Kardeş ilişkileri

   
  

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Kardeş ilişkileri

 • #1
  ** kevser** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Mart.2009
  Yer
  Denizli-Elazığ(üye numaramda 23 tevafuk işte:))
  Mesajlar
  2,349
  @** kevser**


  Kardeş ilişkileri

  OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE KARDEŞ İLİŞKİLERİ  YENİ BEBEK GELİYOR!  Yeni bir çocuğun dünyaya gelecek olması, anne-baba için olduğu kadar diğer çocuklar için de önemli ve hayatlarında değişikliklere sebep olacak bir hadisedir.  Çocuklar karar faslında ne kadar karışmasalar bile (uygun olanı da budur. Bu sadece anne-babanın alması gereken bir karardır) anne-babalarını, odalarını velhasılıkelâm hayatlarını paylaşacakları yeni aile ferdine onların da hazırlanmaları gerekir.  Ona kardeşi olacağı ne zaman söylenmeli?  Çocuğunuz okul çağında ise hemen haberdar olmasında bir mahsur yoktur. Ama okul öncesi çağda ise aşağıdaki uygulamalara gidilebilir.  9 ay çocuk için uzun bir süredir. Ona hamileliğin ilk aylarından doğacak bebekten bahsederseniz hemen görmek isteyecektir. Bu yüzden ilk 3-4 ay geçtikten sonra söylenmelidir. Söylemeden hamileliğin sorunsuz olduğundan emin olunmalıdır. Yoksa olumsuz bir durumda çocuğun bu şoku atlatması daha zor olacaktır.  Eğer siz söylemeden komşu, akrabaların yardımıyla çocuk öğrenmişse ya da kendi fark etmişse artık gizlemenin hiçbir anlamı yoktur.  Ne zaman doğacağını sorduğunda aylardan bahsetmek yerine kar yağdığında ya da ağaçlar çiçek açtığında gibi ifadelerle anlatmayı deneyin. Çünkü okul öncesi çocuklarında henüz zaman kavramı gelişmemiştir.  Hamilelik sürecinde  Çocuğun yanında sürekli ne kadar yorgun olduğunuzdan bahsetmeyin. Yaramazlıkları karşısında durumunuzdan bahsederek çocukta suçluluk duygusu oluşturmayın.  Dinlenmeye ihtiyacınız olduğunda açıklama yaparak babasının yanına gönderin.  Kardeşine duyduğu merakını gidermek için ekografiye götürmeyin. Bu çocuk için ürkütücü bir deneyim olacaktır. Bırakın hayal etsin.  İlk kıskançlık tohumları  Evlerimizde ilk tohum, ikinci bir çocuğun dünyaya teşrif edeceğinin anlaşılmasıyla başlar. Başlangıçta ilginç görünen durum annenin son aylarında ağırlaşması ile isteksiz ve yorgun görünmesi ve çocuğu kucağına alamayışıyla kaygılandırıcı hale gelir. Çocuk bu durumdan tedirgin olur ve sevilmediği hissine kapılır. Bunu sınamak için bir dizi harekete girişir: Annenin çevresinde dolaşır, huysuzlaşır, ağlar, olmadık isteklerde bulunur, annenin sabrını ölçer. Anne sabırsızlandıkça onun kaygısı daha da artar.  Asıl gümbürtü eve kucakta bir yabancıyla gelinmesi ve herkesin ‘o küçük yaratığın’ etrafında pervane olmasıyla kopar. Çocuk kız ise yeni doğan bebeğin de kız olması durumunda “Ben varken ona ne gerek vardı? Demek ki beni istemiyorlar” diye düşünürken, bebek erkekse onun farklı olduğundan dolayı daha çok sevildiğini düşünmeye başlar.  Sonu gelmeyen komşu, akraba tebrikleri, gelen onlarca hediyeye, eskiden herkes onunla ilgilenirken şimdi pabucunun dama atılması da eklenince bebeğe karşı bir kızgınlık ve kıskançlık hissi geliştirir.

  Evet artık o sevilmediğine kanaat getirmiştir. Çünkü artık yerini yeni gelen bebek almıştır.
  <center><marquee behavior=alternate>ÖNCE OKUL ÖNCESİ 2 YAŞINDA!</marquee><br><a

 • #2
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Yer
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL


  kesinlikle kardeşi olmadan önce çocuk ile konuşulup çocuk bu duruma hazırlanmalı ve hazırlıklar yapılmalıdır
  paylaşımın için teşekkürler ;)

 • #3
  ** kevser** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Mart.2009
  Yer
  Denizli-Elazığ(üye numaramda 23 tevafuk işte:))
  Mesajlar
  2,349
  @** kevser**


  rica ederim

  bu arada şimdi aklıma geldi bi hocamız bize şöle demişti.hep bebek doğduğunda hediye alınır ve bebek görmeye gidilir ama burda çok büyük bi yanlışlık yapılıyor aslında küçükte olsa bi hediye alıp abiye veya ablaya da götürülüp tebrik ederim artık büyüdün abi oldun (veya abla oldun)bu da senin hediyen sen çok ii bi abi-abla olacaksın diye çocuk alıştırılmalı yoksa çocuklarda kıskançlık artabilir.düşünsenize herkes bebek sevmeye geliyor herkes ona hediye götürüyor çocuk ister istemez kıskanacak kardeşini istemeyecek demişti..
  bencede çok mantıklı bi düşünce..
  <center><marquee behavior=alternate>ÖNCE OKUL ÖNCESİ 2 YAŞINDA!</marquee><br><a

 • #4
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Yer
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL


  bu şekilde yaklaşılmayan çocuklar kıskançlık yaşadığı zaman onlara kızmamak gerekir diye düşünüyorum, çünkü çocuğun bu duygusu farkında olunarak ya da olunmayarak yetişkinler tarafından destekleniyor, hocanın görüşüne sonuna kadar katılıyorum...

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Kardeş İlişkileri..Kardeş Çatışmaları
   By Gülşah MUTLU in forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevaplar: 4
   Son Mesaj: 10.Eylül.2011, 18:14
  2. Cevaplar: 7
   Son Mesaj: 11.Haziran.2010, 11:04
  3. okulöncesı cocuklarında arkadaslık ilişkileri
   By BAHARHALİT in forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevaplar: 3
   Son Mesaj: 26.Aralık.2009, 23:34
  4. Ağlamak kişisel ilişkileri güçlendiriyor
   By Handan Hoca in forum GÜNCEL HABERLER
   Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 02.Aralık.2009, 14:18
  5. İnternet sosyal ilişkileri güçlendiriyor
   By Arz in forum BİLİM VE TEKNOLOJİ
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 06.Kasım.2009, 11:48

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş