yumuşak dokunuşlar, ebeveynle yakın teması destekleyici kucaklama teknikleri, doğal iletişime fırsat yaratmaya yönelik düz zeminde iletişim saati, düzenli ortak aktivitelerde bulunmak gibi teknikler belli başlı örneklerdir ve otistik çocukların yaklaşık yüzde yirmisinde özel eğitim sürecinde denenmektedir.
  - Bu sayılanlar dışında; ailenin olanakları ve terapistin yetenekleri ölçüsünde ve değişik sıklıkta o kadar çok terapi yöntemi denenmiştir ki; Azrin 24 saatlik tuvalet eğitimi, hiperbarik oksijen terapisi, akupunktur, dans terapisi, yunusla terapi, kafa kemiklerine masaj yoluyla beyin omurilik sıvısının dolaşımını etkilemek, vagus siniri uyarımı, homeopati yöntemleri, aromaterapi, vücutta biriken çeşitli maddelerin otistik belirtilere yol açabileceği ve otistik çocuğun bedeninin bu maddelerden arındırmaya yönelik şelasyon tedavileri nisbeten düşük oranlarda denenen ve etkinlikleri sınırlı yöntemlerdir.


  GÖRÜNME SIKLIĞI NEDİR?
  Görülme sıklığı konusunda değişik yayınlar olsa da görülme sıklığı olarak % o.2 bildirilmiştir. Son yıllarda görülme sıklığında %1'e varan artış olduğu yönünde yayınlar da bulunmaktadır.

 • #2
  K@RDELEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Nisan.2009
  Nereden
  iSTaNBuL
  Mesajlar
  7
  @K@RDELEN  PaYLaŞıM için TeŞeKKüRLeR

 • #3
  Burcu Yeşilyayla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.Mart.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,066
  @Burcu Yeşilyayla  Teşekkürler.

 • #4
  BaŞakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.Nisan.2009
  Mesajlar
  1
  @BaŞakk  OTİZM BİR GELİŞİMSEL BOZUKLUKTUR.YANİ BİR NEVİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİ
  GENELLİKLE 2 YAŞINDAN SONRA ORTAYA ÇIKAR VE KENDİ DÜNYALARINDA YAŞARLAR BU DÜNYAYA KİMSEYİ ALMAK İSTEMEZLER.ĞÖZ KONTAĞI KURMAZLAR BELLİ TAKINTILARI VARDIR(NESNELERİ DÖNDÜRME,NESNELER BİRBİRİNE SÜRTEREK SES ÇIKARMA,KAPILARI AÇIP KAPAMA VEYA KAPILARLA OYNAMA V.B BİRÇOK ÇEŞİTLİ TAKINTILARI VARDAIR BU TAKINTILAR ÇOCUKTAN ÇOCUĞA DEĞİŞE BİLİR.BAZILARI KONUŞMAYI BİLDİKLERİ HALDE KONUŞMAZLAR.BAZI OTİSTİK ÇOCUKLARDA ZİHİN ENGELİ OLDUĞU GİBİ BAZILARI ÜSTN ZEKALI OLABİLİR(KENDİ KENDİNE OKUR,KENDİ KENDİNE İNGİLİZCE ÖGRENİR V.B)AMA HEPSİNİN GENEL ÖZELLİĞİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİDİR BAŞKALARI İLE İLETİŞİM KURMAZLAR,KARŞISINDAKİ İLETİMİ BAŞLATTSADA SÜRDÜRMEZLE..OTİZM ERKEN FARK EDİLİP İİ BİR EĞİTİMLE PEKİŞTİRİLİRSE TADAVİ EDİLEBİLİR AMA ZİHİN ENGELİ YOKSA VE OTİZMDEN ÇOK FAZLA ETKİLENMEMİŞSE

 • #5
  mavilim.mavilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Nisan.2009
  Nereden
  MERSİN
  Mesajlar
  5,615
  @mavilim.mavilim  bilgi için teşekkürler.

 • #6
  naz263 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.Mayıs.2009
  Mesajlar
  4
  @naz263  teşekkürler

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Otizm, Tanıyalım
   Konu Sahibi Ayşe Turan BAL Forum ENGEL TÜRLERİ VE HASTALIKLAR
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 15.Aralık.2014, 20:50
  2. otizm
   Konu Sahibi delii kıss Forum ÖĞRETMEN ETKİLEŞİMİ
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 15.Mart.2013, 10:50
  3. Mandala nedir?Nasıl boyanır?Çocuğa etkisi nedir?Mandala ile ilgili slayt..
   Konu Sahibi Gülşah MUTLU Forum ÖĞRETMEN ETKİLEŞİMİ
   Cevap: 32
   Son Mesaj : 20.Ocak.2013, 04:13
  4. NTV'de Otizm Konuşuluyor
   Konu Sahibi yalcin Forum GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 16.Ocak.2011, 22:21
  5. İştah nedir?iştahsızlık nedir?
   Konu Sahibi Gülşah MUTLU Forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 23.Ocak.2010, 02:32

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş