YENİ YIL 2010-2011 GÜNLÜK PLANLARIM


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

YENİ YIL 2010-2011 GÜNLÜK PLANLARIM

  • #1
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca



    YENİ YIL 2010-2011 GÜNLÜK PLANLARIM





    MERHABA! 2009’un son haftasındayız.

    27.12.2010
    Pazartesi

    Bugün lokantaya gidiyoruz.
    .................................................. .......................
    28.12.2010
    SALI
    Bir günde neler yapıyorum? Saat ne işimize yarıyor?
    Sabah, öğle, akşam, gece, dün, bugün, yarın ne demek? Ben bu kelimeleri anlamına uygun olarak söyleyebiliyor muyum?
    Bugün okula farklı bir saat götürürsem( köstekli saat, kum saati, guguklu saat, farklı bir masa saati gibi…), saat çeşitlerini öğrenebilir, sınıfımda SAAT MÜZESİ oluşturabiliriz. Ayrıca içini kurcalayarak ne olduğunu görebileceğim bozuk bir saat götürürsen çok iyi olur.



    ---------------------------------------------------------------------------------------------------
    29. 12. 2010 Çarşamba
    Bir hafta 7 gündür. Aç tırtıl pazartesi günü: Kocaman sarı elma, Salı günü yeşil armut, Çarşamba 3 mandalina, Perşembe 4 havuç, Cuma 5 portakal, cumartesi 6 kırmızı elma, Pazar 7 yaprak yemiş.
    Bu öyküyü dramatize ederek oynayabilmem için içine sığabileceğim bir çocuk nevresimi ve yukarıdaki yiyeceklerin resimlerini bir kartona çizip, boyayarak ve keserek okula götürmeliyim. EKSİK MALZEMEM OLURSA BU OYUNU OYNAYAMAM. HAFTANIN GÜNLERİNİ DE OYUN YOLU İLE ÖĞRENEMEM.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    30.12.2010
    PERŞEMBE
    Dünyamız dönüyor, mevsimler oluşuyor. Alacağım role uygun olarak bazı sembolleri evde hazırlamam ve okula götürmem gerekecek.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------
    31.12.2010
    CUMA
    Anneciğim Bugün saat 10:15’de sınıfımıza davetlisiniz. Öğretmenimin anlatacağı Cincır isimli öyküyü dinleyebilir, farklı ülkelerdeki yeni yıl kutlamalarının nasıl olduğunu birlikte öğrenebiliriz. Bu kutlamanın nasıl yapıldığını öğrenebilmem için seninle evde farklı ülkelerde yeni yıl kutlamalarında kullanılan bir şapka ya da bir maske yapalım. İkimizin şapkası aynı olsun. Çünkü sınıfta seninle eş olarak oyunlar oynayacağız. Bu oyunumuz için bir tane de pinpon topuna ihtiyaç olacak.
    Anneciğim bugünkü sınıf etkinliğime katılırsan; okulda NASIL eğitim ALDIĞIMI ve farklı eğitim tekniklerini öğrenebilirsin.
    Sınıfta benimle oynayacağın için şimdiden çooook mutlu oldum.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------
    YENİ YILDA
    YÜZÜNÜZDEN GÜLÜMSEME,
    KALBİNİZDEN SEVGİ,
    YANINIZDA SEVDİKLERİNİZLE AİLENİZ
    HİÇ EKSİK OLMASIN.
    YENİ YILINIZ GÖNLÜNÜZCE OLSUN…






    MEVSİMLER GÜNLÜK PLANI

    Çarşamba
    OKULUN ADI:
    SINIFIN ADI :
    YAŞ GRUBU : 5-6 yaş

    KAVRAMLAR
    ZAMAN: Mevsimler

    AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

    PSİKOMOTOR ALAN
    Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
    Kazanımlar
    7. El becerileri gerektiren Bazı araçları kullanır.

    SOSYAL – DUYGUSAL ALAN
    Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
    Kazanımlar
    9. Etkinliklerin süresine ilişkin yönergeye uyar.
    10. Grup etkinliklerinin kurallarına uyar.
    11. Gerekli durumlarda kararlılık gösterir.

    Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
    Kazanımlar
    1. Estetik bedensel hareketlerle yürür / dans eder.
    7. Ürünlerini çeşitli yollarla sunar.

    DİL ALANI
    Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme
    Kazanımlar
    4. Verilen sese benzer sesler çıkarır.

    Amaç 3. Türkçe’yi doğru kullanabilme
    Kazanımlar
    1. Konuşmalarında söz dizimi kurallarını doğru olarak kullanır.
    2. Konuşmalarında temel dilbilgisi kurallarına uygun konuşur.

    Amaç 6. Sözcük dağarcığını geliştirebilme
    Kazanımlar
    1. Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder.

    Amaç 7. Ses bilgisinin farkında olabilme
    Kazanımlar
    3. Kafiyeli sözcükler söyler.

    Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme
    Kazanımlar
    1. Görsel materyalleri inceler.

    BİLİŞSEL ALAN
    Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
    Kazanımlar
    1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.

    Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme
    Kazanımlar
    9. Nesne, durum ya da olayı bir süre sonra yeniden ifade eder.

    Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme
    Kazanımlar
    2. Varlıkları renklerine göre eşleştirir.
    10. Nesneleri ve nesne gruplarını uygun rakamla eşleştirir.

    Amaç 11. Günlük yaşamda kullanılan belli başlı sembolleri tanıyabilme
    Kazanımlar
    2. Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir.
    3. 10 içindeki rakamları okur.
    4. 10 içindeki rakamları modele bakarak yazar.
    1-2-3-4-5-6-7 sayılarını yazar ve okur.

    Amaç 17. Zamanla ilgili kavramlar arasında ilişki kurabilme
    Kazanımlar
    1. Olayları oluş sırasına göre söyler.
    2. Zamanla ilgili kavramları anlamına uygun şekilde kullanır.

    ÖĞRENME SÜRECİ

    TÜRKÇE
    BA 2 K:1
    BA 4 K: 9
    BA 5 K: 2
    BA 17 K:1–2
    DA 3 K: 1–2
    DA 8 K: 1
    DA K:3
    SDA 11 K:1

    ETKİNLİK ADI: DÜNYAMIZ DÖNÜYOR, MEVSİMLER OLUŞUYOR

    • Çocuklar karşılanır. Sınıfa geçen çocuklar ‘’Ben bugün okuldayım, grafiğine günün simgesini yerleştirir. Yarım daire biçiminde yerleştirilen sandalyelerden birine oturur.
    Dün çocukların rol dağılımı ile aldıkları ‘Ay’ isimleri ile ilişkili getirdikleri sembolleri alarak (Şemsiye, uçurtma vs) kendileri ile ilgili özellikleri söylerler. (BA 2 K:1)
    12 ay, mevsimler şiirini aldıkları role göre öğretmenden sonra tekrarlarlar. (DA K:3)
    • Mevsim rolü alanların ellerine o mevsimi sembolize eden rengin hangisi olabileceği sorularak, kendisi ile ilişkili renkteki kurdeleyi alabilecekleri söylenir. (BA 5 K:2)
    • Dün oynanan ‘Aç Tırtıl’ draması ile öğrenilenleri hatırlatıcı çalışma yapılır. (BA 4 K:9)

    • Bugünün günlerden ne olduğu sorularak, grafik üzerine simgesini yerleştirmeyenlere hatırlatma yapılır. (DA 8 K:1)
    • Doğru ve yanlış renk alanların doğruyu yine kendilerinin bulabilecekleri sorularla düşünmeleri sağlanır. 4 mevsim oluşturmak üzere 4 gruba ayrılır, özelliklerini söylerler.

    SANAT
    PMA 2 K: 7
    SDA 13 K 3
    BA 17 K:2

    • 4 ayrı masada, 4 mevsimin resmini grup çalışması şeklinde yapmak için masalara geçerler. Uygun masalara plastik çiçekler, pamuk, elişi kâğıtları, sulu ve pastel boyalar bırakılır. İş birliği yaparak çalışırlar. Yaptıkları bu resimler, mevsimleri oluşturmak üzere panoya asılır.
    • Bu sanat çalışması ile Ay-mevsimler kavram haritası ve Mevsimler panosu çocuk merkezli oluşmuş olur.

    MÜZİKLİ OYUN
    DA 1 K: 4.
    SDA 11 K: 2
    • Vivaldi’nin 4 mevsim şarkısı teybe yerleştirilir. Sözel yönergeler verilerek dans ederler.

    • Renkler Rondu görev dağılımı ile oynanır.
    • Oluşturulan panonun önünde Mevsimler şarkısının söylenmesinden sonra öğrendiklerimizle ilgili olarak yeni bir şarkı üretip, üretemeyeceğimiz araştırılır. Özgün şarkı söylemek isterlerse söylerler ve okuma yazmaya hazırlık alıştırmasına geçilir.

    OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ALIŞTIRMASI
    DA 3 K: 1–2
    BA 4 K:9
    BA 11 K: 2. 7–3–4
    BA 5 K: 10
    BA 3 K: 1

    KELİME SANA NE HATIRLATIYOR OYUNU:
    1. Aşama: Mevsimler ve aç tırtıl (Haftanın günleri) dramasını oynarken kullandığımız renkleri ve sembolleri hatırlarlar. Örn: Güneş-Kırmızı, Kömür-Siyah, Armut-2, Yaprak-7, Kardan adam-Aralık gibi.

    2. Aşamada öğretmen eline top alır. Bir kelime söyler. Göz kontağı kurduğu bir çocuğa atar. Çocuk, ilişkili kelimeyi çabucak söyleyip, göz kontağı kuracağı arkadaşına atarken, kendisi bir kelime söyler.

    • Çocuklar kâğıt ve kalem kutularını, DÜN ALDIKLARI ROLLERE GÖRE, evde yapıp getirdikleri nesne resimlerini alarak masalardaki yerlerine otururlar. Getirdikleri resimleri yan yana kâğıda yapıştırırlar. Karşısına rakamı yazarlar.
    Kâğıdın arkasını çevirirler. Öğretmen oynadığımız oyunla ilgili nesneler çizeceklerini söyler. Ama ilgili rengi ya da sayıyı söylemeyeceğini belirtir.
    Güneş: Çocuk hatırlayarak, kırmızı renk ile güneş çizer.
    Kömür: Çocuk hatırlayarak siyah renk ile kömür çizer
    Yaprak: Çocuk hatırlayarak 7 yaprak çizer.
    Çalışma bitince birbirlerinin yaptıklarına bakmaları söylenir. Birbirlerini uyarırlar.
    Kâğıtlarının üzerine bir başka kâğıt kapatırlar.
    Bir ebe seçilir. Düzgün cümle kurma becerisini ve hatırlamalarını geliştirmek için: Ebe bir arkadaşının yanına gider.
    —Kalk ben oturayım, der.
    —Niçin?
    —Çünkü ben kömürü siyah renkle çizmiştim. Sen çizmemiştin, der. Gerçekten siyah renkle çizmemişse o çocuk ebe olur. Çocuk çizdiğini gösterir, ispatlarsa, kendi yine ebe olarak kalır. (Eğitici Öğretici Oyun kitabı s: 72)
    Oyun bitince çalışmalarını dosyalarına kaldırırlar.
    Zaman kalırsa, Kitapta yarım kalan çalışmaların tamamlanması ile gün bitirilir.

    VELİ KATILIMI

    DEĞERLENDİRME





    Çocuk açısından:
    Etkinlik çocukların ilgisini çekti mi?

    Nesne ile kelime, nesne ile sayı arasında ilişki kurabildiler mi?

    1–7 arası sayıları yazıp okuyabildiler mi?

    Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebildiler mi?

    Grup etkinliğindeki kurallara uyabildiler mi?

    Olayı daha sonra tekrar hatırlayarak ifade edebildiler mi?

    Öğretmen açısından:
    Hazırlıklar tamdı/yetersizdi.
    Zevkli geçti /sıkıcıydı.
    Seçilen materyaller kazanımlara ulaşmak için uygun muydu?

    Etkinlik açısından:
    Etkinlikler arasında bütünlük vardı /yoktu.
    Aksaklıklar yaşadı /yaşanmadı.
    Aksaklık nedenleri:
    Yapılan değişiklik /değişiklik yapılmadı

    Okul Öncesi Öğretmeni Okul Müdürü


    EMEL ÖZDEMİR
    OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ


    İŞTE BUNLAR DA DİĞER GÜNLERE AİT PLANLAR VEEEEEEE

    SÜRPRİZLER.....


    https://www.onceokuloncesi.com/dosya...1ebc429749.rar
    Konu Emel Hoca tarafından (22.Aralık.2010 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.

  • #2
    Meltem YANIKOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    01.Mart.2009
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    16,374
    @Meltem YANIKOĞLU







    yine bir harika hocam. titizlikle hazırlanmış. emeklerinize sağlık.

  • #3
    yasmin26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    13.Nisan.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    1,400
    @yasmin26







    teşekkürler

  • #4
    Meryem DURMUŞ (ermer) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    16.Mart.2009
    Nereden
    BOLU-SAMSUN-ELAZIĞ ŞİMDİ DE ÜNYE :)))
    Mesajlar
    9,925
    @Meryem DURMUŞ (ermer)







    emeklerinize sağlık Emel öğretmenim.

  • #5
    Cemile ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    16.Mart.2009
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    32,893
    @Cemile ÖZTÜRK







    Emeğinize sağlık, teşekkürler paylaşım için
    c i m i



    "Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye sordular. Ben de onlara "Mutlu olmak istiyorum" diye cevap verdim.
    Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, asıl onların hayatı anlamadıklarını söyledim. "

    John Lennon

  • #6
    cadı55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    27.Aralık.2009
    Mesajlar
    13
    @cadı55







    hocam elleriniz kollarınız dert görmesin çok güzel olmuş planlarınız çok teşekkürler paylaştığınız için.

  • #7
    Gülşah MUTLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    15.Mart.2009
    Nereden
    Tekirdağ ve İstanbul=)
    Mesajlar
    32,039
    @Gülşah MUTLU







    eline ,emeğine,bilgine sağlık öğretmenim..
    6. yaşımız kutlu olsun!!!
    Ögretmen, insan davranislarini ve yeteneklerini gelistiren bir davranis mühendisidir.


    10.Yıl
    Önce Okul Öncesi

    #DİRENKPSS2015

  • #8
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    RİCA EDERİM.

  • #9
    orfe_mor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    26.Eylül.2009
    Nereden
    denizli
    Mesajlar
    1,620
    @orfe_mor







    çok teşekkürler emel öğretmenim...
    ...İNSAN BUGÜN YAŞAMAZSA; NE VAKİT YAŞAYACAK...

  • #10
    mirdad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    28.Nisan.2010
    Mesajlar
    17
    @mirdad







    tbrekler güzel çalışma!

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. 2010-2011 Kök Yayıncılık Günlük Planları (36-48 ay)
      Konu Sahibi HALE GAMZE Forum GÜNLÜK PLAN ÖRNEKLERİ
      Cevap: 4
      Son Mesaj : 16.Kasım.2011, 04:24
    2. 2010-2011 Morpa Günlük Planları (5-6 yas)
      Konu Sahibi HALE GAMZE Forum GÜNLÜK PLAN ÖRNEKLERİ
      Cevap: 6
      Son Mesaj : 13.Kasım.2011, 02:30
    3. 2010-2011 smg yayıncılık günlük plan
      Konu Sahibi aysima3381 Forum PLAN ve FORM İSTEKLERİ
      Cevap: 4
      Son Mesaj : 07.Aralık.2010, 21:50
    4. oluşum günlük plan 2010-2011
      Konu Sahibi demirci Forum GÜNLÜK PLAN ÖRNEKLERİ
      Cevap: 17
      Son Mesaj : 04.Ekim.2010, 23:32
    5. benekli günlük planlarını 2010-2011
      Konu Sahibi neşe_16 Forum PLAN ve FORM İSTEKLERİ
      Cevap: 0
      Son Mesaj : 28.Eylül.2010, 17:20

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş